کم خونی فقر آهن در ورزشکاران


آهن یک ماده معدنی ضروری است که در متابولیسم انرژی ، انتقال اکسیژن ، عملکردهای شناختی و سیستم ایمنی بدن نقش دارد. حدود دو سوم آهن بدن در هموگلوبین گلبول های قرمز موجود است که در فریتین و میوگلوبین کمتر است.
بدن نمی تواند آهن مورد نیاز خود را تولید کند ، بنابراین آهن مورد نیاز ما را با غذا یا مکمل های غذایی مصرف می کند. کمبود آهن باعث کم خونی فقر آهن می شود.

مصرف روزانه آهن برای بزرگسالان توصیه می شود:

مردان: 8 میلی گرم در روز
زنان: 18 میلی گرم در روز (قبل از یائسگی)

کم خونی فقر آهن در ورزشکاران:

با افزایش نیاز به آهن با ورزش ، ورزشکاران نسبت به کمبود آهن بسیار حساس هستند. بنابراین ، آنها باید از هر فرصتی استفاده کرده و منابع آهن را از طریق غذا تأمین کنند.
برخی از ورزشکارانی که در خطر کمبود آهن هستند عبارتند از:

  • ورزشکاران زن (به دلیل از دست دادن آهن در دوران قاعدگی)
  • ورزشکاران استقامتی ، از جمله آنهایی که تمرینات بالایی دارند (به دلیل اکسیژن زیاد)
  • گیاهخواران و ورزشکاران گیاه خوار (زیرا آهن کمتری از منابع گیاهی جذب می شود)
  • ورزشکارانی که غذای کمتری دریافت می کنند

بیایید آشنا شویم: قرص Iron Plus Health Brest

نارسایی کمبود آهن
سطح پایین آهن اغلب با علائم خستگی و کسالت همراه است. در ورزشکاران ، این مشکل می تواند در توانایی پاسخگویی یا سازگاری با محرک ها با کاهش ورزش و کاهش عملکرد یا سرکوب ظاهر شود.
مرحله اولیه کمبود آهن ، که کم خونی فقر آهن (IDNA) نامیده می شود ، زمانی رخ می دهد که ذخایر فریتین بدون تأثیر قابل توجهی بر تراکم هموگلوبین کاهش می یابد. شدیدترین مرحله ، معروف به کم خونی فقر آهن (IDA) ، زمانی است که ذخیره آهن و هموگلوبین کاهش می یابد.

درمان کم خونی فقر آهن چیست؟

درمان کمبود آهن شامل مکمل های غذایی مختلف ، مکمل های خوراکی آهن و تزریق آهن داخل وریدی است. افزایش مصرف آهن از طریق رژیم غذایی اولین و بهترین درمان برای کمبود آهن است. منابع آهن به دو دسته هم (منشأ حیوانی) و غیر هم (منشا گیاهی) تقسیم می شوند.
مکمل های خوراکی آهن یک روش درمانی هستند و معمولاً به شکل نمک های آهن مانند فومارات آهن ، سولفات آهن یا گلوکونات آهن تهیه می شوند.
روش استاندارد درمان کمبود آهن ، محصولات گلوکونات آهن حاوی 100 میلی گرم آهن است. مقدار آهن موجود در این مکمل باید برای اطمینان از دوز مورد نظر بررسی شود.
هنگامی که نمک های آهن توسط ورزشکاران تحمل نمی شوند ، می توان از فرمولاسیون آهن آزاد شده استفاده کرد.
تزریق داخل وریدی آهن فقط باید با مشورت متخصص انجام شود. این نوع تزریق در صورت وجود کم خونی فقر آهن (IDA) ، یعنی زمانی که ذخایر فریتین و هموگلوبین در خطر است ، استفاده می شود.

کارگردان: زهرا محبی (کارشناس تغذیه)
منبع: مکمل ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید