ژتون معاملاتی بورس کالا، پیش نیاز خرید خودرو از بورس


مدیر بازار بورس کالای ایران گفت: متقاضیان خرید خودرو از بورس کالا ابتدا باید کد معاملاتی بورس کالا را دریافت کنند.

به گزارش پارچین خودرو، عباس آل یعقوبی در خصوص فروش مجدد خودرو در بورس که از ۵ مردادماه انجام می شود، افزود: با توجه به اعلام راه اندازی بازار واقعی بورس کالای ایران در تاریخ ۵ مرداد ماه. , ۳۵۰ دستگاه خودرو فیدلیتی و ۲۵۰ دستگاه کاراما متعلق به بورس کالای گروه بهمن موتور ارائه شده است . بر اساس این اطلاعیه، ۸۵ دستگاه از این خودروهای فیدلیتی تیپ ۲ ۷ نفره و ۹۰ دستگاه از این خودروهای ۷ نفره فیدلیتی تیپ ۲ به رنگ سفید هستند و به قیمت ۷۷۲ میلیون تومان به فروش می رسند.

وی همچنین گفت: دستگاه ۸۵ عدد بلک فیدلیتی ۵ نفر تیپ یک و ۹۰ عدد وایت فیدلیتی ۵ نفر تایپ یک با قیمت ۷۵۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان موجود است. به علاوه ۱۲۵ عدد دیگنیتی پرایم مشکی و ۱۲۵ عدد دیگنیتی پرایم سفید با قیمت هر عدد ۸۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان.

مدیرعامل بورس کالای ایران در خصوص هزینه هایی که خریداران خودرو علاوه بر قیمت پایه باید بپردازند، گفت: خریداران باید بر اساس قیمت نهایی فروش ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده بپردازند. همچنین هزینه هایی مانند مالیات و عوارض شماره گذاری، هزینه بهبود کارت خودرو، هزینه خدمات پستی، هزینه تولید پلاک و شماره گذاری و هزینه بیمه شخص ثالث باید توسط خریداران نامی شرکت خودروسازی بهمن پرداخت شود. همچنین خریداران باید یکی از نمایندگی های مجاز بامامو را طبق لیست برای تحویل خودرو انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه گروه خودروسازی سایپا نیز آمادگی خود را برای عرضه خودروی شاهین در بورس اعلام کرد، افزود: ۳ اسفند گذشته محصول سایپا شاهین در یکصد و چهلمین جلسه بورس کالا و کالا در بازار اصلی بورس کالای ایران پذیرفته شد. کمیته پذیرش اوراق بهادار: مقدار و شرایط عرضه تقریباً اعلام خواهد شد. گروه ایران خودرو نیز آمادگی پذیرش یکی از محصولات خود در بورس کالا را دارد.

یعقوبی تصریح کرد: متقاضیان خرید خودرو در بورس کالا ابتدا باید کد معاملاتی بورس کالا را دریافت کنند. روش اخذ کد بورس کالا به این صورت است که متقاضیان به صورت آنلاین یا حضوری به کارگزار مورد تایید متصل شده و کد بورس کالا را دریافت می کنند. البته قبل از آن باید در سامانه سجام ثبت و تایید شده باشند.

مدیر بازار بورس کالای ایران را دنبال کنید: متقاضیان پس از اخذ کد بورس کالا باید حساب پروکسی افتتاح کنند. حساب نماینده، حسابی است که به صرافی اجازه می دهد پس از خرید شرکت و کالا در مرحله رقابت، از این حساب برداشت کند، از این طریق می توان فرآیند تسویه حساب را انجام داد.

وی گفت: برای خرید خودرو باید بخشی از قیمت پایه خودرو (طبق اعلام بورس) در حساب وکالتنامه خریدار موجود باشد. به این ترتیب هنگام ثبت سفارش، آن مبلغ در حساب نماینده تا پایان مراحل حراج مسدود می شود. پس از تکمیل ثبت سفارش خریداران در روز عرضه و حراج، خریداران بر اساس قیمت پایه در فرآیند حراج شرکت و در صورتی که تقاضا بیشتر از عرضه باشد، در مسابقه شرکت خواهند کرد.

یعقوبی گفت: مالیات بر ارزش افزوده ای که پرداخت می شود بر اساس قیمت نهایی است که خریدار در سامانه ثبت نام و خرید ختم می کند. به این ترتیب خریداران باید تمام هزینه های اعلام شده برای خرید خودرو را در نظر بگیرند.

مدیر عملیات بازار بورس کالای ایران افزود: در حال حاضر هر توکن ملی تنها مجاز به ثبت سفارش یکی از ژتون های عرضه شده است و امکان خرید تنها یک خودرو وجود دارد. صدور مدارک و شماره گذاری فقط به نام خریدار خواهد بود.