چرا به یک ویرایشگر متن ساده نیاز دارید؟


متن ساده
ronstik / Shutterstock.com

اگر ابزار مناسبی داشته باشید، هر کار آسان‌تر است. بنابراین، دقیقاً متن ساده چیست و چرا ممکن است به جای پردازشگر کلمه، یک ویرایشگر متن ساده بخواهید؟

دنیای فایل های متنی را می توان به دو دسته بزرگ تقسیم کرد: متن ساده و متن غنی.

متن غنی در مقابل متن ساده

فایل‌های متنی غنی حاوی اطلاعات بیشتری از متنی هستند که شما تایپ می‌کنید، بلکه حاوی اطلاعاتی درباره نحوه نمایش آن متن بر روی صفحه نمایش شما هستند. هر زمان که از برنامه ای برای تبدیل متن به رنگ خاصی، اضافه کردن برجسته، اضافه کردن زیرنویس یا زیرنویس، یا پررنگ یا مورب کردن فونت استفاده می کنید، ویرایشگر متن این اطلاعات را در فایل متنی ذخیره می کند. این نمونه ای از WordPad مایکروسافت است.

این متنی است که روی صفحه می بینید.

آنچه ممکن است در یک واژه پرداز ببینید.

این تصویر اطلاعات واقعی ذخیره شده در فایل RTF است. این اطلاعات معمولاً فوراً توسط ویرایشگر متنی که با آن کار می کنید تفسیر می شود و هرگز مستقیماً آن را نخواهید دید.

آنچه که یک واژه پرداز واقعاً روی یک فایل می نویسد "زیر پوشش"

متن ساده دقیقاً برعکس است – هر پارامتر قالبی که وارد کنید قابل مشاهده است و باید به صراحت نوشته شود.

اکثر برنامه های کاربردی فایل های پیکربندی – و سیستم عامل ها – به صورت متن ساده ذخیره می شوند. متن ساده همچنین استانداردی برای نوشتن اسکریپت یا کد برنامه است. استفاده از متن ساده به کاهش مشکلات سازگاری و به حداقل رساندن اندازه فایل کمک می کند.

مربوط: متن ساده چیست؟

چرا به یک ویرایشگر متن ساده نیاز دارید؟

به طور کلی، ویرایشگرهای متن ساده در شرایطی که نیازی ندارید، نمی خواهید یا به گزینه های قالب بندی خودکار یا فانتزی اهمیت نمی دهید، می درخشند. آن‌ها از منابع کمتری نسبت به واژه‌پردازهای پیشرفته استفاده می‌کنند، و هیچ امکانی وجود ندارد که به‌طور تصادفی کد قالب‌بندی را در فایلی که نباید حاوی هیچ‌کدام باشد، اضافه کنید.

موارد استفاده دقیق متفاوت است – گاهی اوقات ویژگی‌های هوشمندانه واژه‌پردازهای مدرن مانع ایجاد می‌شوند، گویی که در حال نوشتن کد به زبانی هستید که به قالب‌بندی خاصی نیاز دارد (که اکثریت آنها هستند). مایکروسافت ورد دائماً از فاصله‌ها، حروف بزرگ یا نحوه استفاده از علائم نگارشی نامناسب شما شکایت می‌کند، زیرا شما نقطه ویرگول و پرانتزهای مرتبط را در همه جا دارید. از طرف دیگر، می توانید از یک زبان حروفچینی تخصصی مانند LaTeX استفاده کنید که قوانین قالب بندی خاصی دارد که باید از آنها پیروی کنید.

در مواقع دیگر، شما فقط باید یادداشت برداری کنید، به سرعت برخی از ایده ها را بنویسید یا چیزی مانند فایل میزبان را ویرایش کنید. در این موارد نیازی به پردازشگر کلمه نیست، مانند ضربه زدن به مگس با پتک است – تقریباً بیش از حد.

Notepad بدیهی ترین انتخاب برای یک ویرایشگر متن ساده است زیرا نزدیک به ۴۰ سال است که در ویندوز گنجانده شده است. این ویژگی های اضافی زیادی ندارد، بنابراین اگر به دنبال چیز دیگری هستید، در اینجا چند ویژگی کلی خوب آورده شده است:

همه این ویرایشگرهای متن دارای پلاگین های اختیاری هستند که عملکردهای اضافی را اضافه می کنند، مانند برجسته کردن نحو یا پشتیبانی از زبان تخصصی دیگر، و آن را به یک محیط توسعه یکپارچه (IDE) نزدیکتر می کند تا یک واژه پرداز. آنها همچنین جوامع بزرگی را پشت سر خود دارند، به این معنی که ویژگی‌ها و افزودنی‌های جدیدی به طور مداوم برای در نظر گرفتن نیازهای جدید و در حال تغییر راه‌اندازی می‌شوند.