DNS مبتنی بر بلاک چین اینجاست، اما آیا باید از آن استفاده کنید؟ – CloudSavvy IT


دامنه های Handshake نوع جدیدی از سیستم DNS هستند که بسیاری از ارائه دهندگان نام دامنه شروع به ارائه آن کرده اند. این فناوری مبتنی بر همان فناوری بلاک چین است که بیت کوین و اتریوم را تقویت می کند و پتانسیل غیرمتمرکز کردن وب را دارد. اما آیا ارزش وقت گذاشتن را دارد؟

چرا از DNS مبتنی بر بلاک چین استفاده کنیم؟

DNS یک سیستم بسیار متمرکز است. مدیریت نام‌های دامنه توسط ICANN، شرکت اینترنتی برای نام‌ها و شماره‌های اختصاص‌یافته، کنترل می‌شود. و از آنجایی که رکوردهای DNS باید از یک سرور دارای اعتبار ارائه شوند، مناطق نامگذاری ریشه DNS تنها توسط چند سرور متمرکز کنترل می شوند.

در حالی که این به خوبی برای محافظت از بازیگران مخرب در برابر تسلط بر اینترنت و ایجاد خرابی کار می کند، اما چند مشکل ایجاد می کند. شما نمی توانید نام دامنه را مستقیماً از ICANN خریداری کنید – باید از طریق یک ثبت کننده معتبر مراجعه کنید. این بدان معنی است که شما باید به شرکت های شخص ثالثی که ممکن است نخواهید با آنها تجارت کنید پول بدهید و همچنین به این معنی است که شما تابع قوانین و مقررات آن شرکت ها هستید. خدماتی مانند GoDaddy برای لغو نام دامنه برای محتوای مشکل دار شناخته شده است.

اقتدار مرکزی برای DNS همچنین به معنای کنترل مرکزی است، و بخش بزرگی از حرکت ارزهای دیجیتال، کنترل غیرمتمرکز از طریق شبکه‌های همتا به همتا است. این همان چیزی است که Handshake Domains سعی در رفع آن دارد.

با ذخیره اطلاعات ریشه DNS در بلاک چین – مجموعه ای غیرقابل تغییر از داده ها که توسط بسیاری از کاربران میزبانی می شود – پرس و جوهای DNS را می توان به طور ایمن بدون نیاز به سرورهای نام اصلی DNS حل کرد.

آیا باید از دامنه های دست دادن استفاده کنید؟

پاسخ کوتاه به “آیا باید از آن استفاده کنید” در حال حاضر است نه، نه واقعا. در وضعیت فعلی، دامنه‌های Handshake یک نسخه آزمایشی فناوری هستند – حتی در وب‌سایت رسمی انجمن نیز چنین می‌گوید. این بدان معنا نیست که فناوری امیدوارکننده ای برای آینده نیست، فقط باید بر موانعی غلبه کرد تا به آنجا برسد.

بزرگترین مشکل این است که جایگزینی برای DNS معمولی نیست. مرورگرهای وب مانند کروم و فایرفاکس در حال حاضر نمی توانند بدون پیکربندی اضافی به دامنه های دست دادن متصل شوند، و آنها را اساساً به دامنه های وب تاریک بدون پشتیبانی شخص اول تبدیل می کند.

برای اینکه در حال حاضر به دامنه های دست دادن دسترسی داشته باشید، ابتدا باید از آنچه هستند آگاه باشید و سپس یک افزونه کروم یا فایرفاکس را برای رفع آنها نصب کنید. شما همچنین می توانید از یک سرویس DNS سفارشی مانند NextDNS استفاده کنید که می تواند برای حل آنها نیز پیکربندی شود.

مشکل دیگری که به طور کلی با سرویس های غیرمتمرکز مواجه است، مدیریت حملات هرزنامه و سایر بازیگران بد است که به دنبال سوء استفاده از فقدان مدیریت متمرکز هستند. به عنوان مثال، اگر فقط ثبت نام رایگان بود، ممکن است یک نفر با ثبت میلیون ها نام کل سیستم را ویران کند.

هدف Handshake این است که مانند بسیاری از پروژه های رمزنگاری دیگر، با ارز رمزی به نام Handshake coin (HNS) با این موضوع مبارزه کند. این سکه برای ثبت دامنه استفاده می شود و سوء استفاده از سیستم را برای بازیگران بد هزینه می کند. Handshake اکثر سکه های اولیه را به پایگاه بزرگی از کاربران Github فعال در پروژه های نرم افزاری رایگان و متن باز (FOSS) اختصاص داد، به این معنی که به طور گسترده توسط جامعه FOSS به عنوان یک کل تعدیل می شود.

آیا دامنه های Handshake برای آینده قابل اجرا هستند؟

حتی اگر در آینده، کروم، فایرفاکس و سایر مرورگرهای بزرگ از دامنه های دست دادن (یا سیستم مشابه دیگری) پشتیبانی رسمی دریافت کنند، توجیه استفاده از دامنه دست دادن به جای یک دامنه سنتی برای اکثر صاحبان وب سایت دشوار خواهد بود.

اکثر شرکت‌های میزبان وب‌سایت‌ها می‌خواهند کاربران تجربه‌ای آسان داشته باشند و بیشتر مردم می‌خواهند تایپ کنند google.com و یک صفحه وب کاربردی داشته باشید. ساده‌ترین و سریع‌ترین هر کاری که انجام دهد ایده‌آل است، و به طور کلی، استفاده از یک سرویس غیرمتمرکز پیچیده یک تغییر بسیار بزرگ برای چیزی است که اکثر کاربران عادی روزمره نمی‌توانند به آن اهمیتی بدهند.

با این حال، به عنوان یک جایگزین برای DNS سنتی، دامنه های دست دادن می تواند جالب باشد. حداقل، یک سرویس حل نام ریشه نام پایدار که به مقررات ICANN محدود نمی شود، برای افراد مفید است، به خصوص اگر می خواهید از دامنه سطح بالا (TLD) دیگری استفاده کنید.

Handshake همچنین ادعا می‌کند که «ایمن‌تر» است، زیرا یک سرویس غیرمتمرکز کمتر مستعد تخریب کل شبکه توسط هکرها است. در حالی که این درست است، حملات مبتنی بر DNS در مقیاس بزرگ دقیقاً رایج نیستند، و دست دادن باید به جریان اصلی تبدیل شود، احتمالاً از برخی از بردارهای حمله مشابه DNS سنتی رنج می برد.

علیرغم مشکلاتی که در پذیرش وجود دارد، در صورتی که صنعت تصمیم به ارائه پشتیبانی مرورگر بگیرد، فناوری اصلی جایگزین DNS است. این یک سیستم بسیار پیچیده تر است، اما به خوبی کار می کند، و به اندازه کافی سریع است که به عنوان جایگزین عمل کند. از این گذشته، کوئری‌های DNS برای مدتی در کش ذخیره می‌شوند، بنابراین اینطور نیست که تاخیر زیادی به مرور روزمره اضافه کند.

چگونه دامنه Handshake خریداری می کنید؟

اگر در حال حاضر صاحب یک نام دامنه سنتی هستید، می‌توانید آن را در بلاک چین نیز ثبت کنید. این فرآیند شامل راه اندازی DNSSEC برای اثبات مالکیت نام دامنه در سیستم ICANN و سپس استفاده از ابزار خط فرمان Handshake برای ادعای دامنه است.

خرید دامنه جدید دست دادن کمی عجیب تر است. دامنه‌های Handshake در واقع به حراج می‌روند، و شما باید یک کیف پول با سکه‌های دست دادن راه‌اندازی کنید تا در دامنه خود پیشنهاد بدهید.

اگر این برای شما خیلی پیچیده است، می‌توانید برای خرید آن‌ها از طریق ثبت‌کننده‌های سنتی حق بیمه پرداخت کنید. به عنوان مثال، Namecheap ثبت و مدیریت دامنه های دست دادن را از طریق سیستم خود ارائه می دهد:

در حال حاضر هیچ راهی برای انتقال این دامنه ها به خارج از Namecheap وجود ندارد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر