چگونه بدون کنکور وارد دانشگاه شویم؟


این امکان وجود دارد که بسیاری از داوطلبانی که از عملکرد خود در آزمون سراسری رضایت ندارند و به راحتی نمی توانند در رشته مورد نظر خود قبول شوند یا به هر دلیلی در کنکور سراسری ثبت نام بدون آزمون در دانشگاه ها شرکت کنند. اما همیشه برای این دسته از افراد این سوال وجود دارد که چگونه بدون کنکور وارد دانشگاه شویم که در ادامه این مقاله از ایران به بررسی این مورد می پردازیم.

تمامی دانشگاه های کشور اعم از پردیس روزانه و شبانه، دانشگاه های پیام نور و دانشگاه های غیرانتفاعی در ۸۵ درصد رشته های ارائه شده به صورت بدون کنکور دانشجو می پذیرند. داوطلبان و متقاضیان تحصیل در رشته های بدون آزمون این امکان را دارند که با آشنایی با لیست رشته های بدون آزمون به راحتی ثبت نام بدون آزمون از دانشگاه های مختلف را انجام دهند. کتب درسی بدون کنکور معمولا از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی azmoon.org در دسترس قرار می گیرد.

چگونه در دانشگاه بدون کنکور درس می خوانیم؟

اگر به دنبال پاسخ به این سوال هستید که چگونه بدون کنکور وارد دانشگاه شوید، بهتر است این قسمت از مقاله را از دست ندهید. توجه داشته باشید که در کنکور سراسری بیشترین شانس پذیرش برای داوطلبان گروه ریاضی و فیزیک با ۸۰ درصد و کمترین شانس برای داوطلبان خلبانی ۳۲ درصد است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که تعداد زیادی از داوطلبان و متقاضیان پس از مشخص شدن نتایج نهایی کنکور سراسری به دنبال ورود بدون کنکور به دانشگاه هستند.

لازم به ذکر است که پذیرش و پیگیری رشته و دانشگاه برای متقاضیان همانند سال های گذشته سخت و سنگین نیست. چرا که تمامی دانشگاه ها اعم از روزانه و شبانه، علمی کاربردی غیرانتفاعی و حتی دانشگاه پیام نور نزدیک به ۸۰ درصد از کل ظرفیت خود را به متقاضیانی اختصاص داده اند که تصمیم به ورود بدون کنکور به دانشگاه دارند.

این رقم مهم می تواند تمامی علاقه مندان به ادامه تحصیل در اکثر رشته ها را برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه ترغیب کند و همچنین به تمامی داوطلبان و متقاضیان در هر مقطع تحصیلی دانشگاهی برای ادامه تحصیل کمک کند.

دانشگاه ها بدون کنکور دانشجو می پذیرند

دانشگاه ها بدون کنکور دانشجو می پذیرند

این دانشگاه ها دانشگاه هایی هستند که متقاضیان و داوطلبان می توانند خارج از فرآیند کنکور آزاد و آزاد و تنها با استفاده از میانگین نمرات نوشته شده برای مقطع تحصیلی خود، با سایر متقاضیان و داوطلبان ثبت نام کرده و با ثبت نام مراحل پذیرش را بگذرانند.

توجه داشته باشید که اگرچه معدل تجمعی دیپلم برای ثبت نام بدون کنکور رایگان در نظر گرفته می شود، اما حداقل و حداکثر مدتی برای آن وجود ندارد. این به سادگی به این معنی است که معیار شما در مقابل سایر ثبت نام کنندگان میانگین نمره است و بر اساس میانگین امتیاز سایر داوطلبان است.

اما ممکن است با بررسی سوابق پذیرفته شدگان سال های گذشته تا حدودی با دوره احتمالی قبولی در رشته زیست شناسی مختلف آشنا شده باشند. بنابراین لازم است با مطالعه رشته سایت مورد نظر خود و یا مشاوران مرکز مشاوره ایران تحصیل، معدل مورد نیاز را طبق آمار سال های گذشته مشخص کنید.

شرایط پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد

اگر به دنبال پاسخ به سوال نحوه ورود بدون کنکور به دانشگاه هستید، باید بدانید که باید شرایط این امر را داشته باشید و واجد شرایط باشید. مهم ترین شرایط ثبت نام بدون کنکور به شرح زیر است:

 • اسلام یا یکی از ادیان رسمی کشور
 • اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی ایران
 • لجبازی نکردن با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • انطباق دانش آموزان با قوانین جمهوری اسلامی ایران
 • مقررات دانشگاه را رعایت کنید
 • بدون فساد اخلاقی
 • منع اجباری در نظام وظیفه (برای آقایان) وجود ندارد.

