HDMI در مقابل Mini HDMI در مقابل Micro HDMI: تفاوت چیست؟


کابل HDMI با کابل Mini HDMI در پس زمینه سفید
عکس گاباردین / Shutterstock.com

استاندارد HDMI خود را به عنوان پایه اصلی عصر دیجیتال پس از HD تثبیت کرده است. در حالی که نسخه های جدید وارد شده و سرعت ها افزایش یافته است، کانکتورها از زمان معرفی اولیه خود ثابت مانده اند.

بنابراین تفاوت بین HDMI استاندارد، Mini HDMI و Micro HDMI چیست؟

HDMI چیست؟

برای درک انواع مختلف کابل های HDMI استفاده شده، خوب است که درک اولیه ای از چیستی HDMI داشته باشید. HDMI مخفف High Definition Multimedia Interface است. این یک استاندارد دیجیتالی است که برای انتقال ویدئو و صدا از یک منبع (مانند پخش کننده Blu-Ray یا کنسول بازی) به نمایشگر یا ضبط کننده طراحی شده است.

استاندارد "تایپ کنید" رابط HDMI
Alexander_Evgenyevich / Shutterstock.com

HDMI تکرارهای زیادی را به خود دیده است، که هر کدام پهنای باند انتقال خود را افزایش می دهند تا رزولوشن بالاتر و نرخ فریم افزایش یابد. آخرین استاندارد HDMI 2.1 است که در مجموع ۴۸ گیگابیت بر ثانیه یا پهنای باند کافی برای سیگنال ۴K HDR 12 بیتی فشرده نشده در ۱۲۰ هرتز را می دهد.

صرف نظر از اینکه از HDMI پر چرب (همچنین به عنوان نوع A نیز شناخته می‌شود) یا نوع کوچک‌تر آن، استاندارد از ۱۹ پین برای حمل سیگنال‌های مختلف از جمله ویدئو، صدا، ساعت برای همگام‌سازی اشیا، ۵ ولت برق و حتی اترنت استفاده می‌کند. داده ها.

یک کابل استاندارد نوع A HDMI، مانند کابلی که ممکن است در پشت تلویزیون یا کنسول بازی پیدا کنید، از یک کانکتور نسبتاً بزرگ ۱۴ در ۴.۵۵ میلی متری استفاده می کند که فقط در یک جهت می تواند وارد شود.

کابل استاندارد

Mini HDMI چیست؟

Mini HDMI که با نام Type-C نیز شناخته می شود، نسخه کوچکتری از رابط دیجیتال است. ابعاد کانکتور تنها ۱۰.۴۲ x 2.42 میلی متر است و همچنین دارای ۱۹ پین است، اگرچه آرایش کمی با کانکتور نوع A بزرگتر متفاوت است. یافتن کابل های HDMI با کانکتور نوع A و Mini HDMI (نوع C) غیرعادی نیست.

آ "نوع C" کانکتور مینی HDMI
Alexander_Evgenyevich / Shutterstock.com

اگرچه فضای رابط زیادی در دستگاه های بزرگ مانند کنسول های بازی و تلویزیون ها وجود دارد، دستگاه های کوچکتر اغلب نیاز به صرفه جویی در فضا دارند. اینجا جایی است که Mini HDMI وارد می شود و تمام مزایای رابط HDMI را در شکل بسیار کوچکتری ارائه می دهد.

رایج ترین دستگاه هایی که از Mini HDMI استفاده می کنند دوربین های دیجیتال و دوربین های فیلمبرداری هستند. برخی از لپ‌تاپ‌ها نیز مانند برخی از مینی رایانه‌های شخصی مانند Raspberry Pi Zero از فرم کوچک‌تر استفاده می‌کنند.

آداپتور مشترک

Micro HDMI چیست؟

Micro HDMI، همچنین به عنوان Type-D شناخته می شود، رابط را حتی بیشتر کوچک می کند. ابعاد کانکتور فقط ۶.۴ x 2.8 میلی متر است، اما تمام ۱۹ پین موجود است (اگرچه طراحی برای هر دو کانکتور استاندارد و کانکتور میکرو متفاوت است). Micro HDMI کمتر از دو نوع دیگر رایج است و در سال های اخیر به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

آ "نوع d" کانکتور میکرو HDMI
Alexander_Evgenyevich / Shutterstock.com

برخی از گوشی های اندرویدی مانند Motorola Droid X، HTC One VX، Samsung Galaxy Note II و LG Optimus G از این کانکتورها استفاده می کنند. اگر همه اینها برای شما قدیمی به نظر می رسند، حق با شماست. اکنون اکثر تلفن های اندرویدی از اتصال USB-C گسترده تر استفاده می کنند و بسیاری از آنها می توانند خروجی HDMI را با استفاده از آداپتور USB-C به HDMI پشتیبانی کنند.

مسلما رایج ترین دستگاهی که هنوز از Micro HDMI استفاده می کند دوربین های اکشن GoPro هستند. GoPro Hero 4، Hero 5 Black، Hero 6 Black و Hero 7 Black همگی دارای پورت های Micro HDMI هستند، در حالی که دوربین های اکشن Hero 8 Black و Hero 9 Black همچنان از Micro HDMI با مدیا مدیا (فروش جداگانه) استفاده می کنند.

مبدل کمتر محبوب

کابل Micro HDMI به HDMI Amazon Basics

این کابل به شما امکان می دهد دستگاه ها را به پورت های Micro HDMI برای نمایشگرهای مجهز به HDMI با اندازه کامل متصل کنید. با این حال، آنها کمتر گسترش می یابند، و اکثر دستگاه های مدرن به جای آن از Mini HDMI استفاده می کنند.

HDMI اینجاست که بماند (فعلا)

زیبایی HDMI این است که چگونه هر تکرار جدید سازگاری با عقب را حفظ می کند. می‌توانید اتصال HDMI را از یک لپ‌تاپ قدیمی یا کنسول Xbox 360 بگیرید و آن را بدون مشکل در یک تلویزیون ۸K جدید نمایش دهید.

این را با استانداردهای قدیمی آنالوگ مقایسه کنید که اغلب به سخت افزار متوسط ​​برای تبدیل SCART، کامپوننت، S-video یا اتصالات مشابه به HDMI آماده دیجیتال نیاز دارند. بدون این رابط، نمایش کنسول ها و رایانه های قدیمی در تلویزیون مدرن دشوار است.

کنسول های Xbox Series X.
ایکس باکس

آخرین استاندارد HDMI 2.1 نسبتا جدید است، با دستگاه های منبع اول مانند Xbox Series X و PlayStation 5 و کارت های گرافیک سری ۳۰ NVIDIA که در سال ۲۰۲۰ وارد می شوند. در حالی که استانداردها دائما در حال پیشرفت هستند، HDMI 2.1 پهنای باند بیش از اندازه کافی برای موارد قابل پیش بینی فراهم می کند. آینده. .

HDMI 2.1 از پخش جریانی ۱۰K در ۱۲۰ هرتز با فشرده سازی جریان نمایشگر، کانال بازگشت صدای پیشرفته (eARC) برای نوارهای صوتی و گیرنده های سینمای خانگی، فرمت های صوتی مانند Dolby Atmos و ویژگی های بازی مانند فناوری نرخ تجدید متغیر بومی (VRR) پشتیبانی می کند.

مربوط: eARC چیست؟

کانکتور نوع A در همه جا وجود دارد و به راحتی می توان کابل ها را در دست گرفت. اگر HDMI جایگزین شود، USB-C احتمالاً کاندیدای اصلی خواهد بود. HDMI از طریق USB-C در حال حاضر امکان پذیر است، اگرچه پشتیبانی از HDCP 2.2 در حال حاضر به HDMI محدود شده است.

HDMI با سرعت بالا
HDMI.org

تنها فناوری دیگری که ممکن است HDMI را متزلزل کند نوعی استاندارد بی سیم است. در حالی که فناوری نمایش بی سیم برای دستگاه های تلفن همراه مفید است (و فناوری هایی مانند AirPlay در واقع آن را فعال می کنند)، فناوری های بی سیم مستعد تداخل هستند. بنابراین، استفاده از اتصال بی‌سیم برای دستگاه‌های ثابت مانند کنسول‌های بازی یا پخش‌کننده‌های Blu-Ray، منطقی نیست، حتی اگر به هم ریختگی کابل‌ها را کاهش دهد.

کابل های HDMI مناسب را بخرید و استفاده کنید

اگر نیاز به استفاده از کابل Mini یا Micro HDMI (نوع C و نوع D) دارید، احتمالاً دستگاه شما دارای کابل خواهد بود. از آنجایی که اکثر این دستگاه ها به ۴K و پایین تر (حتی در ۶۰ هرتز) محدود می شوند، در این موارد لازم نیست نگران HDMI 2.1 باشید.

اگر کابل HDMI 2.1 می‌خرید، می‌توانید از یک برنامه تلفن همراه برای تأیید اینکه کابل‌های شما گواهینامه را دریافت کرده‌اند استفاده کنید. کنسول های جدیدی مانند Xbox Series X و PlayStation 5 با کابل های HDMI 2.1 عرضه می شوند و جایگزینی آنها با جایگزین های پس از فروش کیفیت تصویر را بهبود نمی بخشد.

در واقع، توصیه می‌کنیم که از کابل‌های HDMI «حق بیمه» به‌کلی خودداری کنید. در حالی که این کابل‌ها نوید محافظ برتر و توان عملیاتی بالای داده را می‌دهند، بهتر از کابل‌های ارزان قیمت نیستند.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر