۱۰ راه سریع برای افزایش سرعت ویندوز ۷، ۸، ۱۰ یا ۱۱ رایانه شخصی شما


مردی با حالتی ناامید به صفحه لپ تاپ خود نگاه می کند.
fizkes / Shutterstock.com

کامپیوترهای ویندوزی نیازی به کاهش سرعت در طول زمان ندارند. این که آیا کامپیوتر شما به تدریج کندتر شد یا چند دقیقه پیش به طور ناگهانی متوقف شد، دلایل مختلفی برای این کندی وجود دارد.

مانند تمام مشکلات رایانه ای، از راه اندازی مجدد رایانه خود نترسید اگر چیزی به درستی کار نمی کند. این می تواند تعداد زیادی از مشکلات را برطرف کند و سریعتر از تلاش برای عیب یابی دستی مشکل است.

به دنبال نرم افزارهای تشنه منابع باشید

رایانه شما کند کار می کند زیرا چیزی این منابع را مصرف می کند. اگر به طور ناگهانی کندتر اجرا می شود، برای مثال یک فرآیند سریع ممکن است از ۹۹ درصد منابع CPU شما استفاده کند. یا ممکن است یک برنامه در حال نشت حافظه باشد و از مقدار زیادی حافظه استفاده کند که باعث می‌شود رایانه به دیسک سوئیچ شود. متناوباً، ممکن است یک برنامه از دیسک زیاد استفاده کند، که باعث کند شدن سایر برنامه‌ها در زمانی که نیاز به بارگیری داده‌ها یا ذخیره داده‌ها در دیسک دارید.

برای پیدا کردن، Task Manager را باز کنید. می توانید بر روی نوار وظیفه کلیک راست کرده و گزینه Task Manager را انتخاب کنید یا Ctrl + Shift + Escape را فشار دهید تا باز شود. در ویندوز ۸، ۸.۱، ۱۰ و ۱۱، مدیر وظیفه جدید یک رابط ارتقا یافته ارائه می دهد که برنامه ها را با منابع زیادی کد رنگ می کند. برای مرتب کردن لیست بر اساس برنامه هایی که از بیشترین منابع استفاده می کنند، روی سرصفحه های “CPU”، “Memory” و “Disk” کلیک کنید. اگر برنامه‌ای از منابع زیادی استفاده می‌کند، ممکن است بخواهید آن را به طور معمول ببندید – اگر نمی‌توانید، آن را در اینجا انتخاب کنید و روی End task کلیک کنید تا مجبور شود بسته شود.

مدیر وظیفه ویندوز 10.

برنامه های سینی سیستم را ببندید

بسیاری از برنامه ها تمایل دارند در سینی سیستم یا ناحیه اعلان اجرا شوند. این برنامه‌ها اغلب در هنگام راه‌اندازی راه‌اندازی می‌شوند و در پس‌زمینه اجرا می‌شوند، اما در پشت نماد فلش رو به بالا در گوشه سمت راست پایین صفحه نمایش پنهان می‌شوند. روی نماد فلش رو به بالا در نزدیکی سینی سیستم کلیک کنید، روی برنامه‌هایی که نیازی به اجرا در پس‌زمینه ندارند کلیک راست کرده و برای آزاد کردن منابع، آن‌ها را ببندید.

نوار وظیفه ویندوز 10 دارای برنامه های زیادی است که در حال اجرا هستند.

برنامه های راه اندازی را غیرفعال کنید

مربوط: چگونه ویندوز ۱۰ را سریعتر بوت کنیم؟

حتی بهتر از آن، از اجرای این برنامه‌ها در هنگام راه‌اندازی جلوگیری کنید تا در حافظه و چرخه‌های CPU صرفه‌جویی شود، و همچنین روند ورود به سیستم تسریع شود.

در ویندوز ۸، ۸.۱، ۱۰ و ۱۱، اکنون یک مدیر راه اندازی در Task Manager وجود دارد که می توانید از آن برای مدیریت برنامه های راه اندازی خود استفاده کنید. بر روی نوار وظیفه کلیک راست کرده و Task Manager را انتخاب کنید یا Ctrl + Shift + Escape را فشار دهید تا آن را اجرا کنید. روی تب Startup کلیک کنید و برنامه های راه اندازی را که نیاز ندارید غیرفعال کنید. ویندوز به کمک شما می‌گوید کدام برنامه‌ها بیشتر فرآیند راه‌اندازی را کند می‌کنند.

منوی راه اندازی در Task Manager.

کاهش انیمیشن

مربوط: با غیرفعال کردن انیمیشن ها، سرعت هر کامپیوتر، گوشی هوشمند یا تبلت را افزایش دهید

ویندوز از تعداد کمی انیمیشن استفاده می کند و این انیمیشن ها می توانند کامپیوتر شما را کمی کندتر نشان دهند. برای مثال، اگر انیمیشن‌های مرتبط را غیرفعال کنید، ویندوز می‌تواند فوراً پنجره‌ها را کوچک و بزرگ کند.

برای غیرفعال کردن انیمیشن، Windows Key + X را فشار دهید یا روی دکمه Start راست کلیک کرده و System را انتخاب کنید. روی “تنظیمات سیستم پیشرفته” در سمت چپ کلیک کنید و روی دکمه “تنظیمات” در زیر عملکرد کلیک کنید. برای غیرفعال کردن همه انیمیشن ها، گزینه Adjust for Best Performance را در زیر جلوه های بصری انتخاب کنید، یا سفارشی را انتخاب کنید و انیمیشن های فردی را که نمی خواهید ببینید غیرفعال کنید. برای مثال، برای غیرفعال کردن زوم و کوچک‌نمایی انیمیشن‌ها، علامت «حرکت پنجره‌ها هنگام بزرگ‌نمایی و بزرگ‌نمایی» را بردارید.

کلیک "برای بهترین عملکرد تنظیم کنید" برای غیرفعال کردن انیمیشن

مرورگر وب خود را سبک کنید

مربوط: نحوه فعال کردن پسوندهای کلیک برای اجرا در هر مرورگر وب

احتمال زیادی وجود دارد که از مرورگر وب خود زیاد استفاده کنید، بنابراین مرورگر وب شما ممکن است کمی کند باشد. ایده خوبی است که تا حد امکان از برنامه های افزودنی مرورگر یا افزونه هایی که سرعت مرورگر وب شما را کند می کنند و باعث استفاده بیشتر از حافظه می شوند، استفاده کنید.

به برنامه‌های افزودنی مرورگر وب یا مدیر افزونه‌های خود بروید و افزونه‌هایی را که نیاز ندارید حذف کنید. همچنین باید افزونه های کلیک برای پخش را فعال کنید. ممانعت از بارگیری فلش و سایر محتواها، از استفاده محتوای فلش ناخواسته از زمان CPU جلوگیری می کند.

افزونه های غیر ضروری مرورگر را غیرفعال کنید.

برای بدافزار و ابزارهای تبلیغاتی مزاحم اسکن کنید

مربوط: بهترین آنتی ویروس برای ویندوز ۱۰ چیست؟ (آیا Windows Defender کافی است؟)

همچنین این احتمال وجود دارد که رایانه شما کند باشد زیرا بدافزار سرعت آن را کاهش داده و در پس زمینه اجرا می کند. ممکن است این بدافزار دائمی نباشد – می‌تواند نرم‌افزاری باشد که برای ردیابی آن و افزودن تبلیغات اضافی، برای مثال، در مرور وب شما اختلال ایجاد می‌کند.

برای ایمن تر بودن، کامپیوتر خود را با آنتی ویروس اسکن کنید. همچنین باید آن را با Malwarebytes اسکن کنید، که بسیاری از «برنامه‌های بالقوه ناخواسته» (PUP) را شناسایی می‌کند که اکثر برنامه‌های آنتی‌ویروس تمایل به نادیده گرفتن آن‌ها دارند. این برنامه‌ها هنگام نصب برنامه‌های دیگر سعی می‌کنند به رایانه شما نفوذ کنند و تقریباً مطمئناً آنها را نمی‌خواهید.

Malwarebytes اسکن ویروس را اجرا می کند.

فضای دیسک را آزاد کنید

مربوط: ۷ راه برای آزاد کردن فضای هارد دیسک در ویندوز

اگر هارد دیسک شما تقریباً به طور کامل پر است، ممکن است رایانه شما به میزان قابل توجهی کندتر کار کند. شما می خواهید فضایی برای رایانه خود بگذارید تا روی هارد دیسک کار کند. راهنمای ما را برای آزاد کردن فضا در رایانه ویندوزی خود دنبال کنید تا مقداری فضا آزاد شود. شما به هیچ نرم افزار شخص ثالثی نیاز ندارید – فقط اجرای ابزار داخلی Windows Disk Cleanup می تواند کمی به شما کمک کند.

ابزار پاکسازی دیسک برای پاک کردن فایل های موقت پیکربندی شده است.

دیسک سخت خود را یکپارچه سازی کنید

یکپارچه سازی هارد دیسک نباید در نسخه های اخیر ویندوز ضروری باشد. به طور خودکار هارد دیسک های مکانیکی را در پس زمینه یکپارچه سازی می کند. درایوهای حالت جامد واقعاً به یکپارچه سازی سنتی نیاز ندارند، اگرچه نسخه های اخیر ویندوز آنها را “بهبود” می بخشد – و این اشکالی ندارد.

در بیشتر مواقع لازم نیست نگران یکپارچه سازی باشید. با این حال، اگر یک هارد دیسک مکانیکی دارید و فقط فایل‌های زیادی را روی درایو قرار می‌دهید – به عنوان مثال، کپی کردن یک پایگاه داده عظیم یا گیگابایت از فایل‌های بازی رایانه شخصی – ممکن است این فایل‌ها یکپارچه شوند زیرا ویندوز حتی آنها را برای یکپارچه‌سازی تشخیص نداده است. آنها را در حال حاضر. در این مورد، ممکن است بخواهید Disk Defragmenter را باز کنید و بررسی کنید که آیا نیاز به اجرای یک defragmenter دستی دارید یا خیر.

پنجره رانندگی بهینه شده

برنامه هایی را که استفاده نمی کنید حذف نصب کنید

کنترل پنل را باز کنید، لیست برنامه های نصب شده را پیدا کنید و برنامه هایی را که استفاده نمی کنید و به آنها نیاز ندارید را از رایانه خود حذف نصب کنید. این می‌تواند به افزایش سرعت رایانه شما کمک کند، زیرا این برنامه‌ها ممکن است شامل فرآیندهای پس‌زمینه، ورودی‌های شروع خودکار، خدمات سیستم، ورودی‌های منوی زمینه و سایر مواردی باشند که می‌توانند سرعت رایانه شما را کاهش دهند. همچنین فضای روی هارد دیسک شما را آزاد می کند و امنیت سیستم را بهبود می بخشد – برای مثال، اگر از جاوا استفاده نمی کنید قطعاً نباید جاوا را نصب کنید.

برنامه های غیر ضروری که باعث نفخ می شوند را حذف کنید.

رایانه شخصی خود را مجدداً تنظیم کنید / ویندوز را مجدداً نصب کنید

اگر نکات دیگر در اینجا مشکل شما را حل نکرد، تنها راه حل همیشگی برای رفع مشکلات ویندوز – البته به غیر از راه اندازی مجدد رایانه – نصب جدید ویندوز است.

در نسخه های اخیر ویندوز – یعنی ویندوز ۸، ۸.۱، ۱۰ و ۱۱ – نصب جدید ویندوز آسان تر از همیشه است. لازم نیست رسانه نصب ویندوز را دریافت کرده و ویندوز را دوباره نصب کنید. از طرف دیگر، می توانید به سادگی از ویژگی داخلی ویندوز، Reset Your PC استفاده کنید تا یک ویندوز تازه و جدید داشته باشید. این شبیه به نصب مجدد ویندوز است و برنامه های نصب شده و تنظیمات سیستم را در حین نگهداری فایل های شما پاک می کند.

بازنشانی ویندوز


اگر رایانه شما همچنان از هارد دیسک مکانیکی استفاده می‌کند، ارتقا به SSD – یا فقط اطمینان از اینکه رایانه بعدی شما یک SSD دارد – بهبود عملکرد قابل توجهی را برای شما به ارمغان می‌آورد. در عصری که اکثر مردم حتی متوجه پردازنده‌های گرافیکی و پردازنده‌های گرافیکی سریع‌تر نمی‌شوند، ذخیره‌سازی حالت جامد بزرگترین افزایش را در عملکرد کلی سیستم برای اکثر افراد فراهم می‌کند.