چه چیزی باعث اسهال در نوزادان می شود و چگونه آن را درمان کنیم؟


اسهال در نوزادان اسهال نوزادان می تواند در همه بزرگسالان رخ دهد ، در حالی که قطعاً از اسهال در نوزادان مستثنی نیست.

علائم اسهال در نوزادان

اسهال گاه به گاه در کودکان بسیار شایع و طبیعی است. به ویژه اگر کودک شما شروع به خوردن غذای جامد کند ، گاهی اوقات دچار اسهال می شود ، اما اسهال بیش از حد می تواند منجر به کم آبی بیش از حد شود.

هیچ پاسخ قطعی برای این سوال که اسهال دقیقاً چه شکلی است وجود ندارد. وقتی پوشک را باز می کنید ، می توانید رنگین کمانی از رنگ ها و بافت ها را ببینید. این به این دلیل است که نوزادان می توانند انواع مختلفی از مدفوع آبدار یا اسهال را در سنین مختلف و مراحل تغذیه ایجاد کنند.

مکونیوم اولین مدفوع نوزاد پس از تولد است که رنگ آن سیاه و سبز است و چرب به نظر می رسد. انتخاب مکونیوم ممکن است یک یا دو روز طول بکشد.

طی چند روز ، مدفوع نوزاد خردل مایل به زرد می شود. مدفوع ممکن است آبدار و شل باشد ، اما هنوز اسهال نیست.

نوزادان معمولاً مدفوع نرم و چسبناک دارند ، به خصوص اگر فقط از شیر مادر تغذیه می کنند. نوزاد ممکن است چندین بار در روز مدفوع کند و تشخیص اینکه اسهال دارد یا خیر دشوار است.

با این حال ، اگر مدفوع نوزاد بسیار آبکی و شل باشد و از پوشک نشت کند و بسیار بزرگتر از حد معمول باشد ، می توان اسهال را تشخیص داد.

وقتی کودک شیر خشک مصرف می کند ، مدفوع قهوه ای می شود و در این نوزادان اسهال هنوز کمی آبدار است و رنگ آن با مدفوع معمولی متفاوت است.

علل اسهال در نوزادان

اسهال نوزاد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. بیشتر علل اسهال نوزادان شایع هستند و مدت زیادی طول نمی کشد. در موارد نادر ، اسهال ممکن است نشانه این باشد که نوزاد مشکل خاصی دارد و نوزاد نیاز به درمان دارد. یک مطالعه پزشکی روی 150 نوزاد نشان داد که نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند کمتر دچار اسهال می شوند.

حدود 27 درصد از نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند دچار اسهال می شوند در حالی که حدود 72 درصد از نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند دچار اسهال می شوند.

تشخیص اسهال در نوزادان

تغییر در رژیم غذایی مادر

اگر نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند ، تغییر رژیم غذایی مادر می تواند باعث اسهال در نوزاد شود. به عنوان مثال ، اگر مادری شب غذاهای تند بخورد ، ممکن است کیفیت شیر ​​او تغییر کند.

این تغییر می تواند باعث تحریک در شکم نوزاد شود و شیر را به سرعت در دستگاه گوارش نوزاد منتقل کند ، که می تواند منجر به اسهال شود.

داروهای مادری

اگر مادر از داروهایی مانند آنتی بیوتیک استفاده می کند ، این مواد می توانند به شیر مادر منتقل شده و باعث ایجاد اسهال در نوزاد شوند.

برخی مکمل ها مانند ویتامین ها و پودر پروتئین نیز می توانند به شیر مادر نفوذ کرده و شکم کودک را تحریک کنند.

حتی تغییرات کوچک در شیر مادر می تواند باعث اسهال در نوزادان مبتلا به دستگاه گوارش حساس شود ، اگرچه این امر غیر معمول نیست.

مشکلات معده

اگر کودک شما اسهال ناگهانی دارد ، ممکن است مشکلات معده داشته باشد. گاهی اوقات آنفولانزای معده و گاستروانتریت می توانند مشکلات معده ایجاد کنند.

گاهی اوقات اسهال می تواند با علائم دیگری مانند استفراغ و تب همراه باشد. اگر کودکی این مشکل را در معده خود داشته باشد ، ممکن است چندین بار در 24 ساعت اسهال و علائم دیگر را تجربه کند.

داروها برای نوزادان

اگر فرزند شما در مصرف دارو مشکلی دارد ، ممکن است به دلیل عوارض جانبی دارو و سوزش روده دچار اسهال شود. اینها شامل آنتی بیوتیک ها برای عفونت های باکتریایی و داروهایی برای درمان عفونت های انگلی است.

برخی از نوزادان نیز ممکن است به دلیل تب و مسکن دچار اسهال شوند.

عوارض اسهال در نوزادان

تغییر در رژیم غذایی کودک

در حدود 6 ماهگی ، کودک علاقه زیادی به مصرف غذاهای جامد دارد. این تغییر در رژیم غذایی می تواند سیستم گوارش شما را به عنوان یک تغییر بزرگ تحت تأثیر قرار دهد و باعث اسهال شود.

مواد تشکیل دهنده در پودر شیر

نوزادان شیرده به دلیل فرمول خاصی که برای تهیه شیر استفاده می شود ممکن است دچار اسهال شوند.

برخی از نوزادان ممکن است با انواع خاصی از پودر شیر دچار اسهال شوند یا ممکن است مدتی طول بکشد تا آنها به نوعی از شیر عادت کنند. این وضعیت می تواند منجر به گرفتگی شکم ، گاز و اسهال شود.

حساسیت به شیر یا عدم تحمل لاکتوز

حساسیت به شیر و عدم تحمل شیر دو چیز متفاوت هستند ، اما هر دو گاهی اوقات می توانند باعث اسهال در نوزادان شوند. با این حال ، آلرژی نادر است. تنها حدود 7 درصد از نوزادان زیر یک سال به شیر گاو حساسیت دارند.

این نوع حساسیت می تواند باعث اسهال ، استفراغ یا علائم دیگر شود. اکثر کودکان در حدود پنج سالگی از شر این آلرژی خلاص می شوند. عدم تحمل شیر زمانی رخ می دهد که معده نوزاد قادر به هضم لاکتوز نباشد. لاکتوز یکی از قندهای شیر است.

علل نادر اسهال در نوزادان

علل بسیار نادر اسهال شامل بیماری های جدی در نوزادان است. اینها علل غیر معمول هستند ، اما می توانند باعث اسهال و سایر علائم در نوزادان شوند:

علل نادر اسهال در نوزادان عبارتند از:

عفونت های شدید روده بزرگ (مانند کولیت شیگلا)

عفونت C.diffile

فیبروز سیستیک

تومورهای نوروآندوکرین

اثرات اسهال در نوزادان

اثرات اسهال در نوزادان

اسهال می تواند منجر به کم آبی بدن شود. اگر کودک دچار اسهال و به دنبال آن کم آبی بدن شود ، این وضعیت خطرناک است.

در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن ، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. علائم رایج کم آبی ناشی از اسهال عبارتند از:

دهان خشک

شراب خشک

امتناع از خوردن

تغذیه نامناسب

تحریک پذیری کودک

بدون اشک گریه کن

گریه ضعیف

چشمان افتاده

خواب آلودگی

زود بیدار شوید

پوشک ها را 8 تا 12 ساعت خشک کنید

درمان اسهال نوزادان در خانه

ممکن است والدین و مراقبان همیشه نتوانند از اسهال جلوگیری کنند ، اما می توانند به کودک کمک کنند تا کمی راحتتر از بین برود.

در بیشتر موارد ، اسهال کودک به خودی خود بهبود می یابد و کودک نیازی به درمان ندارد.

اگر نوزاد در حال تغذیه با شیر مادر است ، به شیر مادر ادامه دهید. اگر کودک شما از شیر خشک استفاده می کند ، روش قبلی را دنبال کنید.

از پزشک اطفال خود در مورد نوشیدنی های الکترولیت برای نوزادانی مانند Pedialyte بپرسید. این مایعات می توانند به جبران مایعات و املاح از دست رفته در نوزاد کمک کنند. اما توجه داشته باشید: در صورت اسهال طبیعی ، الکترولیت کافی در شیر مادر یا شیر خشک وجود دارد.

اگر کودک شما اسهال دارد ، پوشک خود را به طور مرتب عوض کنید. سعی کنید بدن خود را خشک نگه دارید تا از بثورات پوشک جلوگیری شود.

تغذیه ویژه برای اسهال در نوزادان

از غذاهای کودک برای کاهش اسهال در نوزادان استفاده کنید ، از جمله:

کلوچه ها

غلات

ماکارونی

موز

از غذاهایی که ممکن است اسهال را در نوزادان تشدید کند ، اجتناب کنید ، مانند:

شیر گاو (از شیر گاو تا 1 سالگی خودداری کنید)

آب سیب و آب میوه های دیگر (تا 2 سالگی از خوردن آن خودداری کنید)

غذای پخته شده

غذای تند

نوشیدنی های ورزشی برای بزرگسالان

داروهای ضد عفونی کننده مگر اینکه توسط پزشک متخصص اطفال تجویز شود

فوریت های پزشکی برای اسهال نوزادان

اسهال هرگز نباید سفید یا قرمز باشد. در این مورد ، بلافاصله با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

اسهال سفید بسیار واضح ممکن است نشانه مشکل کبد باشد. اسهال قرمز می تواند به معنی وجود خونریزی در جایی از بدن باشد.

اگر فرزند شما دچار اسهال شدید و آبدار است ، با پزشک خود تماس بگیرید.

اولین مرکز مراقبت های بهداشتی با مجوز رسمی وزارت بهداشت و تجربه چندین ساله در ارائه خدمات مراقبت از منزل و پرستاری ، با کادر مجرب و متخصص خود آماده خدمات رسانی شبانه روزی به شهروندان عزیز می باشد.

پرسنل مجرب این مرکز با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای خدمات مراقبت و پرستاری ، همواره خدمات خود را در قالب پرستاران سالمند ، پرستاران بیمار و پرستاران کودک ارائه کرده و آسایش و امنیت عزیزان را در اولویت اول قرار داده است.

برای اطلاعات بیشتر کافی است با کارشناسان مرکز تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.
توجه! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید