افتادگی دریچه میترال و ارتباط آن با استرس


درمان افتادگی دریچه میترال

نارسایی میترال و ارتباط آن با استرس

افتادگی دریچه میترال نوعی دریچه میکسوماتوز است. بافت اطراف دریچه میترال و وترها به طور غیرطبیعی کشیده شده اند ، به طوری که دریچه میترال همزمان با ضربان قلب خم می شود.
بیماران مبتلا به افتادگی دریچه میترال ممکن است عود نداشته باشند (دریچه نشتی) یا دامنه شدت آنها از نشت خفیف تا نشت دریچه بسیار پلاک دار باشد. البته اکثر مردم هیچ نشتی یا نشتی خفیفی ندارند.

درصد کمی از افرادی که دچار افتادگی دریچه میترال شدید هستند دارای MVP شدید هستند که نیاز به درمان دارد. افتادگی دریچه میترال بسیار شایع است و حدود 3-5 درصد از افراد را درگیر می کند. گزارش شده است که زنان دو برابر مردان در معرض ابتلا به این بیماری هستند. به خاطر داشته باشید که افتادگی دریچه میترال در کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان قابل مشاهده است ، بنابراین می تواند در هر گروه سنی یا جنسیتی رخ دهد.

جدا شدن دریچه میترال قلب

علائم افتادگی دریچه میترال

اگرچه افتادگی دریچه میترال معمولاً یک بیماری مادام العمر است ، اما بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری هرگز علائمی ندارند.

بنابراین وقتی افراد مبتلا به این بیماری تشخیص داده شوند ، ممکن است متعجب شوند. هنگامی که علائم تشخیص داده می شود ، ممکن است به این دلیل باشد که خون از دریچه به عقب جریان می یابد. علائم افتادگی دریچه میترال می تواند در افراد مختلف بسیار متفاوت باشد. همانطور که گفته شد ، این علائم خفیف هستند ، اما شایع ترین آنها عبارتند از:

ضربان قلب رقابتی یا نامنظم (آریتمی)
سرگیجه یا سبکی سر
مشکل در تنفس یا تنگی نفس ، اغلب در هنگام فعالیت بدنی یا دراز کشیدن
• خستگی

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فکر می کنید هر یک از این موارد در مورد شما صدق می کند ، با پزشک خود صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که بسیاری از بیماریهای قلبی دیگر علائم مشابه افتادگی دریچه میترال را ایجاد می کنند ، بنابراین فقط پزشک می تواند علت علائم را مشاهده کند.

• اگر درد قفسه سینه دارید و مطمئن نیستید که ممکن است دچار حمله قلبی شوید.

• اگر سابقه رگرسیون میترال دارید ، در صورت بدتر شدن علائم به پزشک مراجعه کنید.

علل افتادگی دریچه میترال

دریچه میترال جریان خون بین بطن چپ و فوقانی قلب را تنظیم می کند.

اگر قلب به درستی کار می کند ، دریچه میترال در هنگام پمپاژ قلب به طور کامل بسته می شود و از جریان خون به داخل بطن چپ بالا (دهلیز چپ) جلوگیری می کند.

اما در برخی از افرادی که دچار افتادگی دریچه میترال هستند ، بروشورهای یک یا هر دو دریچه میترال دارای بافت اضافی یا کشیدگی بیش از حد است و باعث می شود قلب در هر انقباض مانند یک چتر به دهلیز چپ نزدیک شود. برآمدگی ممکن است محکم بسته نشود.

در برخی موارد ، خون ممکن است از دریچه به عقب برگردد (نارسایی دریچه میترال) اگر فقط مقدار کمی خون به دهلیز چپ نشت کند ، نباید مشکلی ایجاد کند. همانطور که در بالا ذکر شد ، نارسایی شدید دریچه میترال می تواند علائمی مانند تنگی نفس ، خستگی یا سرگیجه ایجاد کند.

نام دیگر افتادگی دریچه میترال سندرم کلیک-غرغره است. وقتی پزشک با گوشی پزشکی به قلب گوش می دهد ، ممکن است صدایی را بشنود که انگار برگها در حال بازگشت هستند و سپس با برگشت جریان خون به داخل دهلیز ، صدای دیگری ایجاد می شود.

اسامی دیگری که برای توصیف افتادگی دریچه میترال استفاده می شود عبارتند از:
• سندرم بارلو
سندرم فلاپی کلید
سندرم دریچه میترال
میکسوماتوز یک بیماری دریچه میترال است

خطر افتادگی دریچه میترال

عوامل خطر افتادگی دریچه میترال

نارسایی میترال قلب می تواند در هر فرد و در هر سنی رخ دهد. علائم شدید افتادگی دریچه میترال در مردان بالای 50 سال شایع تر است. افتادگی دریچه میترال می تواند با تعدادی از بیماری های دیگر همراه باشد ، مانند:

سندرم مارفان
سندرم Ehlers-Danlos
• ناهنجاری مامایی
• آتروفی عضلات
بیماری گریوز
• اسکولیوز

تشخیص افتادگی دریچه میترال

از آنجا که اکثر بیماران مبتلا به MVP هیچ علامتی ندارند ، هنگام معاینه فیزیکی هنگام شنیدن قلب با گوشی پزشکی ، سوفل مشاهده می شود. علائم شایع عبارتند از ضربان قلب سریع (تپش قلب) ، ناراحتی در قفسه سینه و خستگی.

پزشک ممکن است پس از گوش دادن به قلب فرد با گوشی پزشکی به افتادگی دریچه میترال مشکوک شود. حرکت غیرعادی دریچه میترال می تواند صدایی مجزا به نام “کلیک” ایجاد کند. اگر نارسایی میترال نیز وجود داشته باشد ، پزشک ممکن است ضربان قلب ناشی از رفلاکس را بشنود.

تشخیص قطعی افتادگی دریچه میترال مورد نیاز است اکوکاردیوگرام انجام دهید این نوعی سونوگرافی قلبی است.

چگونه افتادگی دریچه میترال را تشخیص دهیم؟

اگر زمزمه می کنم باید چکار کنم؟

حتی برای کسانی که هیچ علامتی ندارند ، هنگام تشخیص سوفل پرولاپس دریچه میترال ، اکوکاردیوگرام (اکو) توصیه می شود. اکو از سونوگرافی برای ارزیابی وضعیت دریچه و میزان خون برگشتی از دریچه به هنگام انقباض قلب استفاده می کند.

آزمایش دیگر می تواند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (CMR) باشد که به MRI قلب نیز معروف است.

درمان افتادگی دریچه میترال

نارسایی میترال برای اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی کند ، بنابراین معمولاً نیازی به درمان نیست.

افرادی که از نارسایی شدید میترال به دلیل افتادگی دریچه میترال رنج می برند ، اغلب می توانند از جراحی برای ترمیم یا تعویض دریچه نشتی سود ببرند. در افرادی که علائم نارسایی احتقانی قلب به دلیل افتادگی میترال در ارتباط با نارسایی میترال وجود دارد ، جراحی بهترین روش درمانی است.
اگر در اکوکاردیوگرام نارسایی میترال وجود نداشته باشد ، علائم افتادگی دریچه میترال به ندرت خطرناک هستند. بهترین درمان ممکن است برای هر فرد متفاوت باشد ، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• ورزش ها
• خانه
تکنیک های آرام سازی و کاهش استرس
از مصرف کافئین و سایر محرک ها خودداری کنید

داروهای مسدود کننده بتا ، که برای کاهش ضربان قلب استفاده می شوند ، ممکن است در افرادی که ضربان قلب سریع دارند ، به نام تاکی کاردی ، همراه با پرولاپس میترال مفید است.

MVP به ندرت به یک بیماری جدی تبدیل می شود. با این حال ، در شدیدترین موارد ، می تواند باعث ضربان قلب غیر طبیعی (آریتمی) شود که در نهایت می تواند زندگی را تهدید کند.

اگر افتادگی دریچه میترال به حدی شدید باشد که باعث نشت قابل توجه دریچه شود ، که “شکست مجدد” نامیده می شود ، می تواند منجر به عوارض جدی مانند حمله قلبی و سکته مغزی شود.

زیرا هنگام نشت سوپاپ ، می تواند باعث بزرگ شدن دهلیز شود. فیبریلاسیون دهلیزی می تواند منجر به آریتمی شود ، مانند “فیبریلاسیون دهلیزی” که می تواند منجر به لخته شدن خون شود. وقتی لخته های خون از قلب به عروق یا مغز منتقل می شوند ، می توانند منجر به سکته مغزی یا حمله قلبی شوند.

مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و تعیین وقت در مرکز اکسیر قلب و دیابت حالا به من زنگ بزن.️

آدرس شعبه اول: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید