علل تهوع هنگام نوشیدن آب


حالت تهوع آن احساس وحشتناک و مبهمی است که در معده خود احساس می کنید و باعث استفراغ می شود. این می تواند ناشی از ویروس ، بیماری های گوارشی ، حاملگی یا حتی بوی نامطبوع باشد. حالت تهوع ناراحتی معده است که اغلب قبل از استفراغ رخ می دهد. استفراغ عبارت است از تخلیه ارادی یا غیر ارادی محتویات معده از طریق دهان.

علت تهوع هنگام نوشیدن آب

اغلب مشخص نیست که چرا حالت تهوع ایجاد می شود. تهوع و استفراغ بیماری نیستند ، اما علائم بسیاری از بیماری ها هستند ، مانند:

حالت تهوع در ماشین یا دریا (تصادف رانندگی یا بیماری دریایی)

مراحل اولیه بارداری

استفراغ ناشی از دارو

درد شدید

استرس عاطفی (مانند ترس)

بیماری کیسه صفرا

مسمومیت غذایی

عفونت (مانند “آنفولانزای معده”)

پرخوری

پاسخ به بوها یا بوهای خاص

حمله قلبی

ضربه مغزی

تومور مغزی

زخم ها

برخی از انواع سرطان

پرخوری یا سایر بیماریهای روانی

تخلیه آهسته معده (بیماری دیده شده در بیماران دیابتی)

مصرف سموم یا مقدار زیادی الکل

ایلئوس

ضمیمه

علل استفراغ با افزایش سن متفاوت است. در کودکان ، استفراغ معمولاً در اثر عفونت ویروسی ، مسمومیت غذایی ، حساسیت به شیر ، پوسیدگی دندان (مشکلات حرکتی) ، پرخوری یا سوءتغذیه ، سرفه یا انسداد روده و بیماری هایی که در آنها کودک تب بالایی دارد ایجاد می شود. ممکن است حالت تهوع یا استفراغ ظاهر شود. اگر کمی بعد از غذا رخ دهد ، تهوع یا استفراغ ممکن است در اثر مسمومیت غذایی ، ورم معده (التهاب مخاط داخلی معده) ، زخم یا پرخوری ایجاد شود. تهوع یا استفراغ همچنین ممکن است یک تا هشت ساعت پس از غذا مسمومیت غذایی را نشان دهد. با این حال ، باکتری هایی که توسط غذاهای خاصی مانند سالمونلا پخش می شوند ، بیشتر می توانند دوام بیاورند تا علائم ایجاد کنند. استفراغ معمولاً بی ضرر است ، اما می تواند نشانه بیماری جدی تری باشد. برخی از نمونه های بیماریهای جدی که می توانند باعث تهوع یا استفراغ شوند عبارتند از: ضربه مغزی ، مننژیت (عفونت پوشش داخلی مغز) ، انسداد روده ، آپاندیسیت و تومورهای مغزی. بزرگسالان به دلیل اینکه معمولاً علائم کم آبی (مانند تشنگی و خشکی لب یا دهان) را تشخیص می دهند ، خطر کم آبی بدن کمتری دارند. اما کودکان خردسال بیشتر مستعد کم آبی هستند ، به ویژه اگر اسهال نیز داشته باشند زیرا اغلب قادر به انتقال علائم کم آبی نیستند.

اگر به دلیل حالت تهوع قادر به خوردن یا نوشیدن نیستید ، ممکن است خشک شود. تهوع نیز نشانه کم آبی بدن است ، با این حال ، نوشیدن زیاد می تواند حالت تهوع را با احساس سیری در معده تشدید کند. اگر آب مستقیم معده تحریک کننده است ، آب حاوی چای بدون کافئین یا برش های میوه تازه را امتحان کنید استفراغ مکرر در دوران بارداری می تواند ناشی از عدم تعادل مایعات و مواد معدنی باشد که به ویژه در زنان باردار رخ می دهد.

چگونه از تهوع و استفراغ جلوگیری کنیم؟

به تدریج مصرف مایعات خود از جمله آب را افزایش دهید

به جای سه وعده غذایی بزرگ در طول روز وعده های غذایی کوچک بخورید.

آهسته غذا بخورید.

از غذاهای هضم نشده خودداری کنید.

سعی کنید غذاهایی را بخورید که به دمای اتاق رسیده است

سعی کنید بین وعده های غذایی آب بنوشید ، نه هنگام غذا خوردن.

تنفس عمیق راهی برای مدیتیشن است. اما شما همچنین می توانید این کار را به تنهایی برای از بین بردن حالت تهوع استرس زا انجام دهید. به آرامی از طریق بینی نفس بکشید ، نفس خود را به مدت سه ثانیه نگه دارید و به آرامی بازدم کنید. این کار را چندین بار تکرار کنید تا حالت تهوع برطرف شود.

لیمو حاوی اسید سیتریک است ، یک ترکیب طبیعی که اعتقاد بر این است که به هضم غذا و تسکین معده کمک می کند. سعی کنید آب لیمو تازه فشرده شده را به آب اضافه کرده و در طول روز میل کنید. اگر حالت تهوع ناشی از یبوست است ، مصرف آب گرم با آب لیمو می تواند روده شما را تحریک کند. با این حال ، مصرف بیش از حد آب لیمو در مدت زمان کوتاه می تواند حالت تهوع را تشدید کند. استنشاق بوی لیمو ، مانند مصرف لیمو ، می تواند حالت تهوع را تسکین دهد.

برای رفع حالت تهوع ، یک تکه کوچک زنجبیل تازه بخورید. چای زنجبیل را نیز می توان نوشید

طبق یک مطالعه ، استنشاق اسانس نعناع یا برگ نعناع تازه نیز می تواند حالت تهوع را کاهش دهد.

گاهی اوقات درمان تهوع فقط یک موضوع است. هرچه بیشتر روی حالت تهوع بنشینید ، احساس تهوع بیشتری خواهید داشت.

نتیجه گیری: در واقع ، اگر هنگام نوشیدن آب احساس تهوع می کنید ، ممکن است به دلیل کم آبی بدن یا سایر علل ایجاد کننده علائم (حالت تهوع) باشد.

گردآوری و ترجمه عاطفه صادقی

منابع

https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-n تهوع- استفراغ

https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of- تهوع

https://www.quora.com/Why-am-I- احساس- تهوع- بعد از نوشیدن- یک-مقدار-آب

دیدگاهتان را بنویسید