چگونه یک درایو را در ویندوز ۱۰ یا ویندوز ۱۱ پاک کنیم


تصویر جداسازی قطعات مکانیکی هارد دیسک.
دانیل کراسون / Shutterstock.com

ویندوز دارای ابزارهای داخلی است که به شما امکان می دهد صفرها را روی درایو بنویسید و محتویات آن را با خیال راحت پاک کنید. این تضمین می کند که فایل های حذف شده روی درایو قابل بازیابی نیستند. چه بخواهید یک درایو داخلی یا یک درایو USB خارجی را پاک کنید، در اینجا نحوه انجام این کار آورده شده است.

چه چیزی میخواهید بدانید

اغلب امکان بازیابی فایل های پاک شده از درایو وجود دارد. چگونگی این امر به عوامل متعددی بستگی دارد.

اگر درایو یک درایو مغناطیسی سنتی با صفحه چرخان باشد، فایل های حذف شده به سادگی به عنوان حذف شده علامت گذاری می شوند و در آینده جایگزین خواهند شد و بازیابی اطلاعات حذف شده را آسان می کند. این نباید در درایوهای حالت جامد مدرن صدق کند، زیرا باید به طور پیش فرض از TRIM استفاده کنید و مطمئن شوید که فایل های حذف شده فوراً حذف می شوند. (این به سرعت کمک می کند.)

با این حال، به سادگی ذخیره سازی مکانیکی در مقابل ذخیره سازی حالت جامد نیست: دستگاه های ذخیره سازی خارجی مانند درایوهای فلش USB از TRIM پشتیبانی نمی کنند، به این معنی که فایل های حذف شده را می توان از درایو فلش USB بازیابی کرد.

برای جلوگیری از این اتفاق، می توانید درایو را “پاک کنید”. این در واقع یک فرآیند بسیار ساده است: ویندوز صفرها یا سایر داده های ناخواسته را در هر بخش از درایو می نویسد و هر داده موجود را با داده های ناخواسته بازنویسی می کند. این گام بسیار مهمی است که باید هنگام فروش یا دور انداختن رایانه یا یک USB یا درایوی که اطلاعات خصوصی حساسی روی آن دارد انجام دهید.

به هر حال، اگر درایو رمزگذاری شده باشد، این محافظت اضافی زیادی را فراهم می کند. با فرض اینکه مهاجم نتواند کلید رمزگذاری شما را در دست بگیرد، آنها نمی توانند فایل های حذف شده را از درایو بازیابی کنند – حتی نمی توانند به فایل هایی که هنوز حذف نشده اند دسترسی داشته باشند.

گزینه ۱: هر درایو را به طور کامل پاک کنید

برای نوشتن صفر روی محتویات هر درایو، تنها کاری که باید انجام دهید این است که فرمت کامل درایو را انجام دهید. قبل از انجام این کار، به خاطر داشته باشید که با این کار تمام فایل های درایو به طور کامل پاک می شود. همچنین، شما نمی توانید درایو سیستم ویندوز را به طور کامل فرمت کنید در حالی که ویندوز از آن در حال اجرا است.

این روش برای درایوهای داخلی که سیستم عامل نصب ندارند، درایوهای فلش USB، سایر دستگاه‌های ذخیره‌سازی خارجی و کل پارتیشن‌هایی که می‌خواهید پاک کنید، ایده‌آل است.

برای شروع، File Explorer را باز کنید و درایوی را که می خواهید پاک کنید پیدا کنید. روی آن راست کلیک کرده و Format را انتخاب کنید.

روی دیسک راست کلیک کرده و انتخاب کنید "فرمول."

تیک گزینه «فرمت سریع» را در زیر گزینه های قالب بندی بردارید. این اطمینان حاصل می کند که ویندوز ۱۰ یا ویندوز ۱۱ فرمت کامل را به جای آن انجام می دهد. طبق مستندات مایکروسافت، از زمان ویندوز ویستا، ویندوز همیشه هنگام اجرای یک فرمت کامل، صفرها را روی کل دیسک می‌نویسد.

در اینجا می توانید هر گزینه فرمت دیگری را که می خواهید تغییر دهید. فقط مطمئن شوید که “فرمت سریع” علامت نخورده است. (اگر مطمئن نیستید که چه چیزی را انتخاب کنید، فقط گزینه ها را در اینجا در حالت پیش فرض خود بگذارید.)

وقتی آماده شدید، روی «شروع» کلیک کنید تا درایو فرمت شود. این فرآیند بسته به اندازه و سرعت دیسک ممکن است کمی طول بکشد.

هشدار: فرمت کردن همه چیز درایو را پاک می کند. قبل از ادامه، مطمئن شوید که یک نسخه پشتیبان از فایل های مهم دارید.

لغو انتخاب کنید "فرمت سریع" و کلیک کنید "آغاز می شود."

گزینه ۲: فقط فضای آزاد را پاک کنید

اگر برخی از فایل‌ها را از یک هارد دیسک مکانیکی یا دستگاه ذخیره‌سازی خارجی حذف کرده‌اید، ممکن است بخواهید فقط فضای خالی را پاک کنید و آنها را با صفر بنویسید. این اطمینان حاصل می کند که این فایل های حذف شده را نمی توان به راحتی و بدون پاک کردن کل درایو بازیابی کرد.

در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ راهی برای انجام این کار وجود دارد، اما باید به خط فرمان مراجعه کنید. را cypher دستور داخلی در ویندوز دارای گزینه ای برای پاک کردن فضای خالی درایو و بازنویسی آن با داده است. این دستور در واقع سه پاس را اجرا می کند، ابتدا با صفر می نویسد، سپس نوع دیگری از داده و سپس داده های تصادفی. (با این حال، یک پاس کافی است.)

برای شروع، یک محیط خط فرمان مانند Command Prompt یا Windows Terminal را با مجوزهای مدیر اجرا کنید. در ویندوز ۱۰ یا ویندوز ۱۱، می‌توانید روی دکمه Start کلیک راست کرده یا Windows + X را فشار دهید و روی «Windows PowerShell (Admin)»، «Command Prompt (Admin)»، «Windows Terminal (Admin)» کلیک کنید. انتخاب کنید کدام یک در لیست ظاهر می شود – کدام یک کار می کند.

روی Start کلیک راست کرده و انتخاب کنید "Windows PowerShell (Administrator).")

دستور زیر را اجرا کنید و X را با حرف درایوی که می خواهید فضای خالی از آن پاک کنید جایگزین کنید:

cipher /w:X:

به عنوان مثال، اگر می خواهید فضای خالی درایو D: خود را پاک کنید، می توانید موارد زیر را اجرا کنید:

cipher /w:D:

دستور پیشرفت خود را در خط فرمان نشان می دهد. صبر کنید تا تمام شود – بسته به سرعت درایو و مقدار فضای خالی که باید جایگزین شود، ممکن است کمی طول بکشد.

دستور cipher /w را اجرا کنید.

گزینه ۳: درایو سیستم ویندوز را پاک کنید

اگر می خواهید کل درایو ویندوز خود را پاک کنید، یک راه آسان برای انجام آن وجود دارد. این گزینه در ویژگی Reset this PC در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۱۱ گنجانده شده است، اگرچه به طور پیش فرض فعال نیست.

در حالی که ویندوز در حال بازیابی خود به پیش فرض های کارخانه است – به عبارت دیگر، ویندوز را دوباره نصب می کند – می توانید از آن بخواهید درایو سیستم خود را پاک کند. هنگامی که رایانه شما فروخته می شود یا به شخص دیگری داده می شود، باید از این گزینه برای محافظت از اطلاعات خصوصی خود استفاده کنید.

برای انجام این کار در ویندوز ۱۰، به Settings > Update & Security > Recovery بروید. در قسمت Reset this PC روی Get start کلیک کنید. (برای باز کردن سریع برنامه تنظیمات، می توانید Windows + i را فشار دهید.)

کلیک "استارت آپ."

در ویندوز ۱۱، به Settings > System > Recovery بروید. روی دکمه Reset PC در قسمت Recovery Options کلیک کنید.

کلیک "کامپیوتر را ریست کنید."

“Remove Everything” را انتخاب کنید تا ویندوز تمام فایل های شما را در طول فرآیند ریست حذف کند.

کلیک "همه چیز را حذف کنید."

“Local Reinstall” یا “Cloud Download” را انتخاب کنید، که هر کدام در این فرآیند کار خواهند کرد. اگر مطمئن نیستید کدام گزینه را انتخاب کنید، توصیه می کنیم برای جلوگیری از دانلود زیاد، “Local Reinstall” را انتخاب کنید.

اگر فایل‌های سیستم‌عامل ویندوز محلی شما خراب شده باشند و بازنشانی این رایانه شخصی در غیر این صورت کار نخواهد کرد، Cloud Download مفید است. همچنین، باور کنید یا نه، دانلود ابری می تواند سریعتر از Local Reinstall باشد، زیرا ویندوز فقط باید فایل های نصب را به جای کامپایل مجدد از فایل های روی هارد کامپیوتر شما دانلود کند – این به سرعت اتصال اینترنت شما بستگی دارد.

انتخاب کنید "دانلود ابری" یا "نصب مجدد محلی"

در قسمت تنظیمات اضافی، تغییر تنظیمات را انتخاب کنید.

کلیک کنید یا ضربه بزنید "تغییر تنظیمات."

آیا می خواهید کلید زیر “پاک کردن داده ها” را پاک کنید؟ آن را روی “بله” تنظیم کنید. با فعال کردن این گزینه، ویندوز “درایو را تمیز می کند” و بازیابی فایل های شما را دشوارتر می کند (در تئوری، عملا غیرممکن است)

ویندوز به شما هشدار می‌دهد که این فرآیند ممکن است ساعت‌ها طول بکشد—مثل همیشه، به سرعت و اندازه درایو رایانه شما بستگی دارد.

اکنون می‌توانید روی تأیید کلیک کنید و فرآیند را برای بازنشانی رایانه شخصی ویندوز ۱۰ یا ویندوز ۱۱ خود ادامه دهید و درایو را در طول فرآیند پاک کنید.

هشدار: این فرآیند همه فایل‌ها، برنامه‌ها و تنظیمات درایو شما را پاک می‌کند و بدون هیچ‌کدام از فایل‌هایتان، یک ویندوز جدید را نصب می‌کنید. ابتدا از همه چیز مهم پشتیبان تهیه کنید.

شاید "داده های تمیز؟".

به هر حال، ویندوز از این فرآیند به جای پاک کردن درایو به عنوان “تمیز کردن درایو” یاد می کند. این با معنای سنتی “تمیز کردن” یک درایو در ویندوز متفاوت است، که در واقع به حذف تمام اطلاعات پارتیشن آن به جای پاک کردن آن اشاره دارد.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر