۵ اصطلاح فنی که شما می گویید اشتباه است


ایموجی حیرت زده.
JosepPerianes / Shutterstock.com

گذراندن زمان زیادی با فناوری اغلب به معنای خواندن اصطلاحات قبل از شنیدن آنها با صدای بلند است. اولین باری که یک کلمه را می خوانید در ذهن شما می ماند، اما همیشه درست نیست. ممکن است بگویید برخی از اصطلاحات اشتباه هستند.

این پدیده ای شبیه به اثر ماندالا است. شما ناخودآگاه خود را متقاعد کرده اید که چیزی درست است و ممکن است هرگز به این احتمال فکر نکنید که اشتباه می کنید. یعنی تا زمانی که کسی برای اولین بار آن را می‌شنود. ما از شرمندگی شما نجات خواهیم داد.

گنوم / گنوم

دسکتاپ اوبونتو گنوم

در دنیای لینوکس، دو اصطلاح وجود دارد که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند: «گنوم» و «گنو». گنوم یکی از معدود محیط های دسکتاپ است که کاربران لینوکس می توانند انتخاب کنند و بخشی از پروژه گنو، یک سیستم عامل است.

در هر صورت، بسیاری از کلماتی که با “gn” شروع می شوند با “g” بی صدا تلفظ می شوند. مانند “پشه”، “جنگری” و “پیکره”، تزئینات باغ. با این حال، گنوم و گنو از قوانین یکسانی پیروی نمی کنند.

GNOME مخفف GNU Network Object Model Environment است و از آنجایی که گنو با g hard که اولین کلمه در مخفف GNOME است تلفظ می شود، GNOME با g سخت نیز تلفظ می شود.

  • غلط املایی رایج: نام / جدید
  • تلفظ صحیح: Guh-nome / Guh-new

مربوط: آنچه در GNOME 42 جدید است، اکنون در دسترس است

هواوی

هواوی یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گوشی های هوشمند در جهان است، اگرچه حضور آن در ایالات متحده به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. با وجود این محبوبیت، “هواوی” نام تجاری است که معمولا اشتباه تلفظ می شود.

این شرکت چینی به خیابان های شهر نیویورک آمده است تا بشنود مردم چگونه نام خود را تلفظ می کنند. همانطور که انتظار می رفت، مردم همیشه آن را با صدای “H” شروع می کردند. در واقع با صدای “W” شروع می شود و تنها دو هجا است.

  • غلط املایی رایج: چه کسی راه آه
  • تلفظ صحیح: واه

سودو

نوشتن "و" و Enter را فشار دهید تا ارتقاء را تأیید کنید

بیایید به دنیای لینوکس برگردیم. “sudo” برنامه ای برای سیستم عامل های لینوکس/یونیکس است که به کاربران اجازه می دهد تا دستورات را با مجوزهای بالا اجرا کنند. شبیه اجرای یک برنامه در ویندوز به عنوان مدیر است.

معمولاً “su-doe” تلفظ می شود. در واقع، قبل از تحقیق در مورد این قطعه، هرگز فکر نمی کردم که تلفظ متفاوتی وجود داشته باشد. آنجا او هست با این حال، تلفظ دیگری توسط شخصی که آن را اختراع کرده است استفاده می کند.

“sudo” مخفف “superuser do” است. بنابراین، اگر نحوه تلفظ این دو کلمه را ترکیب کنیم، منطقی است که ‘sudo’ با sue- تلفظ شود.دو. “

  • غلط املایی رایج: بنابراین انجام دهید
  • تلفظ صحیح: بنابراین انجام دهید

مربوط: نحوه کنترل دسترسی sudo در لینوکس

Mac OS X

Apple Mac OS X Public Beta CD-ROM Hero

این یک خطای کلامی است که فکر می‌کنم بسیاری از مردم در مورد آن می‌دانند، اما از اصلاح آن خودداری می‌کنند. حرف “X” در Mac OS X در واقع حرف x نیست، بلکه عدد رومی ۱۰ است. Mac OS X دهمین نسخه Mac بود.

بنابراین «ده» تلفظ می شود نه «مثلا». آیا این نحوه گفتن شما را تغییر خواهد داد؟ اکثرا نه.

  • غلط املایی رایج: Mac OS X
  • تلفظ صحیح: سیستم عامل مک ده

مربوط: ۲۰ سال بعد: چگونه Mac OS X Public Beta Mac شما را نجات داد

GIF

خوب، بیایید بحث کنیم. GIF یک فرمت فایل برای تصاویر متحرک است. دو روش وجود دارد که مردم این اصطلاح را تلفظ می کنند و روشی که انتخاب می کنید می تواند درام زیادی ایجاد کند.

Steve Welheit، خالق GIF، قبلاً گفته بود که “jif” تلفظ می شود. او یک بار گفت “توسعه دهندگان انتخاب JIF”، بازی بر روی آرم کره بادام زمینی. این استدلال قانع‌کننده‌ای است، اما زبان اغلب از قوانینی که می‌خواهیم برای آن اعمال کنیم پیروی نمی‌کند.

حامیان تلفظ سخت g به معنای GIF اشاره می کنند: “فرمت تبادل گرافیک”. کلمه گرافیک با g سخت تلفظ می شود، بنابراین GIF باید با g سخت تلفظ شود. مشکل این است که میانبرهای زیادی وجود دارد که از این قانون پیروی نمی کنند.

من فکر می کنم می توان آن را در یک عامل ساده خلاصه کرد. در این قسمت آن را با j املا کردم تا نشان دهم چگونه با g نرم گفته می شود. لازم نیست املا را تغییر دهید تا به شما نشان دهد چگونه آن را با g سخت تلفظ کنید.

  • غلط املایی رایج: جف
  • تلفظ صحیح: GIF

مربوط: فایل GIF چیست و چگونه از آن استفاده می کنید؟


چند تا از این اصطلاحات را اشتباه می گویید؟ در مورد آن نگران نباشید – این برای بهترین ما اتفاق می افتد. برخی از اصطلاحات در مورد تلفظ کاملاً توافقی ندارند و اصطلاحات جدیدی ظاهر می شوند که همه ما می گوییم اشتباه هستند. زندگی به عنوان یک مشتاق فناوری چنین است.