DeFi چیست؟ مبانی مالیه غیرمتمرکز


لوگوی DeFI
جیرا پلیانخارم/Shutterstock.com

در میان پوشش NFT ها، بیت کوین، بلاک چین، و هر چیز دیگری که ارزهای دیجیتال را پوشش می دهد، اصطلاح دیگری وجود دارد که روز به روز بیشتر می شود: DeFi. چیست و چه معنایی برای شما دارد؟

DeFi چیست؟

DeFi مخفف “مالی غیرمتمرکز” است، اگرچه به عنوان “مالی باز” نیز شناخته می شود. این یک سیستم مالی است که در آن واسطه‌ها حذف می‌شوند و مانند بسیاری از چیزهای مرتبط با Web3، یک چشم‌انداز اتوپیایی از یک سیستم مالی است که بدون یک مرجع مرکزی عمل می‌کند. در عوض، تراکنش‌ها توسط قراردادهای هوشمند و سایر فناوری‌های همتا به همتا (P2P) کنترل می‌شوند که مهم‌تر از همه یک بلاک چین است.

مربوط: “بلاک چین” چیست؟

مالی متمرکز در مقابل مالی غیرمتمرکز

همانطور که از نام آن پیداست، تامین مالی غیرمتمرکز برعکس تامین مالی متمرکز است، که سیستمی است که ما اکنون تحت آن کار می کنیم – حداقل اکثر مردم در اکثر مواقع این کار را انجام می دهند. به عنوان مثال، اگر چیزی از یک فروشگاه آنلاین خریداری می کنید و با کارت اعتباری خود پرداخت می کنید، شرکت کارت اعتباری (معمولاً ویزا یا مسترکارت) و بانک شما به عنوان واسطه عمل می کنند قبل از اینکه پول به خزانه فروشگاهی که در آن هستید ختم شود. .

در سناریویی که اکثر طرفداران DeFi پیشنهاد می‌کنند، به جای استفاده از کارت خود، از نوعی ارز دیجیتال استفاده می‌کنید و کارمزدهای درخواستی شرکت کارت اعتباری و بانک را دور می‌زنید. با این حال، DeFi بیشتر از پرداخت هزینه برای کالاها و خدمات آنلاین است. هدف آن این است که بانک ها را به طور کامل از معادله خارج کند.

یک مثال خوب وام است. در حال حاضر، برای دریافت وام، باید به بانک مراجعه کنید و برای واجد شرایط بودن، از چندین حلقه عبور کنید. تحت DeFi، می‌توانید با شخصی آنلاین معامله کنید، شرایط و ضوابط را در یک قرارداد هوشمند تنظیم کنید و سپس از آنجا بروید. به جای معامله با یک بانک یا نوع دیگری از شرکت های وام، فقط با فرد دیگری معامله می کنید.

چگونه DeFi کار می کند

DeFi به چند چیز بستگی دارد که مهمترین آنها قراردادهای هوشمند و ارزهای دیجیتال است. به‌جای سکه‌های بی‌ثباتی که اکثر مردم با آن‌ها آشنا هستند – بیت‌کوین به ذهن می‌رسد – بیشتر برنامه‌های DeFi به اصطلاح به استیبل کوین‌هایی مانند Dai یا Tether متکی هستند. این ارزها معمولاً به یک ارز فیات موجود در دنیای واقعی، اغلب دلار آمریکا متصل می‌شوند و معمولاً جهش‌های دیوانه‌کننده بیت کوین به سمت بالا و پایین را نشان نمی‌دهند.

قراردادهای هوشمند نیز یک پیشرفت جدید جالب است. اصطلاح “قرارداد” کمی گمراه کننده است زیرا آنها واقعاً قراردادهایی مانند دنیای واقعی نیستند. در عوض، آن‌ها برنامه‌های غیرمتمرکز یا dApp‌هایی هستند که روی یک بلاک چین (معمولاً بلاک‌چین اتریوم) وجود دارند، برنامه‌های کوچک مستقلی هستند که در صورت برآورده شدن شرایط توافق شده فعال می‌شوند – این همان بیت «هوشمند» است.

شرایط می‌تواند بسیار ساده باشد، مانند پرداختی که هر اول ماه واریز می‌شود، اما می‌توان آن‌طور که امضاکنندگان می‌خواهند، باطنی باشند. با این حال، از آنجایی که این dApp ها در بلاک چین وجود دارند، پس از انجام معامله، نمی توان آن را تغییر داد. اگر قراردادی برای انتقال ۱۰۰ تتر هر اول ماه بسته اید، هر بار فعال می شود، مگر اینکه شما و طرف مقابلتان خلاف آن را توافق کنید.

مشکلات با دیفای

ایده حذف بانک‌ها از معادله مالی احتمالاً برای هر کسی که مجبور شده است مقداری کارمزد اضافه برداشت را بپردازد یا هر کس دیگری که تا به حال احساس کرده است بانک خود به سختی انجام داده است، خوب به نظر می‌رسد. ما با این حال، تمرکززدایی مالی شما با تعدادی از مسائل عملی همراه است که نادیده گرفتن آنها دشوار است.

یکی از مسائل مهم اتکا به ارزهای دیجیتال است. این ارزها ذاتاً ناپایدار هستند، حتی استیبل کوین‌ها: اکثر استیبل کوین‌ها در طول زمان شاهد نوساناتی هستند، نه به اندازه تغییرات بیت کوین. با این حال، می تواند تفاوت جدی ایجاد کند، به خصوص اگر سکه ای که با آن وام پرداخت می کنید ارزش بیشتری داشته باشد، این امر وام شما را گران تر می کند، یک فکر ترسناک.

مشکل دیگر، شاید حتی بزرگتر، قراردادهای هوشمند است. در حالی که آنها مزایای زیادی دارند، مشکل اجرا وجود دارد: اگر با دوست خود قراردادی ببندید که به او ۱۰۰۰ دلار وام دهید و او پول شما را پس ندهد، می توانید او را به دادگاه بکشانید و از این طریق پول را از او بگیرید. اگر کسی به قرارداد هوشمند خود احترام نگذارد، شانس شما را ندارد – این مقاله از قانون هاروارد به جزئیات می‌پردازد.

مطمئناً سند آنها در بلاک چین است تا همه ببینند، و شاید شهرت آنها ضربه بخورد، اما پول هنوز از بین رفته است و شما نمی توانید مانند زمانی که در یک پرونده قضایی برنده شوید، پرداخت ها را مجبور کنید.

به این موضوع اضافه می شود این واقعیت است که کل بازار کریپتو کمی به یک مخروبه تبدیل شده است. کلاهبرداری‌ها رایج هستند، و خیلی راحت می‌توان با پرداخت نکردن به مردم یا اجتناب از پرداخت‌ها و امثال آن، کنار آمد.

نتیجه این است که، همانطور که اکنون وجود دارد، DeFi هنوز هم یک زمین بازی برای افرادی است که ریسک را دوست دارند. اگر این شما نیستید، ممکن است بخواهید فعلاً از آن دور بمانید، و رمزارزها و NFTها به طور کلی – برای اطلاعات بیشتر در مورد آن، مقاله ما را در مورد مشکل NFTها بررسی کنید. گفته می‌شود، اگر لبه‌های برتر را دوست دارید، DeFi ممکن است مکان مناسبی برای شما باشد.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر