Shadowsocks چیست و چگونه کار می کند؟


شکل چوبی اتصالات را مهر و موم می کند.
آندری یالانسکی / Shutterstock.com

اگر به دنبال فرار از سانسور آنلاین هستید، یک گزینه جالب چیزی به نام Shadowsocks است. نه تنها نام آن جذاب است، بلکه به شما قول می دهد که با خیال راحت از هر بلوکی عبور کنید. بیایید ببینیم این پروتکل چه کاری می تواند انجام دهد و چه کاری نمی تواند انجام دهد.

Shadowsocks چیست؟

Shadowsocks یک ابزار ارتباطی است که به شما امکان می دهد سانسور را دور بزنید. این به طور گسترده در چین توسط افرادی که به دنبال تونل زدن در زیر دیوار آتش بزرگ هستند – سد دیجیتالی که اینترنت چینی را از نفوذ خارجی “ایمن” می کند – استفاده می شود، زیرا کاملا رایگان است، اگرچه برای راه اندازی آن به دانش فنی نیاز دارید.

مربوط: از اینترنت در چین چه انتظاری دارید؟

در واقع، Shadowsocks در دور زدن بلوک های چینی آنقدر خوب است که استفاده از آن نسبت به ابزار دیگری، شبکه های خصوصی مجازی (VPN) به خوبی توجیه می شود. استفاده از Shadowsocks نه تنها رایگان است، بلکه ترافیک را کمی بهتر از VPN ها پنهان می کند. با این حال، قبل از اینکه به جزئیات بیشتری بپردازیم، ابتدا به جایی می‌رسیم که Shadowsocks از کجا آمده است.

چه کسی Shadowsocks را توسعه داد؟

Shadowsocks توسط یک برنامه نویس چینی که فقط به عنوان “Clowwindy” شناخته می شود، توسعه داده شد، که commit اولیه (کپی از یک برنامه یا اسکریپت) را در GitHub در سال ۲۰۱۲ قرار داد. این پروتکل یک موفقیت بزرگ بود و Clowende چندین سال است که روی آن کار می کند. که در آن علاوه بر توسعه یک VPN رایگان به نام ShadowVPN.

با این حال، در سال ۲۰۱۵، Clowwindy پیامی در GitHub گذاشت که پلیس او را پیدا کرده است و به او گفته است که کار بر روی Shadowsocks و احتمالاً ShadowVPN را متوقف کند. او همچنین مجبور به حذف کد در GitHub شد و “چاره ای جز اطاعت” نداشت. او افزود: “امیدوارم روزی در کشوری زندگی کنم که در آن آزاد باشم و هر نمادی را که دوست دارم بدون ترس بنویسم.”

چه اتفاقی برای کلیندی افتاد؟

پس از این آخرین پیام، او در مورد بادهای کلودی ساکت ماند. بر اساس این پست وبلاگ، پس از اینکه clowwindy یک “دعوت برای چای” دریافت کرد (اصطلاحی با سطح تهدید تقریباً مشابه “چت دوستانه” بدنام KGB)، آنها برای مدت کوتاهی ظاهر شدند تا نشان دهند حالشان خوب است، سپس محو شدند.

با این حال، خوشبختانه آثار کلووند به سطل زباله تاریخ منتقل نشده است. در عوض، تیمی از علاقه مندان به کار خود ادامه دادند و به کار بر روی Shadowsocks ادامه دادند. در زمان نگارش این مقاله در مارس ۲۰۲۲، این یک قطعه قدرتمند از فناوری ارتباطات است که در دور زدن بلوک های قبلی بهتر شده است.

Shadowsocks چگونه کار می کند؟

Shadowsocks جالب است زیرا شبیه به بسیاری چیزهای دیگر است، اما به اندازه کافی متفاوت است که شایسته دسته بندی خاص خود است. از نظر فنی، این فقط یک پروکسی است: اتصال اینترنت شما را از طریق یک سرور سوم هدایت می‌کند و به نظر می‌رسد که در مکان دیگری هستید.

در یک اتصال شبکه معمولی، مانند اتصالی که احتمالاً در حال حاضر از آن استفاده می کنید، به سرور ISP خود و سپس به وب سایتی که می خواهید بازدید کنید متصل می شوید. اگر مقامات بخواهند یک سایت را مسدود کنند، ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) معمولاً باید دسترسی به آدرس IP آن را مسدود کند. استفاده از پروکسی به این معنی است که شما از ISP خود به یک سرور مسدود نشده و سپس به مکان مورد نظر خود می روید.

با این حال، پراکسی‌های معمولی به‌طور بدنام ناامن هستند: هیچ راه خوبی برای ایمن کردن اتصال شما وجود ندارد، به طور کلی، اکثر سایت‌ها به راحتی می‌توانند تشخیص دهند که شما از آن استفاده می‌کنید. با این حال، Shadowsocks به یک پروتکل پراکسی به نام SOCKS5 متکی است که اتصال را با استفاده از رمزگذاری AEAD ایمن می کند – تقریباً شبیه به همان تونل SSH.

در حالی که رمزهای AEAD به طور کلی به اندازه رمزهای محبوب AES ایمن در نظر گرفته نمی‌شوند (اگر می‌خواهید بیشتر بیاموزید در اینجا یک مقاله آکادمیک وجود دارد)، آنها یک گام بزرگتر از پراکسی‌های معمولی هستند. به طور کلی، آنها یا از یک پروتکل مبتنی بر HTTP استفاده می کنند – تقریباً فقط یک اتصال ناامن تغییر مسیر – یا از یک نسخه قبلی و رمزگذاری نشده SOCKS نیز استفاده می کنند. استفاده از هر یک به این معنی است که شما خود را در برابر جاسوسی بالقوه تقریباً هر کسی آسیب پذیر می کنید.

Shadowsocks و VPN

با خواندن مطالب بالا، ممکن است فکر کنید که Shadowsocks بسیار شبیه VPN ها است که اتصالات را نیز ارسال می کند، اما آنها را نیز ایمن می کند. با این حال، از آنجایی که رمزگذاری Shadowsocks سبک تر است، امنیت مشابه VPN ها را فراهم نمی کند.

با این حال، رمزگذاری سبک تر به این معنی است که Shadowsocks بهتر از VPN می تواند زیر رادار پرواز کند. اگر آنها می خواستند، ISP می توانست به وضوح ترافیک VPN را شناسایی کند، اما اتصال Shadowsocks به سختی قابل تشخیص است زیرا به نظر می رسد عملاً با اتصال HTTPS معمولی یکسان است.

معایب Shadowsocks

به این دلایل، Shadowsocks یک انتخاب عالی برای اجتناب از بلوک های سانسور است. با این حال، کامل نیست و دارای معایبی است، به خصوص در مقایسه با VPN یا حتی Tor.

اول، Shadowsocks به کمی تنظیمات نیاز دارد و شما باید کمی در مورد نحوه کار کامپیوترها و اتصالات بدانید. VPN ها معمولاً باید نصب شوند و شما خوب هستید. استفاده از Shadowsocks به این معنی است که باید بنشینید، اسناد را بخوانید و یک سرور راه اندازی کنید.

بسته به نحوه تنظیم آن، این احتمال وجود دارد که برنامه Shadowsocks سرعت اینترنت شما را کاهش دهد. هر تکنیک تغییر مسیر سرعت شما را کاهش می دهد، اما برخی از آنها بدتر از دیگران هستند. یک سرور خوب درد را کاهش می دهد، اما به طور کلی استفاده از Shadowsocks به معنای اتصال بسیار کندتر است. همچنین، بر خلاف VPN ها، نمی توانید از Shadowsocks برای تغییر منطقه نتفلیکس یا حتی فایل های تورنت خود استفاده کنید.

با این حال، شما همچنین می توانید استدلال کنید که هیچ یک از اینها مهم نیست: Shadowsocks به عنوان راهی برای دور زدن موانع تحمیل شده بر آزادی بیان توسط یک رژیم استبدادی و انجام این کار به صورت رایگان توسعه داده شد. در آن، به طرز تحسین‌برانگیزی کار کرد و به هر کسی که به دنبال فرار از سانسور اینترنتی است توصیه می‌کنیم حداقل آن را در نظر بگیرید.