ANC چیست و چگونه هدفون من را بهبود می بخشد؟ – بررسی گیک


هدفون Bose QuietComfort 2 روی میز
تصاویر قدرتمند / Shutterstock.com

هدفون و هدفون خیلی ساده بود. آنها فقط یک وظیفه داشتند – پخش موسیقی. اما یک ویژگی نسبتاً جدید به نام ANC یا «حذف نویز فعال» همه چیز را بر هم زده است. در حال حاضر خرید هدفون بدون توجه به این ویژگی که ادعا می کند نویز پس زمینه را در هر محیطی کاهش می دهد، غیرممکن است. و اجازه دهید به شما بگویم، ANC عالی است.

مشکل اینجاست هدفون یا هدفون های ANC معمولا هزینه زیادی دارند و هیچ کس نمی خواهد برای چیزی که نمی فهمد بیشتر هزینه کند. به همین دلیل زمان آن فرا رسیده است که یاد بگیرید که ANC چگونه کار می کند و هرگونه محدودیت یا مشکلی را که ممکن است هنگام استفاده از ANC با آن مواجه شوید ارزیابی کنید.

حذف نویز فعال چیست؟

همانطور که هدفون و هدفون گوش شما را می پوشاند، همه چیز را ارائه می دهد مقداری سطح حذف نویز اما این لغو «غیرفعال» چندان مؤثر نیست، به خصوص زمانی که در هواپیما، در یک دفتر پر سر و صدا یا نشستن در کنار کولر گازی هستید.

اینجاست که ANC یا «حذف نویز فعال» وارد می شود. هدفون یا هدفون با فناوری ANC فقط گوش شما را نمی‌پوشاند. آنها همچنین از پردازش دیجیتال برای حذف نویز پس زمینه استفاده می کنند. نتیجه واقعا شگفت انگیز است، زیرا ANC می تواند فورا یک محیط پر سر و صدا را به یک پناهگاه ساکت تبدیل کند.

اکثر هدفون‌ها و هدفون‌های بی‌سیم سطح بالا اکنون با ANC عرضه می‌شوند، اگرچه این ویژگی حتی در محصولات مقرون‌به‌صرفه‌تر نیز به خوبی کار می‌کند. علاوه بر این، برخی از هدفون‌ها و هدفون‌ها به شما امکان می‌دهند شدت ANC را از طریق یک برنامه تنظیم کنید، که اگر فقط می‌خواهید صداهای خاصی را لغو کنید، یک ویژگی مفید است.

اگر در یک محیط ناخوشایند یا پر سر و صدا هستید، ANC یک ویژگی ضروری است که باید در یک جفت هدفون جدید به دنبال آن باشید. اما ANC چگونه کار می کند و آیا همیشه چیز خوبی است؟

حذف نویز فعال چگونه کار می کند؟

هدفون سونی WH-1000XM3 در پس زمینه مشکی.
باهاوز / Shutterstock.com

احتمالاً می‌دانید که صدا، مانند نور، در “امواج” حرکت می‌کند. و اگرچه نور و صدا دو چیز بسیار متفاوت هستند (نور تابش است، صدا فشار است)، شکل موج آنها به روش های مشابهی کار می کند.

ما بر فرکانس شکل موج تمرکز خواهیم کرد، زیرا این مهمترین بخش درک ANC است. در اصطلاح غیرعلمی، فرکانس سرعت ارتعاش یک موج است. برای مثال امواج نوری با فرکانس پایین قرمز هستند و صدای فرکانس پایین زیر و بمی کمتری دارد.

به اندازه کافی عجیب، شکل موج های فرکانس پایین نیز برای سفرهای فضایی خوب هستند. به همین دلیل است که آسمان در عصر قرمز به نظر می رسد. متأسفانه به همین دلیل است که صدای موسیقی همسایه در خانه شما غوغا می کند. یک جفت هدفون قدیمی ممکن است به طور “منفعل” صداهای با فرکانس بالا را مسدود کند، اما نمی توانند از گوش شما در برابر نویزهای فرکانس پایین محافظت کنند، بنابراین نیاز به چیزی به پیشرفته ای مانند ANC است.

تصویری که برخورد دو موج صوتی مخالف را نشان می دهد که به طور موثر هر دو صدا را خنثی می کند.
ویکی‌مدیا کامانز

اکنون که کمی در مورد شکل موج می دانید، علم پشت ANC در واقع بسیار ساده است. اساساً هدفون یا هدفون با فناوری ANC از میکروفون برای دریافت صدای بیرون استفاده می کند. سپس قطبیت این نویز را معکوس می کنند (شکل موج را وارونه می کنند) و آن را به گوش شما پمپ می کنند. از آنجایی که صدا نوعی فشرده‌سازی است، موج «ضد نویز» عملاً هر نویز پس‌زمینه‌ای را که می‌تواند به هدفون نفوذ کند، خنثی می‌کند.

اثربخشی هدفون یا هدفون ANC بسته به طراحی آنها می تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک جفت هدفون سطح بالا ممکن است از میکروفون های خارجی و داخلی استفاده کند. میکروفون‌های خارجی به هدفون‌ها اجازه می‌دهند تا به سرعت به نویز پاسخ دهند، در حالی که میکروفون‌های داخل گوش می‌توانند هر صدای تق تق با فرکانس پایینی را که می‌تواند به گوش شما برسد را بشنوند. (برخی هدفون ها از میکروفون های داخل گوش برای تشخیص درست کار نکردن سیگنال ANC استفاده می کنند.)

هدفون‌های هدفون به ندرت فضایی برای میکروفون‌های داخل گوش دارند، بنابراین دقت آن‌ها اغلب از هدفون‌های سایز کامل ANC کمتر است. بنابراین، هدفون های ANC ممکن است به سرعت به نویز خارجی واکنش نشان دهند، در لغو صدای فرکانس پایین مشکل داشته باشند و اگر مشکلی پیش آمد نمی توانند خود به خود تصحیح شوند.

آیا ANC بر کیفیت صدا تأثیر می گذارد؟

هدفون حذف نویز بی سیم سونی WH-1000XM4 در زمینه سفید.
سونی

متأسفانه، نمی‌توانید از ANC بدون کاهش کیفیت صدا استفاده کنید. این فناوری ۱۰۰٪ دقیق نیست، بنابراین می‌توانید با فعال شدن ANC در اکثر هدفون‌ها یا هدفون‌ها، صدای خفیفی را انتظار داشته باشید. همچنین اگر هدفون نتواند روی گوش شما مهر و موم مناسبی ایجاد کند، متوجه افت کیفیت صدا خواهید شد.

و اگر ذاتاً یک محقق آوازی هستید، ممکن است متوجه تغییر در صدا شوید تعلق خاطر هنگامی که ANC فعال می شود. دلیل آن این است که هدفون ها باید یک سیگنال ANC “ضد نویز” را به موسیقی شما اضافه کنند، که نیاز به پردازش دیجیتال دارد. اگرچه این پردازش نباید به موسیقی شما آسیب برساند، اما نیاز به مصرف انرژی اضافی دارد که می تواند منجر به برخی مشکلات شود.

در یک جفت هدفون بی‌سیم یا هدفون، استفاده از انرژی اضافی به میزان قابل توجهی عمر باتری را کاهش می‌دهد. تولیدکنندگان مجبورند تیم ها را تقسیم کنند. در غیر این صورت، مشتریان شکایت خواهند کرد که هدفون آنها به اندازه کافی کار نمی کند. بنابراین، هنگامی که ANC فعال است، درایورهای هدفون انرژی کمتری دریافت می‌کنند، که دینامیک و محدوده فرکانس را کاهش می‌دهد اما عمر باتری را افزایش می‌دهد.

هدفون ها و هدفون ها معمولاً زمانی که ANC فعال است، اکولایزر را روی موسیقی اعمال می کنند، که می تواند با تغییر کیفیت صدا مقابله کند. اغلب اوقات، این ترفند کار نمی کند، اگرچه هدفون های سطح بالایی که در حال توسعه زیادی هستند ممکن است یکسان به نظر برسند، چه ANC فعال باشد یا نه. (تغییر کیفیت صدا در هدفون های مقرون به صرفه بیشتر به چشم می خورد که عمدتاً به دلیل سخت افزار ارزان و عدم تحقیق و توسعه است.)

به هر حال هدفون های سیمی نیز عاری از این مشکل نیستند. اکثر هدفون های سیمی ANC حاوی باتری هستند، زیرا سیگنال “منفی” از یک کابل ۳.۵ میلی متری نمی تواند یک تراشه صوتی دیجیتال را تغذیه کند. هنگامی که این باتری فعال می شود، میزان برق در دسترس درایورهای هدفون را تغییر می دهد که مشخصات صدای آنها را تغییر می دهد.

آیا هدفون های ANC راحت هستند؟

شخصی که Apple AirPods Max را پوشیده است.
یک سیب

هنگامی که مردم برای اولین بار ANC را امتحان می کنند، ممکن است “فشار” عجیبی روی گوش خود احساس کنند. این پدیده عجیبی است که می تواند برای برخی افراد دردناک باشد، اگرچه معمولاً زمانی که به احساس ANC عادت کنید از بین می رود.

مانند همه چیز در زندگی، مغز انسان مسئول این مشکل است. مغز ما برای تشخیص تغییرات فشار هوا تا حدی به گوش‌هایمان متکی است، بنابراین وقتی یک جفت هدفون ANC صدای غرش را خنثی می‌کند (به‌ویژه صدای بلند و مداوم)، می‌تواند مغز ما را فریب دهد تا باور کند فشار هوا ناگهان تغییر کرده است.

انسان ها معمولا برای مقابله با تغییرات فشار هوا گوش های خود را بیرون می آورند. اما انجام این کار احساس استفاده از هدفون ANC را تغییر نخواهد داد. در نتیجه، ممکن است هنگام استفاده از ANC کمی احساس ناراحتی کنید.

باز هم، این مشکل معمولا زمانی برطرف می شود که به استفاده از هدفون یا هدفون ANC عادت کنید. اما برخی از افراد برای ANC طراحی نشده اند. خوشبختانه، حالت ANC هدفون اختیاری است، بنابراین می توانید آن را در هر زمانی خاموش کنید.

معکوس ANC: حالت شفافیت

قاب شارژ Apple AirPods Pro باز است
همه مدل‌های نسل فعلی AirPods از حالت شفافیت پشتیبانی می‌کنند. جاستین دوینو

اکنون که ویژگی ANC نسبتاً رایج است، تولیدکنندگان هدفون به دنبال راه‌های دیگری برای کمک به برجسته‌تر شدن محصولات خود هستند. یکی از ویژگی های جدید که در واقع نقطه مقابل ANC است، معمولاً به نام Transparency یا Ambient mode است.

حالت شفافیت صدای بیرون را می گیرد و آن را به گوش شما می رساند و به شما امکان می دهد صدای اطراف خود را بشنوید. ممکن است غیرقابل درک به نظر برسد، اما حالت شفافیت می‌تواند به شما کمک کند از موقعیت‌های ناخواسته یا خطرناک هنگام پیاده‌روی در بیرون، رفتن به باشگاه یا سوار شدن بر وسایل نقلیه عمومی جلوگیری کنید.

البته این ویژگی فقط برای ایمنی نیست. برای مثال می‌توانید از حالت شفافیت برای شنیدن خانواده یا دوستان بدون توقف موسیقی استفاده کنید. من در واقع هنگام پخت و پز از آن استفاده می کنم زیرا به من اجازه می دهد صدای تیز کردن غذا در فر یا جوشیدن روی اجاق گاز را بشنوم.

همچنین باید اشاره کنم که مانند ANC، حالت شفافیت معمولاً قابل تنظیم است. در برخی موارد، هدفون یا هدفون دارای تنظیمات شفافیتی است که بر صداها تمرکز می کند و سایر صداهای خارجی را نادیده می گیرد.