باکتری معده یا هلیکوباکتر پیلوری و درمان تغذیه ای


برخی از مواد مغذی که به درمان عفونت H.pylori کمک می کند:
مطالعات متعددی در مورد درمان های طبیعی هلیکوباکتر پیلوری انجام شده است. اکثر درمانها تعداد باکتریهای معده را کاهش می دهد ، اما قادر به از بین بردن آنها نیست. حتماً قبل از شروع یک سیستم درمانی طبیعی با پزشک خود مشورت کنید ، زیرا درمان توصیه شده برای هلیکوباکتر پیلوری به هیچ وجه نباید با داروهای طبیعی جایگزین شود. با تأیید پزشک ، می توانید از داروهای طبیعی به عنوان درمان کمکی استفاده کنید که می تواند اثرات داروهای رایج را افزایش دهد.

پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها به حفظ تعادل بین باکتری های خوب و بد روده کمک می کنند. طبق مطالعه ای در سال 2012 ، مصرف پروبیوتیک ها قبل یا بعد از درمان استاندارد هلیکوباکتر پیلوری ممکن است ریشه کنی را بهبود بخشد. آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب و بد معده را از بین می برند. پروبیوتیک ها به تجدید باکتری های خوب کمک می کنند. همچنین می تواند خطر رشد مخمر را کاهش دهد. محققان شواهدی پیدا کردند که نشان می دهد لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس بهترین نتیجه است.

چای سبز
چای سبز می تواند به از بین بردن و کاهش رشد هلیکوباکتر پیلوری کمک کند. مصرف چای سبز قبل از عفونت از ایجاد گاستریت جلوگیری می کند و مصرف در زمان عفونت از شدت گاستریت می کاهد.

عسل
هیچ تحقیقی نشان نداده است که عسل به تنهایی می تواند باکتری ها را از بین ببرد. محققان پیشنهاد می کنند که استفاده از عسل با درمان های استاندارد ممکن است زمان درمان را کوتاه کند.

روغن زیتون
روغن زیتون همچنین می تواند باکتری های H.pylori را درمان کند. مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که روغن زیتون دارای خواص ضد باکتریایی قوی در برابر هشت سویه H.pylori است.

ریشه شیرین بیان
شیرین بیان یک درمان طبیعی رایج برای درمان زخم معده است. همچنین می تواند با H.pylori مبارزه کند. بر اساس مطالعه ای در سال 2009 ، شیرین بیان مستقیم باکتری ها را از بین نمی برد ، اگرچه می تواند از چسبیدن آن به دیواره سلولی معده جلوگیری کند.

کلم بروکلی
ترکیب موجود در شاخه های کلم بروکلی به نام سولفورافان ممکن است در برابر H. pylori موثر باشد. این مکمل غذایی می تواند ورم معده را کاهش دهد. همچنین می تواند چسبندگی و اثرات باکتری ها را کاهش دهد.

فتوتراپی
هلیکوباکتر پیلوری به نور حساس است. در فتوتراپی ، از اشعه ماوراء بنفش برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری در معده استفاده می شود. محققان معتقدند که فتوتراپی معده بی خطر است. این روش معمولاً زمانی کاربرد دارد که آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهند.

خلاصه
بسیاری از افراد در طول زندگی خود باکتری دارند و هیچ علامتی را تجربه نمی کنند. این باکتری در صورت ایجاد گاستریت مزمن و عدم درمان ، از جمله خونریزی زخم و سرطان معده ، می تواند عوارض جدی ایجاد کند. هلیکوباکتر پیلوری یک عامل خطر اصلی برای انواع خاصی از سرطان معده است. بر اساس داده های CDC در سال 1998 ، میزان ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری با آنتی بیوتیک ها 61-94 است. وقتی آنتی بیوتیک ها با آنتی اسید ترکیب شوند ، اثر بخشی افزایش می یابد. افزودن داروهای طبیعی به دارو می تواند به طور موثر روند بهبود را تسریع کند.
پزشکان به ندرت آزمایش هلیکوباکتر پیلوری را درخواست می کنند مگر اینکه علائم واضح باشد. در صورت مثبت بودن آزمایش H.pylori ، درمان را در اسرع وقت آغاز کنید. داروهای طبیعی هیچ آسیبی نمی رسانند ، اما ثابت نشده است که می توانند عفونت را درمان کنند. از آنها به جای درمانهای استاندارد و بدون نظارت پزشک استفاده نکنید.

نحوه جلوگیری از عفونت در آینده

علت دقیق عفونت H.pylori هنوز مشخص نیست و هیچ توصیه رسمی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. به طور کلی ، شما باید بهداشت را رعایت کنید ، دستان خود را به طور مرتب بشویید و غذای خود را با دقت آماده کرده و بپزید. در صورت ابتلا به بیماری هلیکوباکتر پیلوری ، درمان را متوقف کنید تا احتمال عود آن کاهش یابد.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و لاغری آرمونی

دیدگاهتان را بنویسید