PlayStation VR 2 بی سیم نیست و این چیز خوبی است


کانکتور کابل USB-C.
سرگئی کارداشف / Shutterstock.com

هدست PlayStation VR 2 از یک کابل USB-C برای اتصال به پلی استیشن ۵ استفاده می کند. برخی از طرفداران از کابل وحشت دارند، به خصوص در دنیای بدون سیم Quest 2، اما سونی انتخاب درستی انجام داد.

Quest 2 “بی سیم” نیست

به نظر می رسد هنگام مقایسه رهبر فعلی در بازار واقعیت مجازی با PlayStation VR 2 سردرگمی وجود دارد. اینها اساساً دو کلاس مختلف از هدست های VR هستند. Quest 2 یک سیستم VR کاملاً مستقل است. تمام سخت افزار مورد نیاز برای کارکرد VR در Quest 2 قرار دارد.

به عبارت دیگر، Quest 2 یک هدست “بی سیم” نیست. این یک هدفون “ایستاده به تنهایی” است.

Oculus Quest 2 256 گیگابایت

Quest 2 تنها هدست واقعیت مجازی است که بر همه آنها حکومت می کند، حداقل در حال حاضر. در حالی که برخی از هدفون ها در مناطق خاص از آنها بهتر عمل می کنند، هیچ کدام به این اندازه همه کاره یا مقرون به صرفه نیستند.

این دو هدفون دارای موارد استفاده و اهداف طراحی متفاوتی هستند. PlayStation VR 2 یک لوازم جانبی کنسول قدرتمند است، دستگاهی که تمام کارهای واقعی را انجام می دهد.

اگر می خواهید VR با همان کیفیتی که PS5 می تواند در Quest 2 تولید کند، باید آن را با استفاده از کابل Oculus Link و عملکرد آن به رایانه شخصی متصل کنید. شما همچنین می توانید به صورت بی سیم به رایانه شخصی متصل شوید، اما در حال حاضر این بهترین راه برای تجربه رایانه واقعیت مجازی در یک ماموریت نیست.

VR بی سیم آماده نیست

برای روشن بودن، راه حل های بی سیم VR وجود دارد. در مورد Quest 2، می توانید از “Air Link” استفاده کنید، اما این ویژگی هنوز در مرحله بتا است. شما باید به دقت در مورد پیکربندی شبکه خود فکر کنید تا به خوبی کار کند. به نظر می رسد بهترین راه حل این است که کامپیوتر خود را با استفاده از اترنت به یک روتر وای فای ۵ گیگاهرتزی وصل کنید. حتی بهتر است این روتر فقط برای VR و VR باشد. حتی در این صورت، WiFi تقریباً به اندازه کابل USB-C قابل اعتماد نیست و در شرایط واقعی از پهنای باند یکسانی برخوردار نیست.

بهترین راه حل استفاده از یک سیستم بی سیم اختصاصی مانند WiGig است. این دقیقاً همان کاری است که با HTC Vive انجام شد. بسته بی‌سیم Vive شامل یک ماژول هدست، باتری و یک کارت PCIe WiGig است که به رایانه اجازه می‌دهد با هدست صحبت کند. لازم به ذکر است که بسته نرم افزاری Vive Wireless Adapter بیشتر از کل هدست Quest 2 است. بنابراین، در حالی که این فناوری بی سیم ۶۰ گیگاهرتز کار می کند، هنوز مقرون به صرفه نیست. چه برای Quest 2 یا PlayStation VR2.

وزن در واقعیت مجازی مهم است

هدفون سری 1000 مجازی.
سایت مجازی تاریخی

هدست های واقعیت مجازی همیشه در مورد وزن کلی و نحوه توزیع آن وزن روی سر کاربر مشکل دارند. هدفون های اولیه، مانند هدفون های Virtuality در دهه ۹۰، محدودیت های گردن انسان را آزمایش کردند!

برای بی سیم شدن، باید یک باتری و وسایل الکترونیکی لازم را اضافه کنید تا واقعیت مجازی بی سیم کار کند. مگر اینکه از مواد عجیب و غریب و ناشناخته ای ساخته شده باشد که گرانش را نادیده می گیرد، به وزن هدست اضافه می کند.

این می تواند به این معنی باشد که سایر ویژگی های PlayStation VR 2 مانند محرک های لمسی، دستگاه های ردیابی چشم یا صفحه نمایش سطح بالا، آن را کاهش نمی دهند.

باید هزینه ها را کنترل کرد

سخت افزار اضافی برای ساخت پلی استیشن VR 2 نه تنها به وزن، بلکه هزینه نیز اضافه می کند. سخت‌افزار کنسول به خاطر حاشیه سود ناچیز خود بدنام است یا حتی می‌تواند با ضرر فروخته شود، با اتکا به «نرخ پیوست» نرم‌افزار تا شرکت را در سیاهی قرار دهد.

در زمان نگارش این مقاله، نمی دانیم که پلی استیشن VR 2 در خرده فروشی چقدر قیمت خواهد داشت، اما با Quest 2 300 دلاری که برای کار کردن به کنسول ۵۰۰ دلاری نیاز ندارد، در تضاد است. PSVR که قبلا عرضه شد نیز با قیمت ۳۹۹ دلار فروخته می شد، البته بدون کنترلرهای حرکتی.

بدون در نظر گرفتن این موضوع، شکی وجود ندارد که هر یک سنت از هزینه نهایی یک PlayStation VR 2 در قفسه حساب می‌شود و یک راه‌حل بی‌سیم این عدد را در جهت اشتباهی از بین می‌برد.

USB-C درهای زیادی را باز می کند

استفاده از یک استاندارد ارزان و باز مانند USB-C درهای زیادی را برای سونی باز می‌گذارد تا با هدفون‌های جدید خود به جلو حرکت کند. قبلاً در مورد اینکه چگونه این رایانه واقعیت مجازی را ممکن می‌کند صحبت کرده‌ایم، اما سونی همچنین می‌تواند از آن برای ارتقای PlayStation VR 2 در زمان بعدی استفاده کند.

پیش‌بینی می‌شود که یک ماژول بی‌سیم (از طریق گیره کمربند یا پایه هدفون) به هدست متصل شود و در مصرف باتری و دستگاه‌های بی‌سیم از دست رفته صرفه‌جویی شود. بنابراین بابت عدم وجود اتصال بی سیم در هدفون های نسل بعدی سونی متاسف نباشید. وقتی فناوری آماده شد، هنوز راهی برای تحقق آن وجود دارد.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر