کدام توزیع را باید انتخاب کنید؟


پس‌زمینه‌های پیش‌فرض اوبونتو 21.04 و دبیان 11 به صورت مورب تقسیم می‌شوند.

اگر به دنبال توزیع لینوکس هستید، احتمالاً توصیه هایی برای دبیان یا اوبونتو دیده اید. شباهت‌های آنها و این واقعیت که اوبونتو از نظر فنی مبتنی بر دبیان است، خطوط بین آنها را محو می‌کند. بیایید تفاوت های مهم را بررسی کنیم.

مورد نیاز سیستم دبیان پایین

اگر دستگاهی که می‌خواهید لینوکس را روی آن نصب کنید، منابع کمی دارد، باید حداقل نیازهای مختلف برای دبیان و اوبونتو را یادداشت کنید. نصب دبیان ۱۱ دسکتاپ به حداقل پردازنده ۱ گیگاهرتز، ۱ گیگابایت رم و ۱۰ گیگابایت فضای ذخیره سازی نیاز دارد. دسکتاپ اوبونتو با پردازنده دو هسته ای ۲ گیگاهرتزی، ۴ گیگابایت رم و ۲۵ گیگابایت فضای دیسک، این نیازها را بیش از دو برابر می کند.

با این حال، زمانی که نصب های استاندارد Debian 11 و Ubuntu Desktop 20.04 را آزمایش کردیم، استخراج منابع تفاوت قابل توجهی نداشت و از حدود ۱ گیگابایت RAM بیکار استفاده می کرد. برای سخت افزارهای قدیمی، این ممکن است به مقدار زیادی نیاز داشته باشد، بنابراین ممکن است بخواهید دسکتاپ کوچکتری داشته باشید. دریافت این مورد با دبیان نسبتاً آسان است، اما برای اوبونتو، بهتر است از «طعم اوبونتو» دیگری مانند لوبونتو یا خوبونتو استفاده کنید.

چرا؟ بیشتر مصرف منابع از محیط دسکتاپ گنوم (DE) می آید، نه خود سیستم عامل. اگر پس از نصب، به سادگی یک DE سبک مانند Xfce یا LXQt را به جای GNOME انتخاب کنید (به صورت اختیاری، Standard System Tools را لغو انتخاب کنید و همچنین اکثر برنامه های از پیش نصب شده را کنار بگذارید) می توانید وزن دبیان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. در اوبونتو، می‌توانید یکی از این برنامه‌ها را پس از نصب دریافت کنید، اما این روند کمی پیچیده‌تر است و یک DE اضافی برای شما باقی می‌گذارد که ممکن است از آن استفاده نکنید.

اوبونتو دریافت نرم افزار اختصاصی را آسان تر می کند

اوبونتو و دبیان رویکردهای متفاوتی را برای بحث در مورد نرم افزار منبع باز و رایگان (FOSS) در مقابل نرم افزار منبع بسته یا «اختصاصی» اتخاذ می کنند. هنگامی که برای اولین بار دبیان را راه اندازی می کنید، به نرم افزار اختصاصی که شامل برنامه های محبوبی مانند Spotify، Steam و Microsoft Teams می شود، دسترسی فوری ندارید. این همچنین شامل درایورهای مورد نیاز برای انجام برخی کارهای مهم برای سخت افزار شما، از جمله پردازنده های گرافیکی NVIDIA می شود. شما فقط می توانید این نرم افزار اختصاصی را با افزودن مخازن خاص به منابع نرم افزار خود، دانلود فایل های DEB از وب سایت های رسمی، یا نصب آنها از طریق سرویس هایی مانند Snap یا Flathub دریافت کنید.

در مقابل، دسکتاپ اوبونتو هیچ نرم افزار اختصاصی را مسدود نمی کند. به طور کلی، اگر یک برنامه محبوب برای لینوکس در دسترس باشد، می توانید به راحتی آن را در لحظه ای که اوبونتو را برای اولین بار راه اندازی می کنید، دریافت کنید (Google Chrome ممکن است یک استثنا باشد). اوبونتو همچنین مطمئن خواهد شد که تمام درایورهای دستگاه لازم را در نصب، مالکیت و موارد دیگر دارید.

چرا تفاوت چشمگیر؟ دبیان در تلاش است تا با آسان‌تر کردن این کار برای افرادی که سبک زندگی نرم‌افزاری رایگان و منبع باز خود را به استفاده آگاهانه از دبیان اختصاص می‌دهند، به جامعه گسترده‌تری خدمت کند. با این حال، اوبونتو راحتی را برای کاربران عادی که به فلسفه های کد اهمیتی نمی دهند، در اولویت قرار می دهد. اگر چنین است، احتمالاً اوبونتو را جذاب‌تر خواهید یافت.

دبیان از دستگاه های قدیمی تر پشتیبانی می کند

اگر به فکر احیای یک ماشین قدیمی با لینوکس هستید، به احتمال زیاد با Debian موفق خواهید شد. این تا حدی به این دلیل است که دبیان هنوز از معماری های ۳۲ بیتی (همچنین به عنوان i386 شناخته می شود) پشتیبانی می کند. اکثر رایانه های مصرفی که در سال ۲۰۰۹ یا پس از آن منتشر شدند از معماری های ۶۴ بیتی استفاده می کنند. اما اگر رایانه شما قبل از آن سال بود، ممکن است به توزیعی (توزیع) نیاز داشته باشید که همچنان از ۳۲ بیت پشتیبانی می کند، مانند Debian.

در مقابل، اوبونتو با نسخه ۱۸.۰۴ پشتیبانی کامل ۳۲ بیتی را قطع کرد. نسخه‌های قبلی با پشتیبانی ۳۲ بیتی هنوز برای دانلود در دسترس هستند، اما به‌روزرسانی‌های استاندارد قبلاً منقضی شده‌اند. فقط نسخه ۱۴.۰۴ به‌روزرسانی‌های امنیتی پیشرفته تا آوریل ۲۰۲۴ و آوریل ۲۰۲۶ برای ۱۶.۰۴ ادامه خواهند داشت.

تصمیم به حذف ۳۲ بیتی به تیم توسعه اوبونتو اجازه داد تا بر روی ارائه خدمات به کاربران مدرن با سخت افزار مدرن تمرکز کنند. در مقابل، تیم دبیان دارای میراث ۳۲ بیتی است تا ماشین‌های قدیمی و در حال اجرا بتوانند از سطل زباله دور بمانند. اینها دو هدف متفاوت اما قابل احترام هستند و اینکه کدام یک به بهترین نحو به شما کمک می کند بستگی به دستگاه شما دارد.

اوبونتو توسط شرکت ها پشتیبانی می شود

اوبونتو توسط سازمانی به نام Canonical نگهداری می شود. در مقابل، دبیان به طور کامل توسط جامعه ای از داوطلبان توسعه داده شد. هر دو توزیع‌های خود را به صورت رایگان ارائه می‌کنند، اما Canonical همچنین در صورت استفاده حرفه‌ای از اوبونتو، پشتیبانی پولی را نیز ارائه می‌کند.

به همین دلیل، اسناد اوبونتو برای کاربر معمولی کامپیوتر مناسب‌تر است، در حالی که اسناد دبیان لحن و ظاهری صریح‌تر و فنی‌تر دارند. اگر اهل کامپیوتر هستید، از سبک دبیان قدردانی خواهید کرد، اما دیگران ممکن است آن را ناراحت کننده یا ترسناک بدانند.

پشتیبانی شرکتی نیز تا حدودی دلیل این است که چرا خرید لپ‌تاپ یا برج لینوکس با اوبونتو از پیش نصب شده آسان‌تر از خرید Debian از پیش نصب شده است. Canonical می تواند از طریق شراکت تجاری با خرده فروشانی که رایانه های شخصی از پیش ساخته شده را می فروشند، اوبونتو را پربارتر کند.

دبیان به طور پیش فرض پایدارتر است

هنگامی که یک نصب منظم دبیان را انجام می دهید، تمام نرم افزار شما از یک مخزن به نام “Stable” می آید. همه نرم افزارهای پایدار به خوبی آزمایش شده اند تا از عملکرد قابل اعتماد اطمینان حاصل شود. این عالی به نظر می رسد و عالی است، به خصوص اگر سروری را با دبیان اجرا می کنید. اگر از آن به عنوان دسکتاپ استفاده می کنید، ممکن است منتظر بروزرسانی های طولانی باشید بسیار است طولانی البته وصله‌های امنیتی در صورت نیاز اعمال می‌شوند، اما دریافت جدیدترین ویژگی‌های نرم‌افزار مورد علاقه‌تان می‌تواند صبر جدی را بطلبد.

شما می توانید با تغییر منبع دبیان از استاتیک به تست، چیزهایی را سفارش دهید. اجازه ندهید نام شما را بترساند. این نرم افزار قبلاً برای حداقل دو روز در آنجا آزمایش شده است و مطمئن شده است که هیچ باگ مهمی وجود ندارد. به‌روزرسانی‌های آزمایشی به همان اندازه نزدیک (شاید حتی زودتر) از شعبه نرم‌افزار اوبونتو معمولی شما می‌رسند.

با این حال، بسیاری از کاربران دبیان راه میانه را با Debian Backports می روند، که به شما امکان می دهد در Stable بمانید اما برنامه های خاصی (مانند فایرفاکس یا لیبره آفیس) را از چک سام ها دریافت کنید. به این ترتیب، می‌توانید در بالای برنامه‌ها در جایی که بیشترین اهمیت را دارد، باقی بمانید و بقیه سیستم دبیان را ثابت نگه دارید.

کدام توزیع را باید انتخاب کنید؟

تفاوت های زیبایی دیگری نیز بین دبیان و اوبونتو وجود دارد. به طور کلی، اوبونتو احساس آینده نگری و آینده نگری بیشتری دارد. برخی از بخش‌های دبیان یک محاسبات کلاسیک قدیمی دارند که ممکن است برای شما آرامش‌بخش و نوستالژیک باشد. چرخه انتشار دبیان و چرخه انتشار اوبونتو نیز کمی متفاوت هستند، که اگر می‌خواهید برای طولانی مدت در یک توزیع بمانید، ارزش توجه دارد.

اگر می‌خواهید یک توصیه کلی داشته باشید، اگر می‌خواهید همه نرم‌افزارها را بدون زحمت نصب کنید، اوبونتو به شما خدمات بهتری خواهد داد. اگر دستگاه شما قدیمی است یا منابع آن کم است، احتمالاً دبیان بهترین انتخاب است.

از بسیاری جهات، اوبونتو و دبیان تجربه مشابهی را در اختیار شما قرار می دهند. در واقع، این شباهت نوعی امتیاز است: شواهد، راه‌حل‌ها و توضیحات یکی اغلب با دیگری کار می‌کند و منابع در دسترس شما را افزایش می‌دهد. همچنین، اگر کار و دانش کافی را در نظر بگیریم، معمولاً می توان به یک چیز ممکن بر دیگری دست یافت. این زیبایی لینوکس است: شما کنترل کاملی بر رایانه خود دارید و هرگز محدود به یک انتخاب نخواهید بود.