چند درصد از قیمت قطعات خودرو در سال جدید افزایش می یابد؟ تاثیر مصوبه شورای عالی کار بر افزایش قیمت تمام شده تولید و قیمت تمام شده قطعات


با توجه به تورم بالا و نوسانات ارزی از ابتدای سال جدید، گرانی قطعات یدکی نیز به یکی از دغدغه‌های اصلی تعمیرکاران و مالکان خودرو تبدیل شده است که سخنگوی انجمن لوازم یدکی نسبت به تاثیر گرانی نرخ ارز، مالیات و گمرک هشدار داد. عوارض بر رشد قیمت قطعات یدکی در سال جدید و تاثیر تایید شده افزایش ۵۷ درصدی دستمزد و حقوق بر قیمت تولید و قیمت قطعات یدکی در سال ۱۴۰۱.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، یکی از مهم ترین بازارهای کشور، بازار قطعات خودرو است. بازاری که همواره دغدغه عرضه را به ویژه در شرایط تحریم، رشد قیمت و همچنین عرضه قطعات تقلبی داشته است.

اما در دو سه سال گذشته تلاش خودروسازان و شرکت های قطعه سازی برای تامین و تولید قطعات مورد نیاز حوزه تولید، خدمات و بازار پس از فروش، تا حدودی نیاز بازار را تامین کرده است.

به گفته فعالان لوازم یدکی، با وجود افزایش تقاضا در ماه های پایانی سال ۱۴۰۰ شمسی، کمبودی در بازار لوازم یدکی وجود نداشت و علیرغم برخی انتظارات، افزایش خرید و تورم ناشی از نوسانات ارزی بر رشد قیمت تأثیرگذار خواهد بود. در کشور. بازار لوازم یدکی و قیمت لوازم یدکی در روزهای پایانی سال گذشته گزاف نبود.

اما در سال گذشته نرخ تورم، افزایش دستمزد و بیمه کارگران واحدهای تولیدی، قیمت لوازم یدکی را بیش از ۳۰ درصد افزایش داد که یکی از نگرانی های سال ۱۴۰۱ بود.

قیمت لوازم یدکی ۱۴۰۱ مشخص شده است

در همین راستا مهدی کاظمی سخنگوی سندیکای فروشندگان لوازم یدکی در گفت و گو با خبرنگار الفارسیه خودرو، با اشاره به تاثیر قطعی افزایش حقوق، بیمه و نرخ ارز بر هزینه تولیدکنندگان، از افزایش قطعی یدکی خبر داد. قیمت قطعات قطعات در سال ۱۴۰۱.

وی با انتقاد از مصوبه شورای عالی کار مبنی بر افزایش ۵۷ درصدی دستمزد در سال ۱۴۰۱ افزود: با این تصمیم تولیدکننده برای حمایت از واحد تولیدی باید قیمت محصولات را افزایش دهد چرا که موظف به افزایش دستمزد کارگران است. “

وی با تاکید بر اینکه امروز انتظار کارگران کاهش تورم و عدم افزایش دستمزد است، گفت: افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی دستمزد چندان طبیعی نبود و نگرانی چندانی ایجاد نکرد اما با این تصمیم شورای عالی کار با افزایش ۵۷ درصدی دستمزدها، شاهد تاثیر این تصمیم بر قیمت اکثر کالاها از جمله افزایش چشمگیر قیمت قطعات خودرو در سال جدید خواهیم بود.

افزایش ۲۰ درصدی شکایات از عرضه لوازم یدکی بی کیفیت

سخنگوی سندیکای فروشندگان قطعات خودرو تهران گفت: قطعاً آثار این افزایش قیمت بر بازار لوازم یدکی در اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه سال جاری کاملاً مشخص خواهد بود.

کاظمی تاکید کرد: البته این افزایش قیمت بر بازار لوازم یدکی داخلی تاثیر می گذارد و بازار لوازم یدکی وارداتی بیشترین تاثیر را بر نرخ رشد نرخ ارز خواهد داشت.

مسئول رسیدگی به شکایات اتحادیه فروشندگان لوازم یدکی در ادامه از افزایش ۲۰ درصدی شکایات از فروش لوازم یدکی بی کیفیت در بازار لوازم یدکی خبر داد و گفت: درصدی از شکایات مصرف کنندگان به بازار لوازم یدکی را داریم. اتحادیه، با وجود نظارت اتحادیه و بازرسان وزارت صمت، علیرغم افزایش عرضه لوازم یدکی و تعداد بالای خودروها، گذشته نسبت به سال های گذشته بالاتر بود.