کوالکام پردازنده رقیب M1 را در اواخر سال ۲۰۲۳ راه اندازی می‌کند


در حالی که اپل خانواده پردازنده‌های M1 خود را برای رایانه‌های مک خود گسترش داده است، به نظر می‌رسد که کوالکام برای رسیدن به غول کوپرتینویی در تلاش بوده است. سال گذشته، کوالکام اعلام کرد که پردازنده مبتنی بر ARM خود را برای رقابت با تراشه‌های M1 اپل عرضه خواهد کرد. اکنون، این شرکت عرضه پردازنده‌های لپ‌تاپ آینده را به تعویق انداخته است.

کوالکام راه اندازی CPU رقیب اپل M1 خود را به تاخیر انداخت

زمانی که کوالکام سال گذشته پردازنده مبتنی بر ARM خود را برای رایانه‌های ویندوزی معرفی کرد، این شرکت قول داد تا اولین نمونه‌های تراشه را تا آگوست ۲۰۲۲ به سازندگان دستگاه تحویل دهد. اولین رایانه‌های شخصی ویندوزی با پردازنده آینده کوالکام قرار بود در اوایل سال ۲۰۲۳ عرضه شوند.

علاوه بر این، برای کسانی که اطلاعی ندارند، کوالکام همچنین یک استارت‌آپ تولید تراشه متشکل از طراحان سابق اپل به نام Nuvia را با قیمت ۱.۴ میلیون دلار در سال گذشته خریداری کرد. مسئولیت توسعه رقیب M1 را به شرکت واگذار کرد و قول داد که پردازنده آینده “معیار عملکرد را برای رایانه‌های شخصی ویندوزی تعیین کند.”

با این حال، رئیس و مدیرعامل کوالکام، کریستیانو آمون، گفت که توسعه این پردازنده زمان می‌برد زیرا تیم Nuvia به سمت هدف خود برای توسعه پردازنده‌ای پیش می‌رود که جهشی قابل توجه برای صنعت خواهد بود. او همچنین اضافه کرد که اولین پردازنده طراحی شده توسط Nuvia “بالاتر از انتظارات” ​​خواهد بود و اولین دستگاه‌های پشتیبانی شده توسط این پردازنده در سال ۲۰۲۳ عرضه خواهند شد.

بنابراین، به نظر می‌رسد که کوالکام نتوانسته است به وعده خود مبنی بر ارائه اولین نمونه‌های CPU به سازندگان تا آگوست ۲۰۲۲ عمل کند. این بازه زمانی تا نیمه آخر سال ۲۰۲۲ افزایش یافته است و دستگاه‌های تجاری مجهز به CPU Nuvia انتظار می‌رود در اواخر ۲۰۲۳ عرضه شوند.

تا آن زمان، انتظار می‌رود اپل خانواده پردازنده‌های کامپیوتری M2 خود را با بهبود عملکرد و قدرت در بازار عرضه کند. و تا زمانی که دستگاه‌های تجاری با پردازنده‌های لپ‌تاپ کوالکام عرضه شوند، اپل حتی ممکن است پردازنده‌های نسل سوم با برند M را برای دستگاه‌های مک خود معرفی کند. بنابراین، آیا فکر می‌کنید کوالکام می‌تواند در این رقابت CPU به اپل برسد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

امتیاز به این مطلب