چه اتفاقی برای آیفون ۹ افتاد؟


لوگوی آیفون 9 با علامت سوال در پس زمینه آبی

در سال ۲۰۱۷، اپل آیفون ۸ و آیفون X را معرفی کرد اما آیفون ۹ را کنار گذاشت. در سال های بعد، آیفون ۹ هرگز ظاهر نشد. چرا اپل آیفون ۹ را عرضه نکرد؟ ما در شرایطی هستیم که باید بفهمیم.

جهش بزرگ به “X”

در جریان رویداد آیفون در سپتامبر ۲۰۱۷، اپل از آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس رونمایی کرد، به‌روزرسانی‌های افزایشی پیش‌بینی‌شده به فاکتور شکل موجود که آیفون ۶ و ۷ قبل از آن شروع کرده بودند. به طور خاص، این آیفون‌ها مانند تمام آیفون‌هایی که قبل از آن‌ها عرضه شده بودند، دارای دکمه‌های هوم بودند.

در پایان نمایشگاه، تیم کوک، مدیر عامل اپل، “یک چیز دیگر” را اعلام کرد و آیفون X (معروف به “iPhone ten”) را معرفی کرد که نشان دهنده یک مسیر جدید هیجان انگیز برای سری آیفون است. آیفون X شامل صفحه نمایش لبه به لبه بدون دکمه هوم، صفحه نمایش OLED، دوربین بهبودیافته، و اولین فیس آیدی از جمله ویژگی های دیگر بود.

در طول این افشاگری، کوک بر جهش بزرگ تکنولوژیک قبل از آیفون ۸ تاکید کرد و گفت که آیفون X “بزرگترین جهش رو به جلو از زمان آیفون اصلی” بوده است. او همچنین دهمین سالگرد عرضه اولیه آیفون در سال ۲۰۰۷ را یادآور شد: “آیفون طی یک دهه تکنولوژی را متحول کرد و جهان را در این فرآیند تغییر داد. اکنون، ده سال بعد، شایسته است که ما اینجا در این مکان هستیم، در در این روز، برای رونمایی از محصولی که مسیر فناوری را برای دهه آینده تعیین می کند.

مطبوعات عموماً این بیانیه را به این معنا تفسیر کردند که نام “iPhone X” (با “X” که عدد رومی “۱۰” است) در جشن دهمین سالگرد آیفون (مطابق با شایعات قبل از معرفی) بود. اپل چنین چیزی نگفته است. در واقع، جونی آیو گفت که فناوری آیفون X به مدت دو سال در حال توسعه بوده و دهمین سالگرد آیفون یک “تصادفی” بوده است.

پس از صحبت های سالگرد، دلایل بازاریابی واضحی برای پرش به آیفون ۹ وجود داشت. آیفون X خط تولید موازی جدید و رده بالایی را با آیفون ۸ و ۸ پلاس با هزینه بسیار بالاتر معرفی کرد (قیمت پایه ۹۹۹ دلار در مقابل ۶۹۹ دلار برای آیفون ۸). اگر اپل “iPhone 8” و “iPhone 9” را به طور همزمان منتشر می کرد، گیج کننده بود – چرا بلافاصله آیفون ۸ را منسوخ می کرد؟ در عوض، اپل مدل‌های پایین‌رده و گران‌قیمت آیفون‌های پرچم‌دار را به همراه برچسب‌گذاری واضح آن‌ها به عنوان دسته‌بندی‌های مختلف محصولات معرفی کرده است.

خیلی خوب است، اما آیفون ۹ چطور؟

فیل شیلر در مقابل آیفون X در سال 2017.
یک سیب

همه آنچه گفته شد، اپل می توانست به راحتی سال آینده بازگردد و آیفون ۹ را به عنوان جانشین آیفون ۸ عرضه کند. اما این شرکت این کار را نکرد. در عوض، اپل آیفون X را کنار گذاشت و آیفون XR را به عنوان یک مدل پرچمدار ارزان قیمت (پس از آیفون ۸) و آیفون XS را به عنوان گوشی پرچمدار رده بالا (به طور کامل جایگزین آیفون X) عرضه کرد. آنها هر چیزی را معنا می کنند، اما فیل شیلر اپل آنها را به عنوان اشاره ای به خودروهای اسپورت می دانست. اپل به جای معرفی آیفون ۹، چندین سال به فروش آیفون ۸ ادامه داد و در سال ۲۰۲۰ تولید آن را متوقف کرد.

از این نظر، نسل دوم آیفون SE (رونمایی شده در آوریل ۲۰۲۰) که درست پس از لغو آیفون ۸ توسط اپل عرضه شد، از نظر روحی می‌توان «آیفون ۹» را در نظر گرفت. فرم فاکتور آیفون ۸ از جمله دکمه هوم قدیمی با تاچ آیدی را حفظ کرد.

مردم حدس می‌زنند که اپل به دلایل خرافی (مشابه شایعات ویندوز ۹) از عدد ۹ دوری می‌کند یا از “X” به عنوان یک ترفند بازاریابی برای تشویق به ارتقا استفاده می‌کند، اما هیچ یک از این نظریه‌ها توسط هیچ مدرکی از منابع موثق پشتیبانی نشده است. از این گذشته، نامی مانند “iPhone 9” فقط یک اصطلاح بازاریابی است و اپل هرگز واقعاً نیازی به آن پیدا نکرد، بنابراین هرگز اتفاق نیفتاد.