شرایط پذیرش بدون کنکور دانشگاه آزاد

توجه داشته باشید پس از انتشار جزوه رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد می توانید آن را از طریق سایت سازمان سنجش به آدرس azmoon.org دانلود کرده و از این طریق کد سایت رشته های مورد نظر خود را حذف و سپس در دانشگاه ثبت نام کنید. علاقه شما بدون کنکور

بررسی شرایط ثبت نام بدون کنکور

داوطلبان موظفند علاوه بر شرایط عمومی مذکور، شرایط تعیین شده را نیز رعایت کنند. تا در ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه های مختلف با مشکل مواجه نشوند. مهمترین شرایط ذکر شده در بروشور بدون آموزش جامع در زیر آمده است:

 • دارای مدرک دیپلم نظام قدیم (چهار ساله)، دیپلم و پیش دانشگاهی، دیپلم سال دوازدهم (نظام جدید) یا کاردانی (فوق دیپلم) برای متقاضیان رشته هایی که دارای مدرک کارشناسی نیستند.
 • دانشجویان دوره روزانه باید انصراف قطعی خود را تا تاریخ ذکر شده اعلام کنند تا بتوانند در دانشگاه های مذکور ثبت نام بدون کنکور داشته باشند.
 • با توجه به اینکه داوطلبان و متقاضیان بدون آزمون پذیرش می شوند و تنها ملاک ثبت نام آنها سوابق تحصیلی است، در صورتی که نوع دیپلم داوطلب با گروه آزمایشی مورد نیاز متفاوت باشد، نسبت معدل نیز متفاوت خواهد بود.
 • لازم به ذکر است که برای پذیرش بدون کنکور شرط سنی وجود ندارد و مشخص نشده است.

زمان ثبت نام دانشگاه بدون کنکور

زمان ثبت نام دانشگاه بدون کنکور

اگر به دنبال نحوه ورود بدون کنکور به دانشگاه هستید به شما توصیه می کنیم قبل از هر کاری اخبار دانشگاه مورد نظرتان که بدون کنکور دانشجو می پذیرد را دنبال کنید. در این صورت در مراحل ثبت نام تاخیر نخواهید داشت و ترم بعدی را از دست نمی دهید.

سوالات متداول ورود بدون کنکور به دانشگاه

آیا ثبت نام بدون کنکور در رشته های پزشکی کمکی امکان پذیر است؟

هیچ پذیرشی با یا بدون سوابق تحصیلی در تمامی رشته ها به جز رشته های پزشکی و پیراپزشکی انجام نخواهد شد.

آیا کیفیت آموزشی رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد مهر و بهمن با رشته هایی که دارای آزمون هستند تفاوت دارد؟

عدد. در هر دانشگاهی، برخی از اساتید سطح علمی بالاتری دارند و این در واقع تفاوت ایجاد می کند.

آیا مهلتی برای تکمیل توانایی پذیرش رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد وجود دارد؟

عدد. با توجه به اینکه این دانشگاه در این ترم از متقاضیان ثبت نام می کند لذا تکمیل ظرفیت نخواهد بود.

خلاصه

هر ساله دانشگاه های مختلف اعم از روزانه و شبانه، پردیس های مستقل، دانشگاه های پیام نور، دانشگاه های آزاد و غیرانتفاعی ۸۵ درصد از ظرفیت رشته های تحصیلی خود را به داوطلبانی که قصد ورود بدون ورودی به دانشگاه را دارند اختصاص می دهند. امتحان این دسته از افراد می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی azmoon.org بروشور مربوط به دانشگاه مورد نظر خود را دانلود و پس از ثبت شرایط ذکر شده ثبت نام کنند. لازم به ذکر است که متقاضیان و داوطلبان باید دارای شرایط عمومی و اختصاصی ذکر شده در بالا باشند. در غیر این صورت امکان ثبت نام آنها وجود نخواهد داشت!

به طور کلی ملاک پذیرش بدون کنکور در دانشگاه های مختلف معدل کتبی دیپلم می باشد. اما تاکنون حداقل و حداکثر بازه زمانی برای معدل دیپلم تعیین نشده است. اما اگر به دنبال این محدوده هستید می توانید با مشاهده شرایط پذیرفته شدگان سال های گذشته این محدوده را بررسی کنید. اگر در مورد قبولی در رشته و دانشگاه مورد نظر خود مردد هستید، می توانید با مشاوران مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس بگیرید تا پس از بررسی شرایط معدل دیپلم و شرایط از پذیرفته شدگان، بهترین انتخاب رشته دانشگاهی را دریافت کنید. در سال های گذشته

به این مورد امتیاز دهید