Stlantis در پرونده آلودگی هوا محکوم شد


Stlantis که پس از ادغام دو خودروساز بزرگ جهان، فیات کرایسلر و گروه پژو سیتروئن ایجاد شد، پس از اعتراف به گناهکاری در مورد آلایندگی دیزل در ایالات متحده، به پرداخت حدود ۳۰۰ میلیون دلار در دادگاه محکوم شد.

به گزارش پرشین خودرو، یکی از زیرمجموعه های گروه استلانتیس که پس از ادغام دو خودروساز مطرح جهان، فیات کرایسلر و گروه پژو سیتروئن، پس از اعتراف به جرم آلایندگی گازوئیل در آمریکا در ماه ژوئن، در دادگاه راه اندازی شد. و محکوم به پرداخت حدود ۳۰۰ میلیون دلار.

FCA US قبلاً با وزارت دادگستری وارد توافق شده و با پرداخت ۹۶.۱ میلیون دلار جریمه و ۲۰۳.۶ میلیون دلار خسارت موافقت کرده است. این شرکت که اکنون یکی از واحدهای Stlantis است نیز به سه سال تعلیق نظارتی محکوم شد.

این شرکت متهم به ادعاهای نادرست در مورد آلایندگی دیزل در بیش از ۱۰۰۰۰۰ دیزل جیپ گرند چروکی و رم ۱۵۰۰ ساخته شده در ایالات متحده بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ است.

وزارت دادگستری FCA را به توطئه برای فریب آزمایش های انتشار گازهای گلخانه ای ایالات متحده متهم کرده است.

تاد کیم، دستیار دادستان ایالات متحده گفت که این حکم ۳۰۰ میلیون دلاری “نتیجه یک تحقیق جامع سه ساله است.”

وی افزود: این تصمیم نشان می‌دهد که وزارت دادگستری متعهد است شرکت‌های متخلف را در قبال گمراه‌کردن رگولاتورها پاسخگو باشد.

تسنیم

به گفته دولت ایالات متحده، این شرکت قبلاً ۳۱۱ میلیون دلار جریمه مدنی و ۱۸۳ میلیون دلار خسارت به بیش از ۶۳۰۰۰ نفر در یک دادخواست دسته جمعی در مورد خودروهای دیزلی پرداخت کرده بود.

بر اساس این گزارش، سه کارمند شرکت فیات کرایسلر آمریکا نیز به توطئه برای کلاهبرداری از نهادهای نظارتی و نقض قانون هوای پاک متهم شده و در انتظار محاکمه هستند.