کمبود سلنیوم و مسمومیت


کمبود سلنیوم باعث تغییرات بیوشیمیایی در انسان می شود ، بنابراین چنین افرادی استرس زیادی را تجربه می کنند و از بیماری های خاصی رنج می برند. به عنوان مثال ، کمبود سلنیوم علاوه بر استرس ثانویه به دلیل عفونت ویروسی ، منجر به بیماری کشان می شود. این یک عارضه کاردیومیوپاتی (بیماری عضله قلب است که در آن قلب قادر به پمپاژ خون به اندام های مختلف بدن است) است که قبل از شروع برنامه جایگزینی سلنیوم تحت حمایت دولت در اوایل دهه 1970 در بخش هایی از چین رخ داد. آپو
کمبود سلنیوم با ناباروری مردان ارتباط دارد و ممکن است در بیماری کاشین بک ، نوعی آرتروز که در چین ، تبت و سیبری در پایین ترین سطح رخ می دهد ، نقش داشته باشد. کمبود سلنیوم می تواند کمبود ید را تشدید کرده و خطر ابتلا به کرتینیسم (کوتولگی) را افزایش دهد.
آجیل برزیلی حاوی مقادیر زیادی se (68-91 میکروگرم) است که مصرف منظم آن نمی تواند باعث مسمومیت شود.

مسمومیت با سلنیوم:

مسمومیت حاد ناشی از استفاده از محصولات بدون نسخه و فرمولاسیون نامطلوب است که حاوی مقدار زیادی آهک است. به عنوان مثال ، در سال 2008 ، 201 نفر هنگام مصرف مکمل مایع که حاوی 200 برابر مقدار برچسب بود ، عوارض جانبی جدی را تجربه کردند. مسمومیت حاد می تواند باعث علائم شدید دستگاه گوارش و سیستم عصبی ، سندرم دیسترس حاد تنفسی ، سکته قلبی ، ریزش مو ، ضعف عضلانی ، لرزش ، سرگیجه ، گرگرفتگی ، نارسایی کلیوی ، نارسایی قلبی و به ندرت مرگ شود.

FNB میزان سلنیوم دریافتی از طریق غذا و مکمل ها را بر اساس میزان سلنیوم مرتبط با ریزش مو و شکنندگی ناخن ها تعیین کرد.
جدول 3: بدون سقف مصرف قابل تحمل
سن شیردهی به مرد باردار
نوزادان تا 6 ماهگی 45 میکروگرم 45 میکروگرم
7-12 ماه 60 میکروگرم 60 میکروگرم
1-3 سال 90 میکروگرم 90 میکروگرم
از 4 تا 8 سالگی 150 میکروگرم 150 میکروگرم
9-13 سال 280 میکروگرم 280 میکروگرم
کودکان 14-18 ساله 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم
از 19 سالگی 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میكروگرم 400 میكروگرم
شیر مادر ، شیر خشک و غذا باید تنها منابع سلنیوم برای کودکان باشد.

با تکنیک های امروز از Selenium Health آشنا شوید (آشنا شوید ، آشنا شوید)

سلنیوم

سلنیوم برای سلامتی

در این بخش ، ما بر روی چهار بیماری تمرکز می کنیم که ممکن است در آنها نقش داشته باشد. این چهار بیماری شامل سرطان ، بیماری های قلبی عروقی ، از دست دادن حافظه و بیماری تیروئید است.

سرطان

سلنیوم به دلیل اثرات آن بر ترمیم DNA ، آپوپتوز ، سیستم های غدد درون ریز و ایمنی و سایر مکانیسم ها ، از جمله خواص آنتی اکسیدانی آن ، می تواند در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشد.
مطالعات اپیدمیولوژیک ارتباط معکوس بین وضعیت و خطر سرطان روده بزرگ ، پروستات ، ریه ، مثانه ، پوست ، مری و معده را نشان داده است.

بیماری های قلبی عروقی

پروتئین سلنو از اصلاح اکسیداتیو لیپیدها جلوگیری می کند ، التهاب را کاهش می دهد و از تجمع پلاکت ها جلوگیری می کند. به همین دلایل ، کارشناسان پیشنهاد کرده اند که مکمل غذایی ممکن است خطر بیماری های قلبی عروقی یا مرگ ناشی از این بیماری را کاهش دهد.

از دست دادن حافظه

سرم با افزایش سن کاهش می یابد. کمبود سلنیوم ممکن است با کاهش سن مغز همراه باشد ، احتمالاً به دلیل کاهش فعالیت آنتی اکسیدانی است.

بیماری تیرویید

میزان se در غده تیروئید بیشتر از سایر بافتهای بدن است و سلنیوم مانند ید عملکردهای مهمی در تولید و متابولیسم هورمونهای تیروئید دارد.

کارگردان: زهرا محبی
منبع: ods

دیدگاهتان را بنویسید