یک پلتفرم رمزنگاری دیگر هک شد، ۸۰ میلیون دلار به سرقت رفت


هکر با لپ تاپ
ViChizh / Shutterstock.com

یک پلتفرم مالی غیرمتمرکز به نام کیوبیت مورد حمله قرار گرفته است و کاربران آن حدود ۸۰ میلیون دلار ارز دیجیتال از دست داده اند که مقدار کمی پول نقد نیست. این بزرگترین هک ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۲ است (اگرچه تنها یک ماه از آن گذشته است).

کیوبیت گزارشی را منتشر کرد که در آن جزئیات اتفاقات رخ داده بود، و شرکت به سرعت آن را منتشر کرد. این رویداد حوالی ساعت ۵ بعد از ظهر به وقت شرقی در ۲۷ ژانویه ۲۰۲۲ رخ داد. این گزارش در حدود ساعت ۳ صبح به وقت شرقی در Medium پست شد، به این معنی که شرکت حدود ۱۰ ساعت طول کشید تا به طور کامل هک را تایید کند.

با این حال، تا آنجا که زمان پاسخگویی خوب خود را دارد، Qubit اظهار نکرده است که وجوه از دست رفته را به کاربران خود برمی گرداند، کاری که Crypto.com در هنگام وقوع سرقت مشابه انجام داد.

تا آنجایی که حمله اتفاق افتاد، کیوبیت می‌گوید: «مهاجم تابع سپرده QBridge را در شبکه اتریوم نامید، که تابع سپرده QBridgeHandler را فراخوانی می‌کند… به طور خلاصه، تابع سپرده تابعی بود که نباید بعد از واریز ETH استفاده شود. توسعه یافت، اما در قرارداد باقی ماند.»

کوبت همچنین اقداماتی که انجام داد را توضیح داد:

  1. این تیم به ردیابی استثمارگر و نظارت بر دارایی های آسیب دیده ادامه می دهد.
  2. تیم با اسکالپر تماس گرفت تا حداکثر پاداش را طبق برنامه ما ارائه دهد.
  3. این تیم با شرکای امنیتی و شبکه از جمله Binance همکاری می کند.
  4. عملکردهای بازخرید، بازخرید، قرض، بازپرداخت، پل و پل تا اطلاع ثانوی غیرفعال شده است. ادعا در دسترس است.

کیوبیت در نظر گرفته شده است که به عنوان یک «پل» عمل کند که به سپرده‌های یک ارز دیجیتال اجازه می‌دهد تا در ارز دیجیتال دیگری سپرده‌گذاری و برداشت شود. به این ترتیب، پول زیادی از طریق سرویس آن در حال حرکت است، به همین دلیل است که مهاجمان توانستند چنین مقدار زیادی را سرقت کنند.

به نظر می رسد این شرکت مبلغ زیادی را در قالب پاداش باگ به مهاجم می دهد که می تواند منجر به بازپرداخت شود، اما باید منتظر ماند و دید که آیا این اتفاق می افتد یا خیر.

شاید هکر به درخواستی که کیوبیت در توییتر ارسال کرده است گوش دهد زیرا سرقت بزرگی مانند این می تواند به اعتبار سرویس آسیب برساند.

مربوط: اتریوم چیست و قراردادهای هوشمند چیست؟رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر