چرا کامپیوتر را کامپیوتر شخصی می نامند؟


IBM PC با علامت سوال در اطراف آن در پس زمینه آبی
IBM

اگر یک رایانه ویندوزی خریداری کرده باشید، معمولاً به آن رایانه شخصی می گویند. اما گاهی اوقات Mac را PC نیز می نامند. اینجا چه خبر است، و چرا به هر حال یک رایانه شخصی “کامپیوتر شخصی” نامیده می شود؟ توضیح خواهیم داد.

IBM PC Legacy

در آگوست ۱۹۸۱، IBM کامپیوتر شخصی IBM را در ایالات متحده عرضه کرد. از آنجایی که نام این محصول بسیار پر از کلمات بود، مردم تقریباً بلافاصله شروع به نامیدن آن به اختصار “IBM PC” کردند.

در عرض چند سال، شرکت‌ها شروع به شبیه‌سازی رایانه‌های IBM و ایجاد دستگاه‌های سازگار بدون برچسب IBM کردند. در آن مرحله، عبارت “PC-compatible” یا فقط “PC” به یک جمع‌آوری کننده کلی از رایانه‌های غیرIBM تبدیل شده بود که از نسل PC IBM بودند. تجهیزات جانبی و نرم افزارهای ایجاد شده برای آن پلتفرم توسط این رایانه ها قابل استفاده و کپی هستند.

تصویر بازاریابی IBM PC 5150 در سال 1981
IBM

مایکروسافت ویندوز بر روی پلتفرم IBM PC به عنوان یک پوشش گرافیکی بر روی MS-DOS که در سال ۱۹۸۱ در کنار رایانه شخصی IBM ایجاد شد، ایجاد شد. در حالی که ویندوز به طور خلاصه در معماری های جایگزین ظاهر شد (و همچنین می تواند بر روی تراشه های ARM در حال حاضر در یک نسخه ویژه اجرا شود)، از نظر تاریخی عمدتاً با پلت فرم سازگار با رایانه شخصی همراه بوده است. بنابراین وقتی مردم این روزها می گویند “PC”، معمولاً منظور آنها یک رایانه شخصی ویندوزی است، اگرچه گاهی اوقات مردم با گفتن “Windows PC” به جای آن، این موضوع را روشن می کنند.

با این حال، آی‌بی‌ام اصطلاح «کامپیوتر شخصی» را از ذهن خود بیرون نیاورد و اینجاست که همه چیز پیچیده می‌شود. از آنجایی که “PC” مخفف “رایانه شخصی” است، این اصطلاح می تواند برای انواع دیگر دستگاه ها نیز به کار رود. “PC” یک دسته تاریخی گسترده است که به قبل از IBM PC می رسد و می تواند شامل رایانه هایی مانند Mac، Commodores، Ataris و غیره باشد.

اما صبر کنید – به هر حال رایانه شخصی چیست؟

تولد کامپیوتر شخصی

یک کامپیوتر شخصی چیست؟ این یک موضوع بحث برانگیز در بین مورخان است. برای مثال، آنچه که «اولین رایانه شخصی» را تشکیل می‌داد، دائماً مورد بحث است، مانند اولین بازی ویدیویی. این بحث از معنای خود اصطلاح “کامپیوتر شخصی” ناشی می شود که بسته به معیارهای ذهنی مانند اندازه، قیمت، در دسترس بودن تجاری و موارد دیگر می تواند متفاوت باشد.

به طور کلی، مفهوم “کامپیوتر شخصی” در اواسط دهه ۱۹۷۰ در آمریکا ظاهر شد (اگرچه خود این اصطلاح در سال ۱۹۶۸ سرچشمه گرفت و اولین مدعیان در سال ۱۹۷۱ ارسال شدند). معمولاً به موج جدیدی از ریزکامپیوترهای مبتنی بر ریزپردازنده اشاره می‌کند که به اندازه کافی ارزان بودند که توسط یک نفر در یک زمان مالک و اداره می‌شد.

چرا یک نفر در یک زمان؟ زیرا قبل از عصر کامپیوترهای شخصی، اکثر کامپیوترها بسیار بزرگ و بسیار گران بودند. آنها به درجات مختلف به پرسنل آموزش دیده ویژه برای فعالیت نیاز داشتند و عموماً فقط در اختیار سازمان های بزرگی مانند دولت ها، شرکت ها و دانشگاه ها بودند.

مهندسان برای استفاده حداکثری از این رایانه‌های بزرگ گران قیمت، اشتراک‌گذاری زمان را اختراع کردند که به افراد یا افراد زیادی اجازه می‌داد تا از یک رایانه بزرگ به طور همزمان استفاده کنند، گاهی اوقات از راه دور از طریق تله تایپ. این یک نوع گام میانی بین رایانه های تک وظیفه ای و محاسبات شخصی بود که در آن افراد می توانستند جلسات محاسباتی اختصاصی را اجرا کنند – اما رایانه هنوز تحت مالکیت یا کنترل کاربر نبود.

رایانه ها پتانسیل زیادی دارند و ایده داشتن رایانه شخصی خود که بتوانید کاملاً آن را کنترل کنید برای بسیاری از افرادی که به فناوری فکر می کردند در دهه ۱۹۷۰ هیجان انگیز بود. گروه هایی مانند Homebrew Computer Club در کالیفرنیا متولد شدند، جایی که اعضایی مانند استیو وزنیاک و استیو جابز آینده صنعت کامپیوترهای شخصی را شکل دادند.

آیا کامپیوترهای مک هستند؟

از آنجایی که اصطلاح «کامپیوتر شخصی» می‌تواند برای هر رایانه‌ای که یک فرد می‌تواند مالک یا کار کند به کار می‌رود، در را برای غیر رایانه‌ها (به معنی رایانه‌های IBM) باز می‌گذارد تا رایانه نیز نامیده شوند.

به ویژه، زمانی که مک ها از معماری PowerPC به معماری x86 تغییر مکان دادند، افراد بیشتری شروع به بسته بندی مک های خود با رایانه های شخصی کردند. در دهه ۲۰۰۰، هری مک کراکن، سردبیر کامپیوتر شخصی تصمیم گرفت مک‌های مک را در مجله‌ای که از لحاظ تاریخی با رایانه‌ها سازگار بودند پوشش دهد. او به How-To Geek گفت: «ما هرگز درگیر پوشش مکینتاش در دنیای رایانه‌های شخصی نبودیم، اما از تظاهر به عدم وجود آنها دست برداشتیم. اپل متوجه شد و حتی بررسی‌های PC World در تبلیغات محبوب مک خود در برابر رایانه شخصی ذکر شده است.

اما صبر کنید، سوراخ خرگوش عمیق تر است. در طول حضور معروف استیو جابز در کنفرانس D5 در سال ۲۰۰۷، خود جابز چندین بار مک را با رایانه های شخصی جفت کرد (او از “PC” به عنوان همنام نام برد) و روشن کرد که منظور او از “کامپیوتر به طور کلی” به جای تبلتی مانند آی پد . .

گزیده‌ای از آگهی وال استریت ژورنال در اوت ۱۹۸ توسط اپل
سیب

جای تعجب نیست که استیو جابز اینگونه فکر می کرد. در سال ۱۹۷۶، جابز به راه‌اندازی صنعت رایانه‌های شخصی کمک کرد قبل از اینکه آی‌بی‌ام رایانه‌های آی‌بی‌ام را راه‌اندازی کند. علاوه بر این، در سال ۱۹۸۰، اپل یک آگهی در وال استریت ژورنال منتشر کرد که با صدای استیو جابز نوشته شده بود و ادعا می کرد که او و استیو وزنیاک کامپیوتر شخصی را اختراع کرده اند (که باید توجه داشته باشیم که به طور کلی درست تلقی نمی شود).

بحث در مورد پست‌های بالا در مورد آی‌پدها و رایانه‌های شخصی D5 نیز مفید است، زیرا یک بحث کلی در مورد اینکه آیا دستگاه‌هایی مانند گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها را باید «رایانه» (یا حتی فقط «رایانه») در نظر گرفت، وجود دارد. برخی ترجیح می دهند آنها را حذف کنند زیرا معمولاً نمی توانند برنامه های تصادفی را بدون اجازه فروشنده اجرا کنند، با این حال آنها رایانه هایی هستند که تحت مالکیت و اداره یک شخص هستند. اکثر گروه‌های تحلیلگر صنعت (مانند این مورد در Statistia) تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها را با رایانه‌های رومیزی و لپ‌تاپ گروه‌بندی نمی‌کنند، بلکه آنها را به عنوان بخش‌های مختلف بازار در نظر می‌گیرند.

پس کامپیوتر چیست؟ این همه به زمینه بستگی دارد. مانند بسیاری از اصطلاحات، بسته به نحوه استفاده از آن می تواند چندین معنی داشته باشد. و در پایان، یک چیز واضح است: زبان بسیار پیچیده است.