گوشی شما کثیف است و باید آن را تمیز کنید


گوشی کثیف
Dubo / Shutterstock.com

آیا می دانستید که گوشی آیفون یا اندروید شما یکی از کثیف ترین چیزهایی است که هر روز لمس می کنید؟ احتمالاً پس از دست زدن به چیزی کثیف دست های خود را می شویید، اما سپس گوشی کثیف خود را نگه دارید. وقت آن است که کاری در مورد آن انجام دهیم.

گوشی شما چقدر کثیف است؟ طبق تحقیقات دانشگاه آریزونا، تلفن‌ها ۱۰ برابر کثیف‌تر از اکثر صندلی‌های توالت هستند. این منزجر کننده است وقتی فکر می کنید هرگز صورت خود را روی صندلی توالت نخواهید گذاشت.

منطقی است که بایستیم و به آن فکر کنیم. تلفن شما در معرض همان چیزهایی است که شما لمس می کنید، با این حال اکثر مردم هنگام شستن دست های خود گوشی خود را نمی شستند. ناگفته نماند تمام کاربردهای تلفن حمام. همه چیز به مرور زمان جمع می شود و کثیف تر می شود.

آیا می توانم گوشی خود را بشوییم؟

گوشی را بشویید.
Marcis / Shutterstock.com

خب گوشیت کثیف شده حالا چی؟ ممکن است تعجب کنید که آیا شما می تونی به سادگی آن را هنگام شستن دستان خود بشویید. این بستگی به نوع گوشی شما دارد.

بسیاری از گوشی های هوشمند مدرن به عنوان “ضد آب” به بازار عرضه می شوند. توجه داشته باشید که آنها نمی گویند “ضد آب”. هیچ چیز واقعا “ضد آب” وجود ندارد. سطوح مختلفی از میزان آب قابل تحمل دستگاه قبل از شکستن وجود دارد.

اگر تلفن هوشمند شما قادر به تحمل آب باشد، احتمالاً دارای رتبه IP مانند “IP68” یا “IP67” خواهد بود. عدد دوم چیزی است که مقاومت آب را تعیین می کند. هشت به معنای “غواصی پس از یک متر، و هفت” غوطه وری است رسیدن به ۱ متر.

وب سایت سازنده را بررسی کنید تا ببینید آیا تلفن شما دارای رتبه IP است یا خیر. اگر دارای استاندارد IP67 یا IP68 است، مطمئناً می توانید برای تمیز کردن سریع مقداری آب صابون روی آن بمالید. نیازی به زیر آب رفتن کامل نیست.

مربوط: درجه بندی مقاومت در برابر آب سخت افزار چگونه کار می کند؟

دستمال های تمیز کننده چطور؟

گوشی را اسکن کنید.
پیشرو / Shutterstock.com

دستمال مرطوب و محلول های پاک کننده حاوی الکل معمولا برای تمیز کردن سطوح استفاده می شود. به طور طبیعی، شما می توانید برای تمیز کردن گوشی خود به آن ها دسترسی داشته باشید. آیا استفاده از آن امن است؟ آیا الکل می تواند به دستگاه آسیب برساند؟

اپل و سامسونگ هر دو استفاده از محلول پاک کننده ایزوپروپیل الکل ۷۰ درصد را برای تمیز کردن دستگاه های خود توصیه می کنند. نگرانی مردم از پاک کننده های الکلی از بین بردن پوشش اولئوفوبیک روی صفحه نمایش است.

پوشش های مقاوم در برابر روغن با استفاده منظم محو می شوند، اما تمیز کردن صفحه نمایش با پاک کننده های الکلی می تواند این روند را تسریع کند. این فقط در صورتی است که با نگرانی زیادی از آنها استفاده کنید. پاک کردن صفحه نمایش یک بار در هفته یا بیشتر تفاوت چندانی نخواهد داشت.

خارج از صفحه نمایش، سایر قسمت های گوشی باید سالم باشند. باز هم، باید مطمئن شوید که دستگاه مقداری مقاومت در برابر آب دارد. الکل می تواند با برخی از پلاستیک ها به روش هایی واکنش نشان دهد که شما ممکن است دوست نداشته باشید. همیشه ایده خوبی است که قبل از پاک کردن کل دستگاه از بالا به پایین، یک آزمایش کوچک انجام دهید.

با نور تمیز کنید

پاک کننده گوشی UV.
صابون تلفن

گزینه دیگری که اصلا نیازی به مایعات یا دستمال مرطوب ندارد. طول موج های خاصی از اشعه ماوراء بنفش (نوع نور خورشید) می تواند باعث از بین رفتن و رشد میکروارگانیسم ها شود. پس آیا باید گوشی خود را برای مدتی زیر نور خورشید قرار دهید؟ نه دقیقا.

یک بازار کامل برای ضدعفونی کننده های UV وجود دارد. این محصولات اغلب شبیه غرفه های برنزه کننده کوچک هستند. ایده این است که گوشی خود را داخل آن قرار دهید، نور ماوراء بنفش را روشن کنید و بگذارید چند دقیقه زیر نور حمام کند تا همه میکروب ها از بین بروند.

نقطه ضعف این محصولات گران بودن آنهاست. شما به راحتی می توانید حدود ۱۰۰ دلار برای پاک کننده اشعه ماوراء بنفش که روی گوشی هوشمند قرار می گیرد بپردازید. گزینه های ارزان تر دیگری نیز وجود دارد. وقتی گوشی شما در پاک کننده است، نمی توان از آن استفاده کرد، که می تواند کمی آزاردهنده باشد.

در درازمدت، اشعه ماوراء بنفش ممکن است به اندازه آب و محلول‌های تمیزکننده روی گوشی شما خشن نباشد. همه چیز در مورد این است که چه چیزی برای شما راحت تر است.

فکر کنم تمیزه

مهم نیست که کدام روش تمیز کردن را انتخاب می کنید، مهم این است که در واقع یکی را انتخاب کنید. اکثر مردم حتی به تمیز کردن گوشی هوشمند خود فکر نمی کنند. چه یک آیفون یا یک دستگاه اندرویدی داشته باشید، باید تقریباً به طور منظم تمیز شود. دست‌های شما میکروب‌ها را از چیزهایی که لمس می‌کنید جمع‌آوری می‌کند و احتمالاً چیزهایی مانند تلفن خود را لمس نمی‌کنید.