VPN ها چه چیزی را با مجریان قانون به اشتراک می گذارند؟


چکش و دستبند روی کتاب.
والری ایولاخوف / Shutterstock.com

VPN ها قول محافظت از حریم خصوصی شما را می دهند، اما مجریان قانون و دادگاه های سراسر جهان این حق قانونی را دارند که سوابق شما را مطالبه کنند – به شرطی که بتوانند از شما شکایت کنند. VPN ها چگونه با این درخواست ها رسیدگی می کنند و چقدر با مقامات به اشتراک می گذارند؟

VPN ها و درخواست های داده

در اکثر کشورهایی که حاکمیت قانون در آنها اعمال می‌شود، پلیس یا سایر سازمان‌های مجری قانون برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شما به اجازه قاضی یا سایر مقامات بالاتر نیاز دارند. به عنوان مثال، اگر آنها می خواهند خانه شما را جستجو کنند، به نوعی حکم بازرسی نیاز دارند. اگر آنها می خواهند بدانند که شما با چه کسی تماس می گیرید – یا حتی یک شماره تلفن خاص متعلق به چه کسی است – باید نوعی ضمانت را به ارائه دهنده مخابراتی شما ارائه دهند.

VPN ها تفاوتی ندارند. برای مثال، اگر شخصی مرتکب جرمی شود و مکان خود را با استفاده از VPN پنهان کند، پلیس می‌تواند با ارائه‌دهنده VPN با حکمی تماس بگیرد و جزئیات و گزارش‌های اتصال آن شخص را بپرسد (سوابق سایت‌هایی که در زمان بازدید شده‌اند).

حال، برای روشن بودن، اگر به عنوان یک شخص خصوصی یا به عنوان یک شرکت دستوری دریافت می کنید، باید از آن پیروی کنید: اینطور نیست که بتوانید امتناع کنید. بهترین کاری که گیرنده‌ای که نمی‌خواهد رعایت کند این است که دستوری را به قاضی ارائه کند که اغلب لغو می‌شود. با این حال، اکثر کاربران VPN به دو دلیل همچنان خود را ایمن می دانند. اولین مورد این است که سرویسی که آنها استفاده می کنند قول می دهد ناشناس بماند. دومی مربوط به مکان است.

بسیاری از VPN ها وب سایت های خارجی را به عنوان دفتر مرکزی خود دارند و اغلب این واقعیت را منتشر می کنند و ادعا می کنند که قوانین سختگیرانه حفظ حریم خصوصی کشور رسمی محل اقامت آنها از آنها در برابر حکم بازداشت محافظت می کند. با این حال، تا حد زیادی این مورد نیست.

گذرگاه مرزی

به عنوان مثال، NordVPN به شدت در پاناما بانک می‌کند و ادعا می‌کند که مکانی عالی برای استقرار است زیرا “قوانین حفظ داده” هر چه که هستند وجود ندارد. با این حال، در عمل، NordVPN در گذشته بوده است و در آینده نیز این کار را ادامه خواهد داد تا با درخواست های اجرای قانون مطابقت داشته باشد.

همین امر در مورد Proton، شرکتی که در پشت ProtonVPN و ProtonMail قرار دارد، صدق می کند. این کشور سوئیس را به عنوان خانه خود توصیف می کند و به شدت به شهرت این کشور آلپ برای پنهان کاری در مواد بازاریابی خود متکی است. با این حال، همانطور که بروتون در وبلاگ خود توضیح می دهد، مقامات سوئیسی هزاران بار در طول سال ها درخواست داده اند. برای دادن حق ProtonVPN، اغلب با این پادمان ها مبارزه می کند، اما همیشه کار نمی کند.

این به دلیل چیزی است که به نظر می رسد تعداد کمی از VPN ها مایل به اعتراف هستند، و آن این است که کشورها با یکدیگر صحبت می کنند و اغلب خوشحال هستند که با درخواست های ساده به یکدیگر کمک کنند. هنگامی که پلیس فرانسه می خواست یک فعال آب و هوا را دستگیر کند، از دولت سوئیس خواست تا حکمی برای پروتون صادر کند تا مشخصات این مرد را بدهد. دادگاه های سوئیس با این دستور موافقت کردند و ProtonVPN شروع به ثبت اطلاعات IP در حساب کرد. در آن مرحله پروتون چاره دیگری نداشت.

ExpressVPN، که مقر آن در جزایر ویرجین بریتانیا قرار دارد، احتمال اینکه مجبور به افشای اطلاعات در وب‌سایت خود باشد را تصدیق می‌کند، اما به شما اطمینان می‌دهد که «بیشتر محققین چنین تلاش پر زحمتی را انجام نمی‌دهند». اگرچه این ممکن است درست باشد، اما هنوز هم برای هر کسی که امیدوار است VPN از آنها محافظت کند احساس خوبی دارد.

تشنج سرور

حتی اگر یک کشور در برابر سفارش دیگری مقاومت کند – مسئله بزرگی است، به خصوص اگر در مورد کشورهایی مانند ایالات متحده صحبت می کنیم که نفوذ دیپلماتیک زیادی دارند – روش دیگری نیز وجود دارد که داده های شما را می توان ردیابی کرد، یعنی از طریق تصاحب سرور. در این حالت، مقامات به سادگی متوجه می شوند که شخص مورد نظر از کدام سرور استفاده می کند – اگر در صلاحیت آنها باشد – آنها می روند و آن و داده های موجود در آن را دریافت می کنند.

اگرچه هنوز رایج نشده است، اما در چند سال گذشته شاهد برخی عملیات های بزرگ توسط مقامات اجرای قانون بوده است. در سال ۲۰۲۱، مقامات اوکراینی سرورهای Windscrib را به عنوان بخشی از تحقیقات گسترده‌تر مصادره کردند، در حالی که امسال شاهد یک یورش گسترده در مقیاس اروپایی به مزارع سرور در سراسر قاره بودیم.

بدیهی است که دولت‌ها در صورت تمایل، قدرت زیادی دارند که به دنبال داده‌های شما باشند. بنابراین VPN ها برای جلوگیری از این کار چه می کنند؟

VPN ها، ناشناس بودن و گزارش ها

VPN ها اغلب با وعده دادن چیزهای زیادی سعی می کنند ترس شما در مورد ضمانت ها و موارد مشابه را کاهش دهند. مهمتر از همه، آنها ادعا می کنند که شما هنگام ثبت نام و استفاده از سرویس ناشناس هستید و همچنین ادعا می کنند که سوابق اتصال شما از بین رفته یا حتی اصلاً حفظ نشده است.

آنچه VPN ها درباره شما می دانند

وقتی نوبت به شناسایی داده‌ها می‌رسد، تشخیص اینکه VPN‌ها چه کار می‌کنند و چه چیزی در مورد شما نمی‌دانند دشوار است. با این حال، این ایده که احتمالاً شما نوعی روح دیجیتال هستید درست نیست مگر اینکه مطمئن شوید که اقدامات احتیاطی را انجام داده و به صورت ناشناس ثبت نام کرده اید – چیزی که همه VPN ها اجازه نمی دهند. حقیقت این است که به احتمال زیاد VPN شما چیزهای زیادی در مورد شما می داند: چیزهایی مانند نام، آدرس ایمیل، موقعیت مکانی و تعداد زیادی از نقاط داده دیگر را می توان تنها با بازدید از سایت به دست آورد.

اگر برای این سرویس ثبت نام کنید، اطلاعات بیشتری ارائه می دهید زیرا تقریباً همه VPN ها به یک آدرس ایمیل (یک نقطه داده ارزشمند) و همچنین کد والدین اطلاعات شخصی نیاز دارند: یک کارت اعتباری. اکثر ارائه دهندگان پرداخت اطلاعات دارنده کارت را با سرویسی که خریداری می کنند به اشتراک می گذارند و این شامل نام و آدرس کامل شما می شود.

علاوه بر اینکه می‌دانند شما چه کسی هستید، VPN‌ها همچنین به کارهایی که به‌طور آنلاین انجام می‌دهید از طریق به اصطلاح گزارش‌های اتصال دسترسی دارند. این نشان می دهد هر کاری که در وب انجام می داده اید در حالی که از طریق VPN متصل شده اید، و منظور ما آن است همه چیز. این نه تنها سایت‌هایی را که بازدید کرده‌اید، بلکه فایل‌هایی را که دانلود کرده‌اید و فعالیت آنلاین برنامه‌هایتان را نیز شامل می‌شود.

مربوط: VPN چیست و چرا به آن نیاز دارم؟

چگونه VPN ها از شما محافظت می کنند

این داده ها برای شما حساس است، اما برای افرادی که رفتار آنلاین دیگران را دنبال می کنند نیز بسیار ارزشمند است. برای محافظت از حریم خصوصی شما، VPN ها معمولاً به نوعی قول می دهند که اطلاعات شخصی یا گزارش های اتصال را جمع آوری نمی کنند.

اینها VPN های بدون گزارش نامیده می شوند. علیرغم نام، در بیشتر موارد ما مشکوک هستیم که رکوردهای شما پس از ایجاد خراب می شوند. این امکان اتصال عادی به اینترنت را فراهم می کند و در عین حال از کاربران نیز محافظت می کند.

توجه داشته باشید که ما مطمئن نیستیم این کار چگونه کار می کند: در حالی که VPN ها ادعا می کنند که هیچ گزارشی را نگه نمی دارند – حتی چند شرکت که یک شبه جابجا می شوند ادعا می کنند که در وهله اول هیچ گزارشی ایجاد نمی کنند، که یک داستان واقعا طولانی است – هیچ راه خوبی برای بررسی واقعی وجود ندارد. این ادعا در حالی که تعداد فزاینده ای از VPN ها تحت ممیزی های شخص ثالث برای پشتیبان گیری از ادعاهای خود هستند، راه های زیادی برای بهتر جلوه دادن چیزها از آنچه که هستند وجود دارد.

نکته اصلی این است که ما دقیقاً نمی دانیم VPN ها در مورد کاربران خود چه می دانند. آنها اگر بخواهند می توانند چیزهای زیادی درباره شما بدانند، از کاری که آنلاین انجام می دهید تا شخصیتی که هستید. این با ادعای آنها مبنی بر از بین بردن تمام داده های شما، یا حداقل بیشتر آنها، خنثی می شود. با این حال، در پایان، ادعای ناشناس بودن آنها مبتنی بر اعتماد است: بدون یک راه خوب برای تأیید، تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که ادعاهای آنها را بر اساس ایمان بپذیرید.