NFT و متاورس چه رابطه‌ای دارند؟


NFT و متاورس از موضوعات داغ سال ۲۰۲۱ بود. تا جایی که شرکت فیس‌بوک تصمیم گرفت نام برند خود را به Meta تغییر دهد. بعد از این تغییر، توجه سرمایه‌گذاران و کمپانی‌های عظیم به حوزه متاورس، وب ۳ و Nft بیشتر شد. با توجه بیشتر سرمایه‌گذاران به متاورس، خرید ارز دیجیتال در این حوزه نظیر دسنترالند، سندباکس و اکسی اینفینیتی، رونق گرفت. بازی‌هایی که در حوزه متاورس و NFT فعالیت می‌کردند نیز محبوب‌تر شده و در نهایت توجه مردم به این حوزه افزایش یافت. بسیاری از صرافی های ارز دیجیتال نیز شروع به پذیرش ارزهای متاورسی و ارائه آنها به کاربران خود کردند. در ادامه، می‌خواهیم توضیح مختصری در رابطه با NFT و متاورس بدهیم تا در نهایت بتوانیم رابطه این دو موضوع را با یکدیگر دقیق‌تر بررسی کنیم.

متاورس

متاورس یک مفهوم نظری از یک دنیای دیجیتال سه بعدی است که شما از طریق یک هدست واقعیت مجازی و متصل کردن چندین حسگر حرکتی، وارد آن می شوید. در این دنیای مجازی، شما یک بدن مجازی (آواتار) دارید که می توانید آن را هر طور که می‌خواهید شخصی‌سازی کنید. برای مثال شاید شما بخواهید در این دنیای مجازی آواتاری مشابه بتمن  داشته باشد. اما این تمام ماجرا نیست.

در متاورس افراد می‌توانند خانه‌ای که در رویاهای خود تصور می‌کنند را بخرند، بسازند و آن را با هرچیزی که دوست دارند پر کنند. افراد در متاورس می توانند با سایر کاربران تعامل داشته باشند، کار انجام دهند، بازی کنند و اساسا بیشتر فعالیت هایی را که در زندگی روزمره انجام می‌دهند را در متاورس عملی کنند.

متاورس می‌تواند زندگی ما را به‌کلی تغییر دهد، زیرا نیاز ما به سفر و استفاده از منابع فیزیکی را بسیار کاهش می دهد. در یک دنیای سه بعدی، ما می توانیم بدون صرف زمان و تلاش زیاد، هر شیئی را تجسم کنیم و با آن تعامل برقرار کنیم. ما می‌توانیم بین فعالیت‌ها، چت‌ها، مکان‌ها و داده‌ها با یک حرکت ساده چرخش کنیم. برای درک بهتر متاورس توصیه می‌کنیم که فیلم Ready Player One را مشاهده کنید.

NFT

NFT به دارایی‌های دیجیتالی گفته می‌شود که منحصر به فرد هستند. این دارایی‌های دیجیتالی می‌توانند عکس، فیلم، موزیک، گیف یا هرچیز دیجیتالی دیگر باشند که به‌صورت NFT در‌آمده‌اند. اگر می‌خواهید یک دارایی دیجیتالی را به NFT تبدیل کنید باید آن را در بستر بلاک چین به یک توکن تبدیل کنید. برای مثال در سال ۲۰۲۱، تعدادی از خوانندگان مطرح دنیا قطعه‌هایی از موسیقی خود را تبدیل به NFT کردند و آن را با قیمت‌های مختلفی در معرض فروش قرار دادند.

حال که با مفهوم متاورس و NFT آشنا شدیم می‌خواهیم از ارتباط این دو مفهوم با یکدیگر صحبت کنیم. اولین کاربردی که NFT می‌تواند در متاورس داشته باشد، گالری‌های هنری است. فرض کنید هنرمندی با استعداد هستید که امکانات ایجاد یک گالری برای نمایش هنر خود را ندارید. متاورس محیطی است که هنرمندان می‌توانند در آن آثار هنری خود را در معرض دید میلیون‌‌ها نفر از سرتاسر دنیا قرار دهند.

دومین کاربرد NFT در متاورس، مربوط به نقل و انتقال املاک و زمین است. قطعا در متاورس مکان‌ها و زمین‌های مجازی وجود دارد که برای آن‌ها مالکانی است. این زمین‌ها و املاک به‌صورت NFT مورد معامله قرار می‌گیرند. به‌عبارت ساده‌تر، سند این زمین‌های مجازی، به‌ NFT تبدیل شده است.

با وجود پتانسیل‌های بالای فناوری ، در حال حاضر از NFT ها بیشتر در بازی‌های متاورسی استفاده می‌شود. در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

کاربرد NFT در بازی های متاورسی

کاربرد NFT در بازی های متاورسی

سال ۲۰۲۱ را می‌توان یکی از سال‌های تاثیر گذار برای صنعت گیم دانست. در این سال، بازی‌های مانند Axie Infinity، Sand Box و … توانستند سرمایه‌های عظیمی از سراسر دنیا جذب کنند. برای مثال قیمت AXS (توکن اکسی اینفینیتی) و قیمت ارز سند (توکن سند باکس) در سال ۲۰۲۱ به‌ترتیب رشدی بیشتر از ۲۰۰۰۰ و ۳۰۰۰۰ درصدی را تجربه کردند.

افزایش قیمت بازی‌های متاورسی رابطه‌ای مستقیم با محبوب‌تر شدن NFT ها دارد. زیرا NFT ها جزئی جدایی ناپذیر از بازی‌های متاورسی هستند. اما شاید از خود بپرسید که کاربرد NFT در یک بازی چیست؟

بگذارید یک مثال ساده بزنیم. تقریبا چند سال پیش بازی کلش آف کلنز در ایران بسیار محبوب شد. به‌طوری که افراد صدها هزار تومن برای این بازی خرج می‌کردند تا بتوانند از فروشگاه بازی خرید کنند. حتی بعضی از افراد بعد از این که به سطحی قابل قبول در این بازی می‌رسیدند، قلعه خود را برای فروش قرار می‌دادند.

بازی‌های متاورسی نیز فرآیندی مشابه بازی کلش آف کلنز دارند. در این بازی‌ها یک فروشگاه وجود دارد که بازیکنان در آن‌ها اقلام تاثیرگذار در بازی می‌خرند و می‌فروشند. برای مثال در بازی اکسی اینفینیتی که یک بازی مبارزه‌ای است، شما می‌توانید Hero یا نیروهای خود را بعد از پرورش و مبارزه‌‌های مختلف، برای فروش در فروشگاه این بازی قرار دهید.

در مثالی دیگر می‌توان به بازی سندباکس اشاره کرد. در این بازی شما می‌توانید اجسام و چیزهای مختلفی بسازید و آن‌ها را برای فروش در فروشگاه این بازی قرار دهید. اما تفاوت بازی‌های متاورسی با دیگر بازی‌هایی که تاکنون دیده‌ایم در این است که اشیا و نیروها در بازی‌های متاورسی ابتدا  NFTمی‌شوند و سپس در معرض فروش قرار می‌گیرند. به‌عبارتی وقتی شما در بازی سندباکس یک زمین می‌خرید و در نهایت آن را به NFT تبدیل می‌کنید، مالیکت خود را برای آن در بلاک چین ثبت می‌کنید.

NFT ها به ما این امکان را داده‌اند که با بازی کردن علاوه‌بر لذتی که می‌بریم بتوانیم درآمد کسب کنیم. به‌عبارتی زحمات شما برای ایجاد یا پیشرفت در یک بازی به هدر نمی‌رود و شما می‌توانید آن را بفروشید.

سرمایه گذاری در متاورس چگونه است؟

سرمایه گذاری در متاورس چگونه است؟

برای سرمایه گذاری در متاورس راه‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  1. بازی کردن

بسیاری از افراد روزانه در اوقات فراغت خود، چند ساعتی را به بازی کردن می‌گذرانند. اگر شما هم جزء این افراد هستید می‌توانید تعدادی از بازی‌های متاورسی را که رایگان هستند پیدا کنید و با پیشرفت در این بازی‌ها، مقداری ارز دیجیتال به‌دست بیاورید. یکی از این بازی‌ها، بازی crazy defense heroes است.

  1. خرید زمین

پروژه‌های متاورسی متعددی وجود دارد که افراد مختلف با دید سرمایه‌گذاری اقدام به خرید زمین در آن‌ها می‌کنند. این افراد امیدوار هستند که این پروژه‌های در آینده به محبوبیت بیشتری دست پیدا کنند و در نتیجه، قیمت زمین آن‌ها نیز افزایش پیدا کند.

  1. خرید ارز دیجیتال پروژه‌های متاورسی

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌تواند سود زیادی نصیب شما کند، خرید توکن یک پروژه متاورسی است. بعضی از افراد تلاش می‌کنند تا پروژه‌های متاورسی نوپا اما آینده دار را شناسایی و ارز دیجیتال اختصاصی آن‌ها را خریداری کنند. برای مثال اگر فردی با توجه به نقشه راه پروژه دیسنترالند ارز دیجیتال این پروژه را خریداری می‌‌کرد، هم‌اکنون چندین هزار درصد در سود قرار داشت. قیمت ارز مانا (ارز دیجیتال دیسنترالند) در سال ۲۰۲۱ بیش از ۷۰۰۰ درصد رشد کرد.

برای سرمایه‌گذاری بر روی پروژه‌های متاورس می‌توانید ارز دیجیتال مربوط به آن‌ها را خریداری کنید. برخی از محبوب‌ترین این ارزها، در صرافی ارزپایا موجود هستند.

توجه : دانوتک هیچ مسئولیتی در قبال صحت مطالب منتشر شده با تگ تبلیغات در سایت ندارد.