N-Key Rollover (NKRO) چیست؟


صفحه کلید و ماوس بازی با چراغ های RGB
Om.Name.Name/Shutterstock

چرخاندن کلید N که به آن NKRO گفته می شود، یک ویژگی است که در بسیاری از صفحه کلیدهای مکانیکی دیده می شود. این به کاربر این امکان را می دهد که چندین کلید را به طور همزمان فشار دهد و هر ضربه کلید را جداگانه ضبط کند. این به ویژه برای بازیکنانی که کلیدهای همزمان را فشار می دهند مفید است.

N-Key Rollover چه می کند؟

اگر صفحه کلید شما دارای NKRO است، به این معنی است که هر کلیدی که فشار می دهید جداگانه ثبت می شود. بنابراین، اگر سه کلید کاراکتر را به طور همزمان در یک سند متنی فشار دهید، همه کاراکترها روی صفحه نمایش شما نمایش داده می شوند.

با این حال، ممکن است محدودیت هایی برای تعداد کلیدهایی که می توانید فشار دهید وجود داشته باشد. این با حرف “n” در چرخش کلید n نشان داده می شود که با یک عدد جایگزین می شود، به عنوان مثال جابجایی ۶ کلید (۶KRO).

صفحه کلیدهای rollover کامل با کلید n به شما امکان می دهند همه کلیدها را همزمان فشار دهید. کیبوردهای مکانیکی بیشتر از کیبوردهای غشایی از این ویژگی بهره می برند.

انواع رایج Rollover N-Key

صفحه کلیدهای مکانیکی به گونه‌ای ساخته می‌شوند که شامل انواع مختلف اسکرول کلید n باشد. این می تواند از دو تا نامحدود باشد. در اینجا به تفکیک رایج ترین انواع آن می پردازیم:

  • ۲KRO (گذر دو کلید)
  • ۶KRO (واژگونی ۶ کلید)
  • ۱۰KRO (واژگونی ۱۰ کلید)
  • ۱۴KRO (واژگونی ۱۴ کلید)
  • NKRO (گذر کامل با کلید n)

آیا N-Key Rollover همان Anti-Ghosting است؟

معمولاً صفحه کلیدهای NKRO دارای ضد شبح هستند. اگر تعداد کلیدهای بیشتری را همزمان فشار دهید، ممکن است یک کلید فشرده نشده به اشتباه ثبت شود. Anti-Gosting با مسدود کردن ثبت کلیدهای اضافی از این اتفاق جلوگیری می کند.

به عنوان مثال، در یک صفحه کلید ۳KRO با ضد شبح، اگر بیش از سه کلید به طور همزمان فشار داده شود، از ثبت کلید چهارم جلوگیری می کند. اگر صفحه کلید شما دارای ضد شبح نیست، به احتمال زیاد پنج ضربه کلید را مشاهده خواهید کرد، علیرغم اینکه فقط چهار ضربه را فشار داده اید.

مزیت کنسول NKRO چیست؟

قبلاً NKRO فقط با کانکتور PS/2 امکان‌پذیر بود. اکنون کانکتورهای PS/2 کمتر رایج شده‌اند، اما اگر از آداپتور استفاده می‌کنید همچنان می‌توان از آن‌ها با صفحه‌کلیدهای NKRO استفاده کرد. از طرف دیگر، کیبوردهای مکانیکی مدرن این قابلیت را دارند که NKRO را از طریق USB نشان دهند.

چگونه NKRO برای گیمرها مفید است

صفحه‌کلیدهای مکانیکی گیمرگرا اغلب دارای NKRO هستند، زیرا برخی از انواع بازی‌ها مانند مبارزات و FPS به فشار دادن کلید بسیار دقیق و چندین کلید برای فشار دادن همزمان نیاز دارند.

تکن ۷به عنوان مثال، برای انجام یک حمله، به کلیدهای ترکیبی مانند F، D، ۲ و ۱ نیاز دارد که همزمان فشار داده شوند. اگر صفحه کلید شما به ۲KRO یا ۳KRO محدود شده است، فعال کردن این حرکت امکان پذیر نخواهد بود.

جدای از احساس غوطه ور شدن بیشتر، کمبود کنسول ها در NKRO یکی از دلایل اصلی این است که علاقه مندان به بازی های مبارزه ای باید مبارزه با چوب را انتخاب کنند.

در حالی که بیشتر کیبوردهای مکانیکی بازی ممتاز دارای یک پسوند کامل کلید n هستند، لزوماً برای گیمرها امتیاز فروش نیست. بازی های بسیار کمی وجود دارند که به بیش از ۶KRO نیاز دارند، و مگر اینکه از صفحه کلید برای بسیاری از بازیکنان استفاده کنید، نیازی به چیزی بیشتر از ۱۰KRO نیست زیرا فقط ۱۰ انگشت دارید.

NKRO را می توان در خارج از بازی استفاده کرد

اگرچه تعداد محدودی از برنامه ها وجود دارد که از شما می خواهند چندین کلید را به طور همزمان فشار دهید، NKRO جایگاه خود را خارج از بازی دارد.

یکی از این نمونه ها نرم افزار ایجاد موسیقی است. اگر صفحه کلید MIDI ندارید، می توانید از صفحه کلید مکانیکی رایانه خود به عنوان جایگزین استفاده کنید. این به شما امکان می دهد چندین کلید را همزمان فشار دهید و به شما امکان می دهد موسیقی ایجاد و تولید کنید.

نحوه تست NKRO روی صفحه کلید

جدای از بررسی مشخصات سازنده برای دیدن محتوای صفحه کلید جابجایی n-key، می توانید به راحتی این مورد را با یک برنامه متنی مانند Microsoft Word تست کنید.

با فشار دادن دو کلید به طور همزمان شروع کنید، کلیدهایی را که فشار می دهید یادداشت کنید، سپس آن را یکی افزایش دهید و با فشارهای کلید ضبط شده روی صفحه مقایسه کنید.

اگر از صفحه کلید انتظار NKRO را دارید اما تعداد ضربه های کلید را به درستی تشخیص نمی دهید، مطمئن شوید که NKRO فعال است. برخی از صفحه کلیدها نیاز دارند که عملکرد NKRO با استفاده از ترکیب کلید یا از طریق نرم افزار صفحه کلید روشن شود.

NKRO می تواند به شما کمک کند

اگر قبلاً قصد دارید روی یک صفحه کلید مکانیکی سرمایه گذاری کنید، احتمالاً صفحه کلیدی را پیدا خواهید کرد که برای شما مناسب است که دارای پسوند کلید n نیز باشد.

حتی صفحه کلیدهای مکانیکی گران‌تر نیز می‌توانند از NKRO استفاده کنند. فقط باید تصمیم بگیرید که آیا صفحه کلید مکانیکی انتخاب مناسبی است یا خیر. اگر نویسنده یا گیمر هستید، برای اطمینان از پاسخگویی دقیق، ارزش آن را دارد که کمی روی صفحه کلید NKRO خرج کنید.