چگونه از بورس خودرو بخریم؟


متقاضیان خرید خودرو در صرافی ابتدا باید کد معامله صرافی را دریافت کنند.

به گزارش پرشین خودرو، متقاضیان برای خرید خودرو در بورس ابتدا باید نماد معاملاتی بورس کالا را دریافت کنند. راه دریافت کد معاملاتی بورس کالا نیز به این صورت است که متقاضیان به یکی از کارگزاران مورد تایید مراجعه کرده و کد بورس کالا را به صورت آنلاین یا حضوری دریافت می کنند. البته باید قبلا در سامانه سجام ثبت و احراز هویت شده باشند.

متقاضیان پس از دریافت کد بورس کالا باید حساب نمایندگی افتتاح کنند. حساب نماینده، حسابی است که به صرافی اجازه می دهد پس از خرید شرکت و کالا در مرحله رقابت، از این حساب برداشت کند، از این طریق می توان فرآیند تسویه حساب را انجام داد.

نکته قابل توجه این است که برای خرید خودرو باید ۳۰ درصد قیمت پایه خودرو در حساب نمایندگی خریدار موجود باشد. به این ترتیب هنگام ثبت سفارش، آن مبلغ در حساب نماینده تا پایان مراحل حراج مسدود می شود.

حمیدرضا رحمتی، رئیس اداره نظارت و امور بورس اوراق بهادار درباره تعداد درخواست‌هایی که هر متقاضی می‌تواند ثبت کند، گفت: در حال حاضر هر کد ملی فقط مجاز به سفارش یکی از کدهای ارائه شده است و فقط امکان خرید یک خودرو را دارد. همچنین صدور و شماره گذاری اسناد فقط به نام خریدار خواهد بود.

به گفته وی، پس از انجام مراحل حراج و تکمیل خریدار، سری عوارض تعرفه، شماره گذاری و یادآوری کارت خودرو ذکر شده در آگهی درج می شود.

وی همچنین از روند حراج خبر داد و گفت: پس از تکمیل ثبت سفارش خریداران در روز اتمام مراحل عرضه و حراج، خریداران بر اساس قیمت پایه در فرآیند حراج شرکت خواهند کرد و در صورتی که سفارش بیشتر از عرضه باشد. در مسابقه شرکت کنید و مالیات بر ارزش افزوده ای که پرداخت خواهد شد بستگی به قیمت نهایی ای دارد که خریدار در سامانه ثبت و خرید به پایان رسانده است.

منبع: تسنیم