درمان کلسترول خون و کلسترول بالا بهترین درمان


درمان کلسترول خون و کلسترول بالا

این مشکل احتمالاً زمانی رخ می دهد که به متخصص قلب مراجعه می کنید و آزمایش ها به شما می گویند که کلسترول خون شما بالا است و نیاز به درمان دارد و شما نیز بسیار نگران هستید.

اما نگران نباشید ، نگرانی این است که اگر به آن پایبند نباشید و کلسترول بالا باقی بماند. اما اگر از رژیم غذایی خود پیروی کنید و شیوه زندگی خود را تغییر دهید ، قطعاً سطح کلسترول شما کاهش می یابد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش می یابد.

در بسیاری از موارد ، ممکن است پزشک برای درمان سطح کلسترول شما دارو تجویز نکند ، اما رژیم خود را دنبال کنید و فعالیت بدنی خود را برای کنترل این سطوح کلسترول بالا افزایش دهید تا قلب شما سالم تر شود. در این مقاله ، ما نکاتی را برای کمک به حفظ سطح کلسترول در تعادل ارائه می دهیم.

کلسترول خون

اما کلسترول چیست؟

کلسترول یک ماده چربی است که کبد در بدن تولید می کند. از اعصاب محافظت می کند ، به ساخت بافت سلولی و تولید گروه های خاصی کمک می کند.

مصرف بیش از حد کلسترول برای بدن مضر است و سلامت شما را به خطر می اندازد. بدن با مصرف برخی غذاها مانند تخم مرغ ، گوشت و محصولات لبنی حاوی کلسترول چربی می گیرد.

اما در مورد اشتباه ، ما کلسترول بد خود و کلسترول بد را داریم ، که بعداً در این مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد:

کلسترول خوب و بد چیست؟

نوعی کلسترول به نام LDL وجود دارد که باعث ایجاد پلاک در عروق بدن ما می شود و منجر به بیماری های قلبی عروقی می شود. این نوع کلسترول “کلسترول بد” نامیده می شود. اما برخلاف این کلسترول ، ما همچنین کلسترول خوب داریم که به HDL معروف است. HDL به بدن ما کمک می کند کلسترول بد یا LDL را از خون خارج کند.

خوب ، احتمالاً متوجه شده اید که باید کلسترول بد خود را کاهش داده و کلسترول خوب خود را افزایش دهید. اما چگونه می توان LDL را کاهش داد و HDL را افزایش داد؟ اگر به این موضوع فکر کنید ، باید بتوانید رژیم غذایی مناسب را شروع کرده و از آن پیروی کنید.

همانطور که می دانید ، بدن انسان برای عملکرد صحیح به مقادیر کمی کلسترول نیاز دارد. اما ما می توانیم سطح کلسترول LDL خود را با مصرف غذاهای خاص و رساندن چربی های اشباع و کلسترول به بدن افزایش دهیم. بنابراین ، رژیم غذایی نقش کلیدی در ایجاد تعادل بین کلسترول بد و کلسترول خوب ایفا می کند.

محدوده مناسب کلسترول در خون

سطح کلسترول خون شما چقدر باید باشد؟

اگر سطح کلسترول کلی شما زیر 200 باشد ، عالی است و جای نگرانی نیست و می توان گفت کلسترول خوب بیشتری در بدن خود دارید.

اگر سطح کلسترول بد شما کمتر از 130 باشد ، بسیار خوب است ، اما این با خطر بیماری قلبی شما در ارتباط است.

• اگر سطح کلسترول خوب شما 60 یا بیشتر است ، باید بگویم ، نگران بیماری های قلبی نباشید زیرا خطر بیماری در این دوره کاهش می یابد.

در اینجا ذکر این نکته ضروری است که سطح تری گلیسیرید باید زیر 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

اما شاید برای شما این سال پیش آمده باشد که چگونه می توانیم اندازه غذا را در رژیم غذایی خود به درستی اندازه گیری کرده و با اندازه گیری صحیح سطح کلسترول خود را کاهش دهیم.

