رژیم کتوژنیک چیست؟ نکات مهم در رژیم کتوژنیک


رژیم کتوژنیک یک رژیم کم چرب و پرچرب برای کاهش وزن است. در این مقاله ما مزایا و معایب این نوع رژیم را بررسی می کنیم.

رژیم کتوژنیک چیست؟

محدود کردن مصرف کربوهیدرات و افزایش مصرف چربی منجر به کتوز می شود. شرایطی که در آن بدن به جای کربوهیدرات از چربی برای استفاده از انرژی استفاده می کند. با این حال ، پیروی از رژیم کتوژنیک بدون توصیه پزشک برای برخی افراد نامناسب و حتی خطرناک است.

رژیم کتوژنیک

عوارض رژیم کتوژنیک و راههای جلوگیری از آن

ممکن است فردی به بیماری کتو مبتلا باشد

در طول رژیم کتو ، مصرف کربوهیدرات بدن در طول روز معمولاً کمتر از 50 گرم است. بنابراین ، بدن دچار شوک می شود. این باعث ایجاد یک بیماری شبیه آنفولانزا در بدن می شود. علائم شامل سردرد ، سرگیجه ، خستگی ، تهوع و یبوست است. برخی از این علائم به دلیل کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیت ها ناشی از رژیم کتو در بدن است. این علائم ممکن است پس از چند هفته بهبود یابد. بنابراین ، شما باید مقدار زیادی آب بنوشید و غذاهای غنی از سدیم ، پتاسیم و سایر الکترولیت ها بخورید.

این نوع رژیم می تواند به کلیه های شما فشار وارد کند

غذاهای پرچرب حیوانی مانند تخم مرغ ، گوشت ، پنیر و … بخشی از رژیم کتو هستند زیرا کربوهیدرات ندارند. مصرف زیاد این غذاها در طولانی مدت منجر به ایجاد سنگ کلیه می شود. زیرا مصرف زیاد محصولات حیوانی اسیدیته خون و ادرار را افزایش می دهد. به همین دلیل ، کلسیم از طریق ادرار دفع می شود. همچنین ، به خاطر داشته باشید که بیماران کلیوی هرگز نباید از رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن استفاده کنند. کلیه های ضعیف نمی توانند اسید خون را حذف کنند.

مشکلات گوارشی و احتمال تغییر در باکتری های روده

با از دست دادن کربوهیدرات در بدن ، نیاز روزانه به فیبر قطع می شود. فیبر مورد نیاز بدن از طریق غذاهای سرشار از کربوهیدرات مانند سبزیجات و حبوبات تأمین می شود که در این رژیم به طور کامل حذف می شوند. به همین دلیل ، رژیم کتو می تواند منجر به سوء هاضمه و یبوست شود.

رژیم کتوژنیک باعث کاهش مواد مغذی بدن می شود

به دلیل محدودیت در مصرف غذا ، ویتامین ها و مواد معدنی در بدن کاهش می یابد. در برخی مطالعات ، رژیم کتو حاوی عناصری مانند کلسیم ، ویتامین D ، منیزیم و فسفر نیست. با گذشت زمان ، آثار این کمبودها آشکار و مخرب می شود. بنابراین ، مکمل های حاوی امگا 3 ، ویتامین B ، C و E باید مصرف شوند.

رژیم کتوژنیک

سطح قند خون کاهش می یابد

زیرا قند خون توسط کربوهیدرات ها تأمین می شود. اگر از افرادی که رژیم کتوژنیک آزمایش خون را مشاهده کنید ، کمبود هموگلوبین کاملاً آشکار است. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 به طور کلی هموگلوبین کمتری نسبت به سایرین دارند. رعایت رژیم کتو برای دیابتی ها آنقدر خطرناک است که می تواند منجر به کما شود. به همین دلیل باید تمام رژیم های غذایی زیر نظر پزشک رعایت شود تا مواد لازم در بدن زیاد و کم نشوند. اگر پزشک شما می تواند رژیم کتوژنیک دیابت خود را درمان کنید و علائم خود را بهبود بخشید.

رژیم کتو سلامت استخوان ها را مختل می کند

تراکم استخوان به دلیل کمبود مواد معدنی کاهش می یابد. بنابراین ، احتمال شکستگی افزایش می یابد.

نیاز به مراجعه به پزشک

در نهایت ، باید توجه داشت که کسانی که از بیماری های زمینه ای یا بیماری هایی مانند بیماری های کلیوی ، بیماری های قلبی ، بیماری های استخوانی و دیابت رنج می برند ، قبل از رعایت هرگونه رژیم غذایی حتماً با یک متخصص تغذیه مشورت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید