چرا صدای موتور ماشین در سرعت بالا؟


یکی از مشکلاتی که هر خودرویی ممکن است با آن مواجه شود صدای موتور است. در این مقاله در مورد علت صدای زیاد موتور خودرو صحبت خواهیم کرد. با ما بمان

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، موتور یا سیستم محرک را می توان مهمترین قسمت خودرو نامید که از آن به عنوان قلب تپنده خودرو نیز یاد می شود. به همین دلیل مراقبت از موتور خودرو باید برای هر راننده در اولویت باشد.

یک موتور خودرو نیاز به سرویس منظم و منظم دارد و باید به کوچکترین تغییرات یا علائم عیب توجه کرد. گاهی ممکن است صداهای غیرعادی از موتور خودرو بشنوید و آن را جدی نگیرید. این امر می تواند صدمات جبران ناپذیری به موتور خودرو وارد کند و پول زیادی روی دست شما بگذارد. صداهایی که از کنار موتور خودرو شنیده می شود دلایل مختلفی دارد. در این مقاله از «پرشین خودرو» تصمیم گرفتیم به مهم ترین عوامل ایجاد صدای غیرعادی موتور خودرو اشاره کنیم و تا حدودی راهکارهای آنها را توضیح دهیم. پس اگر به دنبال دلیل صدای زیاد موتور ماشین خود هستید این مطلب را تا انتها بخوانید.

علت صدای زیاد موتور خودرو علت صدای موتور خودرو علل صدای غیرعادی موتور خودرو علت صدای زیاد موتور خودرو در سرعت بالا صدای موتور با سرعت بالا تعیین علت از صدای موتور ماشین، دلیل صدای زیاد موتور، دلیل صدای غیر معمول موتور ماشین

دلایل اصلی صدای غیرعادی موتور خودرو

همانطور که گفتیم صدای موتور خودرو می تواند دلایل زیادی داشته باشد. بسیاری از افراد به اشتباه بر این باورند که موتور خودروهای دست دوم باید صدا داشته باشد و فقط خودروهای جدید یا بدون خودرو صدای اضافی از موتور خود دارند. اما باید بگوییم که این شرایط کاملا به نحوه نگهداری از خودرو و موتور آن مربوط می شود. بنابراین حتما در سرویس و نگهداری موتور خودرو خود حداکثر توجه و دقت را داشته باشید و نسبت به تعمیر عیوب احتمالی حساس باشید. در زیر برخی از شایع ترین علل صدای موتور خودرو را فهرست کرده و هر کدام را توضیح می دهیم:

۱. صدای تق تق در موتور خودرو

گاهی اوقات صدای تق تق از داخل موتور خودرو شنیده می شود. این صدا معمولاً به دلیل زمان بندی اشتباه پیستون ها و شمع نادرست ایجاد می شود. در موتورهای احتراقی از طریق جرقه داخل سیلندرها نیروی لازم برای حرکت پیستون ها ایجاد می شود. این جرقه ها باید زمان بندی بسیار منظمی داشته باشند تا پیستون ها در زمان مناسب در داخل سیلندر بالا و پایین بروند. در غیر این صورت حرکت آنها متلاطم است و این باعث ایجاد صدای تق تق در داخل موتور می شود. این مشکل بسیار مهم است و باید در اسرع وقت برطرف شود. گاهی اوقات گرم شدن بیش از حد موتور نیز صدای مشابهی تولید می کند.

۲. تنفس غیر طبیعی موتور خودرو

موتور خودرو شامل قسمت های ورودی و خروجی جریان هوا است به طوری که هوای تازه با اکسیژن از یک طرف به منظور احتراق وارد موتور شده و از طرف دیگر گازهای حاصل از احتراق خارج می شود. در این مسیرهای ورودی و خروجی از اتصالات و واشر استفاده می شود تا هوا و گاز به سایر قسمت های خودرو نفوذ نکند. اگر این کوپلینگ ها یا واشرها معیوب باشند، ممکن است صدای سوت از گلوی اگزوز خودرو بشنوید. به طور کلی هنگامی که در حین کار موتور صدایی شبیه نشت هوا می شنوید، سیستم تنفس موتور باید به طور کامل بررسی شود.

۳. دریچه ها مشکل دارد

یکی از صداهای رایجی که از کنار موتور خودرو شنیده می شود مربوط به خرابی و نقص سوپاپ است. این صدا معمولا بیشتر در بالای موتور است و به طور مداوم شنیده می شود. این صدا می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از شل بودن سوپاپ گرفته تا روغن موتور بی کیفیت. این مشکل باید توسط متخصص بررسی شود. تعمیرکار می تواند درب سوپاپ ها را باز کرده و نحوه پاشش روغن را برای مدتی مشاهده کند تا در صورت پایین بودن سطح روغن، مشکل را تشخیص دهد.

علت صدای زیاد موتور خودرو علت صدای موتور خودرو علل صدای غیرعادی موتور خودرو علت صدای زیاد موتور خودرو در سرعت بالا صدای موتور با سرعت بالا تعیین علت از صدای موتور ماشین، دلیل صدای زیاد موتور، دلیل صدای غیر معمول موتور ماشین

۴. خراب شدن بلبرینگ

در صورت خرابی یاتاقان ها صدای زیادی از زیر موتور خودرو شنیده می شود. گاهی این صدا بسیار بلند است و گاهی به صورت تیک آهسته شنیده می شود. علت اصلی این مشکل روغن کاری نامناسب است و برای رفع آن باید موتور را از زیر خودرو باز کرد.

۵. آسیب کمربند

یکی از عواملی که می تواند باعث ایجاد صدای غیرعادی موتور خودرو شود، تسمه است. در صورت آسیب دیدن تسمه صدایی شبیه به جیغ از سمت موتور شنیده می شود و برای تعمیر آن باید تسمه را تعویض کرد. البته صدای جیغ همیشه با کمربند همراه نیست. اگر این صدا تا مدتی بعد از خاموش شدن موتور خودرو ادامه داشت، احتمالا مربوط به رادیاتور است. در این مواقع باید درب رادیاتور را چک کنید.

۶. وجود اجسام خارجی در سیلندرها

مشکلی که کمتر اتفاق می افتد اما می تواند باعث آسیب جدی به موتور شود، ورود جسم خارجی به داخل سیلندرها است. معمولاً این اتفاق نمی افتد، اما در صورت غفلت، هنگام باز کردن ورودی هوا به موتور یا هنگام تعویض شمع، ممکن است جسم خارجی وارد سیلندر شده باشد. در این حالت هنگام کار موتور صدای واضحی تولید می شود. برای رهایی از این مشکل تنها راه حل این است که سرسیلندر را باز کرده و بدنه را خارج کنید.

۷. خراب شدن مجموعه موتور

گاهی اوقات صدای زیاد موتور خودرو ناشی از خرابی دسته یا پایه موتور است. این قطعه دارای یک قطعه لاستیکی است که موتور را به خوبی در جای خود نگه می دارد و از لرزش آن جلوگیری می کند. اگر این قطعه لاستیکی گم شود شاهد لرزش و صدای موتور خواهیم بود. اگر متوجه شدید صدای موتور خودرو ناشی از لرزش آن است، ابتدا باید دسته و پایه موتورها را بررسی کنید.

۸. زنجیر موتور را شل کنید

موتورها انواع مختلفی دارند. برخی از آنها از تسمه تایم استفاده می کنند و برخی دارای زنجیر تایم هستند. گاهی اوقات زنجیر تایم ممکن است به دلیل استفاده طولانی مدت آسیب ببیند و صدایی شبیه صدای پرکننده ایجاد کند. این صدا به راحتی توسط کارشناسان تشخیص داده می شود.

علت صدای زیاد موتور خودرو علت صدای موتور خودرو علل صدای غیرعادی موتور خودرو علت صدای زیاد موتور خودرو در سرعت بالا صدای موتور با سرعت بالا تعیین علت از صدای موتور ماشین، دلیل صدای زیاد موتور، دلیل صدای غیر معمول موتور ماشین

علت صدای تق تق از داخل محفظه موتور چیست؟

اگر صدای تق تق از داخل محفظه موتور بشنوید به این معنی است که احتراق ناقص است و شاهد انفجارهای نامنظم در داخل محفظه احتراق هستیم. این مشکل می تواند مربوط به خرابی شمع ها باشد یا به دلیل عدم تعادل بین مخلوط سوخت و هوا باشد. به طور کلی خودروهایی با چنین مشکلی نمی توانند به نرمی حرکت کنند و راننده به راحتی متوجه این موضوع می شود. احتراق نامنظم در داخل محفظه موتور می تواند باعث آسیب شدید به پیستون ها و سوپاپ ها شود. پس هر چه زودتر این مشکل را برطرف کنید.

علت لرزش کمربند چیست؟

همانطور که گفتیم صداهای جیغ تسمه بسیار رایج است و به همین دلیل برخی افراد به آن توجه نمی کنند. اما اگر این مشکل را جدی نگیریم، احتمالاً آسیب جدی خواهیم دید. در بسیاری از موارد خشکی یا نامناسب بودن مواد تسمه عاملی است که باعث صدای ترق می شود، اما گاهی اوقات این صدا به دلیل شل یا سفت بودن قرقره تسمه ایجاد می شود که در این صورت باید طبل را تنظیم کرد.

دلیل شنیدن صدای تیک تاک ساعت از موتور چیست؟

شنیدن صدای عادی مانند صدای تیک تاک ساعت از کنار موتور می تواند مربوط به سوپاپ ها باشد. معمولا این صدا دو دلیل اصلی دارد، اولی به دلیل کمبود روغن و دومی مربوط به سفت شدن فیلتر است. معمولاً می توانید چنین صدایی را از بالای موتور خودرو بشنوید. اگر این صدا را شنیدید باید فیلتر روغن را تعویض کنید. البته ممکن است به دلیل بی کیفیتی روغن یا کمبود روغن باشد.

چرا صدای موتور ماشین در سرعت بالا؟

صدای زیاد موتور در سرعت های بالا می تواند ناشی از مشکلات فنی مانند تاخیر سوپاپ، نبود پرکننده یا سوراخ در مجرای اگزوز باشد. اما کیس نگهداری خودرو نیز در این زمینه بسیار موثر است. به عنوان مثال عدم استفاده از روغن موتور باکیفیت می تواند میزان اصطکاک بین قسمت های داخلی موتور را کاهش داده و سر و صدای آن را کاهش دهد. همچنین گاهی اوقات علت صدای موتور در دورهای بالا سرد است. وقتی موتور سرد است میزان اصطکاک بین قطعات آن بیشتر خواهد بود. بنابراین قبل از گرم شدن موتور از اورکلاک و شتاب گیری ناگهانی خودداری کنید.

علت صدای زیاد موتور خودرو علت صدای موتور خودرو علل صدای غیرعادی موتور خودرو علت صدای زیاد موتور خودرو در سرعت بالا صدای موتور با سرعت بالا تعیین علت از صدای موتور ماشین، دلیل صدای زیاد موتور، دلیل صدای غیر معمول موتور ماشین

سوالات متداول در مورد علت صدای موتور

در این مقاله سعی شده است توضیحاتی در مورد علت پر سر و صدا بودن موتور خودرو ارائه شود. گفتیم که این می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در زیر برخی از رایج ترین سوالات کاربران در این زمینه را می پرسیم و به طور خلاصه به آنها پاسخ می دهیم:

دلیل صدای بلند موتور ماشین چیست؟

صدای موتور خودرو می تواند ناشی از مشکلات سوپاپ، یاتاقان های آسیب دیده، مشکلات تسمه و غیره باشد. در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

برای رفع علت صدای موتور خودرو چه می کنید؟

برای حل مشکل صدای موتور خودرو ابتدا باید منبع مشکل را پیدا کنید. سپس با انجام یک سری کارها می توان مشکل را حل کرد. در صورت بروز چنین شرایطی بهتر است به یک تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید.

دلیل صدای زیاد موتور در دورهای بالا چیست؟

صدای موتور در دورهای بالا می تواند به دلیل مشکلات فنی باشد که در این مقاله به آن اشاره کردیم. همچنین مورد نگهداری موتور خودرو نیز در این زمینه بسیار موثر خواهد بود.

آخرین کلمه

موتور خودرو مهمترین قسمت آن است و باید مرتباً بررسی و نگهداری شود. اگر موتور خودرو صدای غیرعادی داشته باشد، به این معنی است که باید در عملکرد آن نقصی وجود داشته باشد که باید در اسرع وقت برطرف شود. بنابراین پی بردن به علت صدای زیاد موتور خودرو و تعیین علت اصلی این مشکل بسیار مهم است. در این مقاله سعی شده است برخی از مهم ترین دلایل صدای زیاد موتور را توضیح دهیم. امیدواریم این نکات برای شما مفید باشد. همچنین می توانید نظرات خود را در این زمینه در قسمت نظرات پایین همین مقاله به اشتراک بگذارید.