برای کنترل میزان غذایی که می خورید کمک بخواهید

بسیاری از ما نسبت به خوردن و آشامیدن نگرشی محدود داریم.

آمریکایی ها دقیقاً به همان شیوه رفتار می کنند ، آنها دو برابر بیشتر از آنچه باید غذا می خورند ، به همین دلیل است که ما وزن خود را افزایش می دهیم و کلسترول بالا به پایان می رسد و مشکلات قلبی زیادی برای ما ایجاد می شود.

اما چگونه به اندازه سلامتی خود غذا بخوریم. ما راهی بسیار ساده برای کنترل میزان غذا به شما نشان می دهیم.
به راحتی می توانید از دست خود برای اندازه گیری تمام غذا استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر در رژیم غذایی به شما گفته می شد که یک واحد گوشت قرمز یا ماهی تقریباً یک نخل است یا اگر 30 گرم نان می خورید ، باز هم نخل است. اندازه یک واحد میوه تازه به اندازه یک مشت است.

علل کلسترول بالا در خون

چه چیزی باعث کلسترول بالا می شود؟

همانطور که قبلاً ذکر شد ، کبد کلسترول را در بدن تولید می کند و وظیفه محافظت از بافت ها و سلول ها را بر عهده دارد ، اما با مصرف برخی غذاها ، کلسترول را به بدن خود وارد می کنیم.

به عنوان مثال ، با خوردن غذاهای چرب ، سطح کلسترول را در بدن خود افزایش می دهیم.
اگر شما یکی از افرادی هستید که اضافه وزن دارید ، احتمالاً سطح تری گلیسیرید خون شما بالا است ، که می توانید با آزمایش متوجه شوید.

اگر فعالیت بدنی خود را افزایش نمی دهید ، انتظار نداشته باشید که سطح کلسترول شما تغییر کند. زیرا سطح بالای تری گلیسیرید خون و عدم فعالیت بدنی باعث کاهش سطح کلسترول خوب در بدن می شود.

سطح کلسترول خون نیز می تواند ارثی باشد. این بدان معناست که اگر یکی از بستگان خانواده شما (عضو درجه یک) دارای چربی خون بالا باشد ، ممکن است چربی خون بالا نیز ایجاد شود.

علاوه بر این ، مصرف دخانیات مانند سیگار و الکل باعث کاهش سطح کلسترول خوب در بدن شده و از این اختلال رنج می برد.


این می تواند برای موارد زیر مفید باشد: علائم و عوارض چربی خون بالا

علائم کلسترول خون بالا

علائم و نشانه های کلسترول بالا چیست؟

خبر بد این است که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی دارای کلسترول خون بالا باشد اما به هیچ وجه آن را نمی داند. وقتی سطح کلسترول خون بالا باشد ، بدن مقدار زیادی چربی در عروق ذخیره می کند که بسیار خطرناک است.

شریان ها سرخرگ هایی هستند که خون را از قلب به سایر قسمت های بدن ما منتقل می کنند. هنگامی که کلسترول در عروق ما ذخیره می شود ، به آن پلاک می گویند.

با گذشت زمان ، هنگامی که این پلاک ها در جریان خون ما تجمع می یابند ، سفت می شوند و در دراز مدت عروق را باریک کرده و آنها را مسدود می کنند. مانند سنگ های خرد شده ، در شریان تجمع می یابند و در صورت تجمع بیش از حد ، شریان به طور کامل بسته می شود.

پلاک هایی که از تجمع کلسترول در بدن جمع می شوند ، می توانند تجزیه شوند. هنگامی که پلاک ها تجزیه می شوند ، تبدیل به لخته خون می شوند که جریان خون را متوقف می کند.

گرفتگی یا مسدود شدن عروق بسیار نگران کننده و خطرناک است زیرا ممکن است مسدود شود بروز حمله قلبی فرد رشد می کند و با انسداد این عروق ، خون به درستی به مغز نمی رسد و سکته مغزی رخ می دهد. احتمالاً شنیده اید که می گویند سکته کرده اید یا دچار حمله قلبی شده اید.

اما همانطور که قبلاً ذکر شد ، کلسترول بالا نشانه ای نیست که فرد زودتر متوجه شود و درمان را شروع کند و تنها در صورتی که بفهمد از یکی از بیماریهای فوق رنج می برد.

بنابراین برای جلوگیری از این مشکلات ، بهتر است افراد هر شش ماه یا هر سال ، بسته به سن ، خود را آزمایش و معاینه کنند. علاوه بر این ، بهترین راه برای جلوگیری از آن رعایت رژیم غذایی مناسب و انجام همیشه فعالیت بدنی و جلوگیری از تنبلی است.

کلسترول بالا چگونه تشخیص داده می شود؟

خوب ، ما در بالا گفتیم که کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. آیا برای سکته مغزی یا حمله قلبی باید بدانیم که کلسترول بالا داریم یا خیر؟ خیر
سطح کلسترول بالا بدون آزمایش تشخیص داده نمی شود. با یک آزمایش خون ساده می توانید متوجه شوید که آیا کلسترول خون شما بالا است یا خیر. مردان بالای 35 سال و زنان بالای 45 سال باید سطح کلسترول خون خود را به طور مرتب کنترل کنند و هر شش ماه یا سالانه آزمایش خون انجام دهند.

—– این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: پرسش ها و پاسخ های مهم در مورد بازرسی های دوره ای

علاوه بر این ، اگر اعضای خانواده بالای 20 سال و مبتلایان نزدیک به بیماری قلبی مبتلا هستند ، چربی خون بالا نیز باید آزمایش شود. حال ، اگر شما یک نوجوان و زیر 20 سال هستید اما داروهای خاصی مصرف می کنید یا فشار خون ارثی دارید ، باز هم باید توجه داشته باشید.

وقتی به پزشک مراجعه می کنید و متوجه می شوید که سطح چربی خون شما بالا است ، حتماً از پزشک خود بپرسید که چند وقت یکبار باید آزمایش را انجام دهید. برخی از مواردی که باعث افزایش کلسترول می شوند عبارتند از:

• سیگار کشیدن

• فشار خون

پیری و پیری

• وراثت

• اضافه وزن

• عدم فعالیت بدنی

درمان و تنظیم کلسترول خون بالا

چگونه کلسترول بالا را درمان کنیم؟

اما اگر کلسترول بالا دارید ، چگونه می توان این اختلال را درمان کرد؟ برای حل این مشکل ، باید شیوه زندگی خود را تغییر دهید. اگر سیگار می کشید و الکل می نوشید ، باید ترک کنید و یک برنامه تمرینی روزانه ایجاد کنید.

اگر اضافه وزن دارید ، با متخصص تغذیه مشورت کنید و وزن خود را کاهش دهید تا خطر ابتلا به بیماری های قلبی کاهش یابد. این امر سطح کلسترول خون را متعادل می کند. همچنین ، خوردن میوه و سبزیجات ، ماهی و غلات را فراموش نکنید.

برای آزمایش چربی خون کجا باید مراجعه کنم؟

ممکن است فکر کنید که اگر به آزمایشگاه مراجعه کنید ، آزمایش خون و اطلاعات مربوط به چربی خون به راحتی انجام می شود. اما این همه ماجرا نیست.

اندازه گیری چربی و سطح کلسترول خون باید با رژیم غذایی و گاهی درمان همراه باشد. بنابراین ، اگر این نوع چربی زیاد است ، باید با متخصص تغذیه و پزشک مناسب مشورت کنید.

مرکز اکسیر قلب و دیابت در حال حاضر نیازهای افرادی را برآورده می کند که به دنبال تمرکز بر بیماری های قلبی عروقی هستند تا به دنبال راه هایی برای کاهش چربی خون باشند. می توانید از این مرکز دیدن کنید و رژیم بگیرید برای کاهش این نوع چربی های خون اقدامات مشخصی را انجام دهید.

مشاوره رایگان با پزشکان مجرب و نوبت دهی در مرکز اکسیر قلب و دیابت حالا به من زنگ بزن.️

آدرس شعبه اول: یوسف آباد ، خیابان 18 ، پ. ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید