اهمیت افزایش وزن مناسب در زنان باردار دارای اضافه وزن و چاق


زنان باردار باردار و دارای اضافه وزن در دوران بارداری و زایمان با مشکلات متعددی مانند دیابت ، فشار خون بالا و زایمان زودرس روبرو می شوند. افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری یکی از نگرانی های زنان باردار با اضافه وزن است. اگرچه افزایش وزن در زنان باردار دارای اضافه وزن برای مادر و جنین خطری ایجاد می کند. اما بارداری زمان مناسبی برای کاهش وزن نیست و این زنان نیز نیاز به افزایش وزن دارند. رژیم های مناسب برای زنان دارای اضافه وزن و چاق توصیه می شود. زیرا در این مدت نباید رژیم بگیرند. بنابراین ، انتخاب غذاهای با کیفیت و ارزش غذایی مطلوب و اجتناب از غذاهای پرکالری مورد تأکید است. به منظور توصیه های تغذیه ای برای زنان باردار دارای اضافه وزن و چاق ، باید به منبع غذایی موجود در خانواده ، عادات و رفتارهای غذایی و شیوه زندگی توجه شود.

زنان باردار در هر شرایطی (لاغر ، معمولی ، دارای اضافه وزن یا چاق) باید با توجه به شرایط خود وزن اضافه کنند. بنابراین ، استفاده از رژیم غذایی محدود برای کاهش وزن در زنان باردار چاق توصیه نمی شود و باید با توصیه های غذایی مناسب ، میزان کالری دریافتی و در نهایت وزن آنها تنظیم شود. زنان باردار چاق نیز باید وزن دلخواه خود را افزایش دهند.

برخی از دلایل اصلی افزایش وزن بیش از حد عبارتند از:

  • عادات و رفتارهای نادرست غذایی شامل مصرف غذاهای نشاسته ای (نان ، برنج ، ماکارونی) ، غذاهای چرب و سرخ شده ، چیپس ، سیب زمینی پخته ، فست فودها ، نوشیدنی های شیرین (k.laha ، آب میوه های صنعتی) با قند بالا ، شیرینی و شکلات
  • نشستن و نداشتن فعالیت بدنی
  • در صورت ادم و احتباس مایعات یا پره اکلامپسی

دیدگاهتان را بنویسید