چگونه یک سند را در ویندوز ۱۰ یا ویندوز ۱۱ اسکن کنیم


شخصی دکمه ای را روی یک اسکنر بزرگ فشار می دهد.
CactusG / Shutterstock.com

گوشی های هوشمند جایگزین اسکنرها برای بسیاری از کارهای رایج شده اند. اما اگر نیاز به کپی دیجیتالی از عکس‌های قدیمی، اسلاید یا نگاتیو، یا اسکن کاغذ با کیفیت بالا دارید، تلفن‌ها هنوز نمی‌توانند تجهیزات تخصصی را شکست دهند.

نحوه تنظیم اسکنر

با اتصال اسکنر به رایانه یا شبکه خود، اگر قبلاً این کار را نکرده اید، شروع کنید. اگر با نحوه انجام این کار آشنا نیستید، ابتدا در مورد نحوه افزودن چاپگر به ویندوز ۱۰ یا ویندوز ۱۱ مطالعه کنید – اگرچه آنها انواع مختلفی از دستگاه ها هستند، اما فرآیند اساساً یکسان است.

اکثر اسکنرها را می توان با نرم افزار مخصوص سازنده یا با استفاده از برنامه های جهانی ارائه شده با ویندوز کنترل کرد. ویندوز ۱۱ در مورد اسکنرهای قدیمی تر مشکل است، به خصوص اگر آنها بخشی از یک چاپگر همه کاره باشند. اگر Windows Scan یا Windows Fax and Scan اسکنر شما را شناسایی نکرد، درایورها را به صورت دستی از سازنده دانلود و نصب کنید.

قابل توجه: رابط کاربری (UI) ویندوز ۱۱ با ویندوز ۱۰ متفاوت است، اما تفاوت ها در این مورد کوچک و بیشتر جنبه زیبایی دارند. اگر تفاوت هایی وجود دارد نگران نباشید: قسمت های مهم یکسان هستند.

اسکنر خود را پیکربندی کنید

هنگامی که تنظیمات اسکن خود را تنظیم می کنید، چند گزینه مهم در دسترس شما هستند. انتخاب تنظیمات مناسب می تواند در زمان و فضای ذخیره سازی شما صرفه جویی کند.

نقطه در اینچ (DPI)

مهمترین گزینه، نقطه در اینچ یا تنظیم DPI است. DPI وضوح تصویری را که هنگام اسکن یک شی ایجاد می شود، تعیین می کند. به عنوان مثال، اگر منطقه اسکنر شما ۸.۵ اینچ در ۱۱ اینچ است و یک سند را با ۲۰۰ نقطه در اینچ اسکن می کنید، تصویر به دست آمده دارای وضوح ۱۷۰۰ در ۲۲۰۰ خواهد بود. اگر همان سند را با وضوح ۶۰۰ نقطه در اینچ اسکن کنید، وضوح تصویر به دست می آید. ۱۷۰۰ x 2200. تصویر ۵۱۰۰ x 6600 است. هرچه DPI بالاتر باشد، تصویر بالاتر است. تنظیمات DPI بالاتر همچنین منجر به اسکن کندتر می شود.

اگر در حال اسکن نگاتیوهای قدیمی، اسلایدها، چاپ‌های با کیفیت بالا یا آثار هنری هستید، احتمالاً می‌خواهید تا حد امکان بالا بروید تا تمام جزئیات موجود را استخراج کنید. استفاده از DPI بالاتر به این معنی است که می توان تصویر را تا اندازه های بزرگتر بدون پیکسل شدن بیش از حد منفجر کرد. بیشتر به طور کلی بهتر است، اما به نقطه ای می رسد که شما واقعاً چیزی از افزایش سطح DPI به دست نمی آورید.

در زیر نمونه ای با استفاده از یک نقاشی واقع گرایانه از یک خوک بر روی یک تکه کاغذ ۸.۵ در ۱۱ اینچی آورده شده است. برای زمینه، گرافیک خوک فقط حدود یک اینچ طول دارد.

تصویر اول یک پیگ اسکن در ۲۰۰ نقطه در اینچ است. خطوط و ویژگی های خوک به وضوح قابل مشاهده است.

200 dpi pig.

تصویر زیر دقیقا همان پیگ است، اما با وضوح ۱۲۰۰ dpi اسکن شده است. طرح و شکل آن قابل مشاهده است، اما شما همچنین می توانید به وضوح جزئیات بیشتری از نحوه رسوب جوهر توسط قلم توپ بر روی یک تکه کاغذ را مشاهده کنید.

پیگ 1200 نقطه در اینچ

اگر فقط اسناد متنی را اسکن می کنید، افزایش DPI فایده ای ندارد – تمام کاری که انجام می دهید فاش کردن جزئیات نحوه قرار گرفتن جوهر در کاغذ و ایجاد تصاویر بی دلیل بزرگ است.

متن بالا 1200 نقطه در اینچ و متن پایین 200 نقطه در اینچ است.
متن بالا اسکن ۱۲۰۰ نقطه در اینچ از فونت ۱۱ نقطه و پایین اسکن ۲۰۰ نقطه در اینچ از همان فونت است. اندازه آن حدود ۶۵۰ پیکسل است. هر دو به راحتی قابل خواندن هستند.

متن در اندازه معمولی به اندازه ۱۲۰۰ و در کسری از ۲۰۰dpi قابل خواندن خواهد بود. حجم فایل – اندازه اسکن ۲۰۰ dpi 57.5 کیلوبایت و حجم اسکن ۱۲۰۰ dpi 1.6 مگابایت بود. اگر فقط اسناد زیادی را بایگانی می‌کنید، مشکل بزرگی نیست، زیرا ذخیره‌سازی ارزان‌تر از همیشه است، اما اگر آنها را به صورت آنلاین آپلود کنید، مهم است.

مربوط: بهترین هارد اکسترنال برای سال ۲۰۲۲

رنگ

سه گزینه فرمت رنگ اصلی برای انتخاب در هنگام اسکن وجود دارد: رنگی، مقیاس خاکستری، و سیاه و سفید. در اینجا معنای این اصطلاحات در عمل آمده است.

  • سیاه و سفید: تمام اطلاعات رنگ و سایه حذف می شود – هر رنگ یا تنی به سیاه تبدیل می شود.
  • مقیاس خاکستری: تمام اطلاعات رنگ حذف می شود، اما اطلاعات سایه حفظ می شود. اگر روی صفحه آبی روشن باشد به خاکستری روشن تغییر می کند. اگر در سند خود سبز تیره دارید، به خاکستری تیره تغییر می کند.
  • رنگ: تمام اطلاعات رنگ و سایه حفظ می شود.

در صورت مساوی بودن همه موارد دیگر، اسکن‌های سیاه و سفید کوچک‌ترین اندازه فایل را خواهند داشت و اسکن‌های رنگی بیشترین اندازه فایل را خواهند داشت. اسکن های خاکستری در وسط قرار دارند.

اگر فقط اسناد متنی را اسکن می کنید سیاه و سفید عملکرد خوبی دارند – و همچنین اگر متن کم رنگ را با کنتراست ضعیف اسکن می کنید، ممکن است کمک کننده باشد. هر سندی که دارای تصویر است، بسته به نیاز شما باید در مقیاس خاکستری یا رنگی اسکن شود. تصاویر در مقیاس خاکستری فضای کمتری را اشغال می کنند، بنابراین اگر به رنگ اهمیت نمی دهید، از مقیاس خاکستری استفاده کنید.

در صورت شک، باید رنگی را اسکن کنید. شما همیشه می توانید بعداً یک تصویر اسکن شده را در مقیاس خاکستری یا سیاه و سفید مخفی کنید، اما افزودن رنگ به تصاویر در مقیاس خاکستری دشوارتر است و برای انجام خوب به یک چشم هنری نیاز دارد.

فرمت فایل

ده ها فرمت تصویر وجود دارد، اما Windows Scan و Windows Fax and Scan تنها چند فرمت را به شما ارائه می دهند. آنچه استفاده می کنید واقعاً به نیازهای شما بستگی دارد، اما در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

فایل‌های PNG و JPEG به طور کلی پشتیبانی می‌شوند – بسیار غیرعادی است که با برنامه یا وب‌سایتی مواجه شوید که هر یک از فرمت‌ها را نمی‌پذیرد. فایل‌های PNG بدون اتلاف فشرده می‌شوند، به این معنی که باید کیفیت بالاتری نسبت به JPEGS که از بین می‌رود حفظ کنند. فایل های JPEG کمی کوچکتر از فایل های PNG هستند.

TIFF ها یک فرمت تصویری بسیار متنوع هستند. فایل‌های TIFF می‌توانند از فشرده‌سازی بدون تلفات یا از دست دادن اطلاعات و پشتیبانی برچسب‌گذاری برای سازماندهی آسان استفاده کنند. TIFF ها اغلب به صورت فشرده ذخیره نمی شوند، بنابراین فایل ها معمولا بزرگتر از فایل های PNG یا JPEG هستند، اما کیفیت آنها به همان اندازه خوب است.

فایل‌های PDF فایل‌های سندی هستند که می‌توانند حاوی تصاویر، متن و غیره باشند. فایل‌های PDF، مانند JPEG و PNG، به طور جهانی پشتیبانی می‌شوند – هر مرورگری می‌تواند یکی را باز کند، و تعدادی برنامه تخصصی در دسترس هستند که می‌توانند آن را باز کرده و ویرایش کنند. Adobe Acrobat با امکانات کامل ترین گزینه موجود است، به خصوص اگر برای اشتراک پول پرداخت می کنید. Acrobat همچنین دارای یک ویژگی داخلی تشخیص کاراکتر نوری (OCR) است که می تواند تصویر یک سند اسکن شده را به یک فایل متنی قابل ویرایش تبدیل کند.

قابل توجه: می‌توانید OCR را روی هر فایل تصویری که می‌خواهید اجرا کنید، نه فقط فایل‌های PDF – چند برنامه به صورت رایگان در دسترس هستند که می‌توانند این کار را انجام دهند. OneNote مایکروسافت دارای ویژگی داخلی است.

اگر مطمئن نیستید از چه فرمتی استفاده کنید، با TIFF یا PNG بروید. اگر بخواهید چیز دیگری نیاز دارید یا می خواهید، به راحتی می توان آن را به هر یک از فرمت های دیگر تبدیل کرد.

مربوط: فشرده سازی فایل چگونه کار می کند؟

چگونه با Windows Scan اسکن کنیم

Windows Scan جدیدترین نرم افزار اسکن مایکروسافت است. می توانید آن را مستقیماً از فروشگاه مایکروسافت دانلود کنید. روی “Install” کلیک کنید و منتظر بمانید تا تمام شود، سپس روی “Open” کلیک کنید.

اگر قبلاً آن را نصب کرده‌اید اما آن را باز نکرده‌اید، روی دکمه Start کلیک کنید و در نوار جستجو «Scan» را تایپ کنید، سپس روی «Scan» در نتایج کلیک کنید.

قابل توجه: اسکن ویندوز ممکن است “بهترین تطابق” باشد. اگر چنین است، فقط می توانید Enter را فشار دهید تا آن را اجرا کنید.

کلیک "نظر سنجی" در نتایج جستجو

Windows Scan یک رابط کاربری بسیار ساده دارد که در برنامه های طراحی شده برای ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ رایج است. تنها تنظیماتی که بلافاصله در دسترس است، گزینه ای برای تغییر نوع فایل است. برای نمایش گزینه های بیشتر روی Show More کلیک کنید.

کلیک "بیشتر نشان بده، اطلاعات بیشتر."

می توانید گزینه های رنگ، وضوح اسکن، نوع فایل و ذخیره مکان را تغییر دهید. به یاد داشته باشید که افزایش تنظیمات DPI روند اسکن را کند می کند و منجر به بزرگتر شدن فایل ها می شود.

تنظیمات را به دلخواه خود تنظیم کنید، سپس روی Scan کلیک کنید. اگر می‌خواهید بدون ذخیره واقعی تصویر، ایده‌ای داشته باشید، می‌توانید روی Preview کلیک کنید.

تنظیمات را تنظیم کنید، سپس ضربه بزنید "نظر سنجی."

Windows Scan تنظیمات شما را بین اسکن ها و حتی بین راه اندازی مجدد به خاطر می آورد.

نحوه اسکن با فکس و اسکن ویندوز

فکس و اسکن ویندوز مدت زیادی است که وجود داشته است. این اولین بار با ویندوز ویستا منتشر شد و از آن زمان در تمامی نسخه های ویندوز گنجانده شده است. رابط کاربری (UI) به خوبی قدیمی نشده است، اما خود نرم افزار هنوز کاملاً کاربردی است.

روی Start کلیک کنید، “fax and scan” را در نوار جستجو تایپ کنید و Enter را فشار دهید یا روی Open کلیک کنید.

پژوهش "فکس و اسکن ویندوز" در منوی Start، سپس Enter را فشار دهید یا کلیک کنید "باز می شود."

اگر قصد دارید موارد زیادی را اسکن کنید، یک نمایه اسکن سفارشی تنظیم کنید. این باعث صرفه جویی در وقت شما می شود زیرا لازم نیست هر بار که برنامه را باز می کنید تنظیمات اسکن را تنظیم کنید. روی Tools کلیک کنید، سپس روی Scan Settings کلیک کنید.

کلیک "ابزار،" سپس فشار دهید "تنظیمات اسکن"

در پنجره پاپ آپ روی “افزودن” کلیک کنید.

کلیک "اضافه کردن."

پنجره پاپ آپ شامل تمام گزینه هایی است که می توانید در نمایه اسکن تغییر دهید. آن را مطابق میل خود تنظیم کنید، نام آن را توصیفی بگذارید، سپس روی ذخیره نمایه کلیک کنید. پنجره قبلی را نیز ببندید.

نمایه جدید را سفارشی کنید، سپس روی ضربه بزنید "فایل را ذخیره کنید."

شما آماده شروع اسکن هستید. شی مورد نظر برای اسکن را روی بستر اسکنر قرار دهید، سپس روی New Scan کلیک کنید.

کلیک "معاینه جدید"

تعدادی گزینه در این پنجره موجود است. آن را مطابق میل خود ویرایش کنید یا یک نمایه از پیش ساخته شده را انتخاب کنید، سپس روی “اسکن” کلیک کنید.

تنظیمات را تنظیم کنید، سپس ضربه بزنید"نظر سنجی."

با افزایش تنظیمات DPI، اسکن بیشتر طول می کشد. اگر اسناد زیادی را با وضوح بالا اسکن می کنید، آماده باشید که مدتی را در کنار اسکنر خود بنشینید. هنگامی که چیزی را اسکن کردید، در لیستی در سمت راست وسط پنجره فکس و اسکن نمایش داده می شود.

تصاویر اسکن شده به صورت لیستی در وسط سمت راست پنجره نمایش داده می شوند.  پیش نمایش تصویر زیر

تصاویر اسکن شده به طور پیش فرض در “C:\Users\(YourUserName)\Documents\Scanned Documents” ذخیره می شوند. متأسفانه، هیچ راه آسانی برای تغییر مکان ذخیره اسناد اسکن شده وجود ندارد، اما می توانید یک پیوند نمادین تنظیم کنید که تقریباً خوب است.

اگرچه Windows Fax and Scan بسیار قدیمی تر از Windows Scan است. تنها مزیت واقعی Windows Scan توانایی تغییر مکان ذخیره تصاویر است. Windows Scan همچنین ممکن است با اسکنرهای قدیمی مشکل داشته باشد، حتی با نصب درایورهای سفارشی – اگر این مورد برای شما صادق است، فکس و اسکن ویندوز را امتحان کنید.