آنچه در مورد سلامتی شما به شما می گویند


مرد ناخن های خود را نشان می دهد

بدن ما تعدادی شاخص دارد ، این متغیرها معمولاً ارزیابی طبیعی یا تقریباً عادی وضعیت سلامتی و رفاه افراد است. یکی از شاخص هایی که وعده ارزیابی وضعیت سلامت سیستمیک فرد و عملکرد منظم را می دهد ناخن است.

آیا مردم معمولاً ناخن های خود را به طور مرتب می برند ، اما هنگام بریدن به آنها نگاه می کنند؟ آخرین باری که هنگام بریدن به ناخن های خود دقت کردید کی بود.

ناخن ها نشان دهنده چیست؟

ناخن ها می توانند چیزهای زیادی در مورد سلامت شما بگویند. اختلالات ناخن محرک بیماریهای خاصی است که عمدتا ناشناخته هستند. اما برای اینکه بدانیم چگونه آنها به ناهنجاری ها خیانت می کنند ، باید کمی در مورد طبیعی و غیر طبیعی بودن ناخن ها بدانیم. بیاموزید که چگونه ناخن های شما می توانند سرنخ هایی در مورد سلامت شما نشان دهند. ما در مورد چگونگی تغییر رنگ ، ظاهر ، شکل و بافت ناخن ها بر وضعیت سلامت آنها بحث می کنیم.

نمایش طبیعی ناخن ها

معمولاً ناخن ها از نظر ظاهری صورتی کم رنگ هستند. در انتهای پروگزیمال صفحه ناخن یک هلال سفید رنگ به نام lunula وجود دارد. ناخن ها و ناخن های پا به طور معمول عاری از هرگونه افسردگی و ارتفاع هستند. آنها از نظر بافت یکنواخت و از نظر بافت صاف هستند.

10 نوع مختلف اختلال ناخن

لوکونشیا

شرایطی که معمولاً به آن تغییر رنگ سفید گفته می شود. از کلمات یونانی (leuco) سفید و (اونیکس) به معنی زاویه گرفته شده است. وقوع آن به دلیل تجمع ذرات بزرگ کراتوهیالین است. این به طور معمول رنگ کم رنگ صورتی در بستر ناخن را مبهم می کند. ظاهر لکه های سفید ممکن است متفاوت باشد. اغلب اینها عبارتند از:

  • نقاط بتونه نقطه ای
  • نوارها و نوارهای پهن روی ناخن.
  • نقاط بزرگتر

این نوارها و لکه های سفیدرنگ با هرگونه آسیب به بستر ناخن ، آسیب دیدگی ، مانند برخورد با هر جسم سخت همراه است. هرگونه واکنش آلرژیک و مانیکور مکرر غیر ضروری نیز می تواند علت باشد.

آسیب ناخن ممکن است به عنوان یک لکه بزرگتر در وسط ظاهر شود. واکنشهای آلرژیک به احتمال زیاد به صورت گروهی از نقاط پراکنده در سراسر ناخن ظاهر می شوند. نقاط کوچک با کمبود روی و کلسیم همراه است. ژل ها ، چراغ ها و نشاسته های مانیکور حاوی مواد شیمیایی هستند که می توانند باعث ایجاد عفونت قارچی روی ناخن ها با آنیکومایکوزیس شوند که ظاهری شبیه مش سفید دارد.

تری ناخن

این میخ ها 80٪ کل ساختار ناخن را کدورت شیشه آسیاب شده نشان می دهند. Lunula از بین رفته است و یک نوار کوچک از ناخن های معمولی با زمینه صورتی در فاصله 0.5 تا 3 میلی متر از عرض کل نوار قابل مشاهده است.

چنین ناخن هایی بیشتر در بیماران مبتلا به بیماریهای سیستمیک زمینه ای ، به ویژه سیروز (بیماری کبدی) ، نارسایی مزمن کلیه و نارسایی احتقانی قلب ایجاد می شود. در بیوپسی ناخن ، می توان مشاهده کرد که رشد بافت همبند به طور قابل توجهی افزایش یافته و سیستم عروقی به شدت کاهش یافته است.

ریچارد تری در سال 1954 ناخن های سفید را در 82 نفر از 100 بیمار مبتلا به سیروز توصیف کرد. اگر به آن نگاه کنیم ، این ناخن ها با سایر بیماری های سیستمیک مانند دیابت نوع 2 و جذام نیز مرتبط هستند.

نیم و نیم میخ

به نیم و نیم ناخن لیندسی نیز می گویند. بر روی ناخن های لیندسی ، بستر ناخن به شدت به یک قسمت سفید رنگ نزدیک و یک قسمت دیستال قرمز ، صورتی یا قهوه ای متمرکز شده است. همراه با این تغییرات ، رنگدانه ملانین اضافی نیز در واحد ناخن آکرال مشاهده می شود.

در 25 بیمار ، سندرم ناخن جدید برای نیم و نیم ناخن مشاهده شد. از این بیماران ، 24 نفر بیماری کلیوی و 21 نفر آزوتمی داشتند. سفیدی پروگزیمال بستر ناخن و نوار قرمز ، صورتی یا قهوه ای بستر دیستال ناخن که 20-60 درصد طول ناخن را اشغال می کند ، احتمال آزوتمی را هشدار می دهد. این الگو با میخ های سفید سیروز که توسط تری توصیف شده تفاوت دارد.

لیندسی ، 1967

این تغییرات رنگدانه ای ناخن در بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه مشاهده می شود.

خطوط Muehrcke

خطوط عرضی سفید روی ناخن ها نشان داده شده است. موهرک ابتدا نوارهای باریک زوجی را در 65 بیمار که فاقد پروتئین آلبومین در بدن انسان بودند توصیف کرد. مطالعات نشان داده است که این نوارهای افقی سفید با کاهش سطح آلبومین سرم یعنی زیر 2.2 گرم در 100 میلی لیتر ارتباط دارد.

این ناخن ها حالت کلاسیک متورم و متورم را نشان می دهند که در آن دائماً بر بستر زیرین ناخن فشار وارد می کنند و در نتیجه با ایجاد فشار در عروق خونی ، قرمزی را کاهش می دهند. به طور معمول ، دو میله افقی به موازات یکدیگر و به لونول حرکت می کنند. ناخن های رنگ پریده صورتی معمولی آنها را از هم جدا می کند. آنها هیچ سوراخ یا فرورفتگی ندارند و معمولاً در ناخن های 2 ، 3 و 4 یافت می شوند. به ندرت در تصاویر کوچک یافت می شود

خطوط می

معمولاً خطوط رینولدز نامیده می شود. این خطوط 1-2 میلی متر و موازی lunula هستند. شایع ترین علت این خطوط مسمومیت با آرسنیک است. آنها معمولاً با فشار بر بستر ناخن ناپدید می شوند. این بیماری به طور کلاسیک با مسمومیت با فلزات سنگین و بیمارانی که شیمی درمانی منظم انجام می دهند همراه است. خطوط می با رشد ناخن رشد و ناپدید می شوند.

خطوط بو

خطوط بو به صورت برجستگی های برجسته روی ناخن ظاهر می شود. به صورت افقی روی صفحه ناخن اجرا می شود. میزان بروز آنها بستگی به عفونت های مکرر ، جلسات شیمی درمانی منظم و مانیکورهای مکرر دارد. این عوامل به ماتریس ناخن در حال توسعه آسیب می رسانند. رشد ناخن را کند کرده و رشد ناخن را 3 میلی متر در ماه کاهش می دهد. در ماتریس ناخن ، تقسیم سلولی متوقف می شود و ظاهر شیار دار و حفره دار به آن می دهد.

ناخن های قاشق شکل

Koilonychia اصطلاحی است که در پزشکی برای ناخن های افسرده یا مقعر استفاده می شود. شرط اولیه این ناخن های قاشق شکل ، کم خونی فقر آهن مزمن است. ناخن ها در وسط با لبه های بیرونی بالا رفته و به سمت بالا چرخانده شده اند. قسمتهای جانبی و دیستال ناخن
جدا شده از بستر ناخن

ناخن های چوبی

انسداد ناخن ها با بیماری های قلبی و ریوی ارتباط دارد. ناخن ها شبیه قاشق وارونه هستند. مکانیسم چسبندگی شامل اتساع رگهای خونی در نواحی دور انگشتان است که منجر به تشکیل بیش از حد بافت همبند می شود.

ملانونیچیا ملاس

ملانونیشیا تغییر رنگ صفحه ناخن به رنگ قهوه ای مایل به سیاه است. ملانین مسئول تغییر رنگ است. ملانوسیت ها در بستر ناخن وجود دارند و بیشتر در حالت استراحت یا غیر فعال هستند. هرگونه استرس ، ضربه و التهاب می تواند باعث سنتز و ترشح بیش از حد ملانین شود. گونه های رنگدانه تیره ، یعنی سیاه پوستان ، آسیایی ها ، خاورمیانه ای و اسپانیایی ها بیشتر متاثر می شوند.

انیکولیز

یک بیماری بالینی که به شل شدن یا جدا شدن ناخن یا ناخن از بستر ناخن زیرین اشاره دارد. شل شدن از نوک ناخن شروع شده و به سمت انتهای پروگزیمال حرکت می کند.

افکار نهایی

ناخن ها یک شاخص کلاسیک برای سلامت انسان هستند. هرگونه اختلال در آنها علامت هشداردهنده بیماری مداوم است. معاینه فیزیکی انجام شده در عمل پزشکی شامل ناخن ها بود که عناصر مهمی از معاینه فیزیکی کلی هستند. در صورت مشاهده هرگونه ناهنجاری ، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

منابع

دیدگاهتان را بنویسید