چرا باید یک SSD خارجی داشته باشید – بررسی Geek


درایو حالت جامد قابل حمل SSD روی صفحه کلید سیاه و سفید لپ تاپ، نمای نزدیک
Varavin88 / Shutterstock.com

اگر در حال خرید لوازم جانبی کامپیوتر هستید، احتمالا یک درایو حالت جامد خارجی (SSD) در بالای لیست خرید شما قرار ندارد. در حالی که رایانه یا لپ‌تاپ شما بدون آن کار می‌کند، مزایای آن واقعاً از قیمت آن بیشتر است و یک درایو حالت جامد خارجی خوب باید برای همه اولویت داشته باشد.

تهیه نسخه پشتیبان از فایل هایی که برای شما ارزش قائل هستید مهم است. در هنگام تصادفات و مرگ دستگاه‌های الکترونیکی، دانستن اینکه عکس‌ها، فیلم‌ها و اسناد غیرقابل تعویض با یک دستگاه از بین نمی‌روند، هنوز هم مایه اطمینان است.

قیمت نیز عامل مهمی است. چند سال پیش، SSD ها بسیار گران بودند و ظرفیت ذخیره سازی محدودی داشتند. در حال حاضر، آنها بهتر و ارزان تر از همیشه هستند. اما اینها تنها دلایلی نیستند که شما باید یکی از آنها را داشته باشید.

چرا هارد اکسترنال یا فلش مموری را انتخاب نمی کنید؟

درایوهای حالت جامد نسبت به درایوهای فلش و هارد اکسترنال (HDD) مزایای زیادی دارند که بزرگترین آنها سرعت است. آنها می توانند تا ۱۰ برابر سریعتر بنویسند و داده ها را تا ۲۰ برابر سریعتر از دیسک بخوانند – بنابراین در هنگام انتقال داده ها به و از درایو در ساعت صرفه جویی می کنید. سرعت اولیه یک SSD ممکن است باعث شود که از چیزها نسخه پشتیبان تهیه کنید. چیزی که ساعت ها طول می کشد یک کار طاقت فرسا است. چیزی که چند دقیقه طول می کشد ممکن است مشکلی نداشته باشد.

دوام نیز یک عامل اصلی است. اگرچه هارد دیسک‌های اکسترنال به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ضربه‌های بیشتری نسبت به یکی که ممکن است روی دسکتاپ خود نصب کرده باشید، داشته باشند، اما همچنان شکننده هستند. یک ضربه خوب می تواند درایو را غیرفعال کند یا بدتر از آن، به خود دیسک و داده های ذخیره شده روی آن آسیب برساند. در عوض، SSD هیچ قطعه متحرکی ندارد و برای پاک کردن اطلاعات ذخیره شده روی آن، باید آن را به طور کامل از بین ببرید.

مفهوم حافظه دیجیتال داده  دستی که درایو خودکار را روی پس‌زمینه آبی نگه داشته است
tommaso79 / Shutterstock.com

اینجاست که وزن وارد چیزها می شود. این احتمال وجود دارد که چند اونس تفاوت بین SSD و HDD شما را آزار ندهد و تفاوت را در چیزی شبیه یک کیف احساس نکنید. اما در نظر بگیرید که هر دو درایو را از لبه میز بیاندازید یا کوبید. یک درایو حالت جامد سبک‌تر و بادوام‌تر تقریباً مطمئناً به خوبی کار می‌کند، در حالی که یک هارد دیسک سنگین‌تر و شکننده‌تر ممکن است عملکرد خوبی نداشته باشد.

پس درایوهای فلش چطور؟ آنها کوچکتر از SSD ها، بادوام تر از هارد دیسک ها و بسیار سریع هستند. شما می توانید یک SSD خارجی را از طریق درگاه SATA متصل کنید، اما احتمالاً از یکی از همان پورت های USB استفاده می کنید که درایو فلش را به آن وصل می کنید. اگر در حال خرید حدود ۱ ترابایت فضای ذخیره سازی هستید، شکاف قیمتی زیادی نیز وجود ندارد. پس چه فرقی دارد؟

SSD ها هنوز سریعتر هستند. هر دو دستگاه مشابه هستند، اما بسیاری از SSD ها از حافظه نهان رم برای افزایش سرعت دسترسی به داده ها استفاده می کنند. DRAM نیز بر خلاف فلش مموری فرسوده نمی شود. بنابراین، با وجود اینکه SSD شما همچنان از حافظه فلش برای ذخیره انبوه فایل‌های شما استفاده می‌کند، سایش آن حافظه تا حد زیادی کاهش می‌یابد و درایو شما به میزان قابل توجهی عمر طولانی‌تری خواهد داشت.

درایوهای فلش نیز به راحتی گم می شوند و به سختی پیدا می شوند. شمارش فلش درایوهایی را که به کامپیوتر دانشگاه وصل کرده‌ام، در روز لباس‌شویی در شلوارم گذاشته‌ام، یا در جای اشتباهم گذاشته‌ام و در طول سال‌ها دیگر آنها را ندیده‌ام، از دست داده‌ام. من به یاد ندارم که هارد اکسترنال یا درایو حالت جامد (SSD) را اشتباه قرار داده باشم.

درایوهای حالت جامد سطح بیشتری از امنیت را ارائه می دهند

اگر در مورد اطلاعات شخصی نگران هستید، یک SSD می تواند یک لایه امنیتی اضافی ایجاد کند. حتی اگر شخصی به رایانه شما از راه دور دسترسی داشته باشد، اگر اطلاعات شخصی شما در یک درایو خارجی باشد که در کشو ذخیره کرده اید، نمی تواند به داده های شخصی شما دسترسی پیدا کند. سرویس‌های ابری اغلب هک می‌شوند و آسیب‌پذیری‌ها دائماً کشف می‌شوند.

هکر جلوی کامپیوترش.  صورت تیره
Minerva Studio / Shutterstock.com

اگر دستگاهی که داده‌های خود را در آن ذخیره می‌کنید آفلاین باشد، شخصی برای دریافت داده‌ها باید به خانه شما نفوذ کند و به طور فیزیکی آن را بدزدد. حتی در این صورت، همچنان می‌توانید از داده‌های ذخیره‌شده در SSD خارجی خود با رمز عبور محافظت و رمزگذاری کنید، یا مانند این گزینه، با انتخاب یک SSD با فاکتور امنیتی حیاتی داخلی، پیش بروید.

این بدان معنا نیست که شما باید از خدمات ابری اجتناب کنید. آنها برای ذخیره عکس، فیلم و فایل عالی هستند. اما داده های ابری نیز ممکن است از بین بروند. چیزی به نام پشتیبان گیری بیش از حد وجود ندارد، پس چرا از هر دو استفاده نکنید؟

برای دسترسی به اطلاعات خود نیازی به اینترنت ندارید

مشکل دیگر داده های مبتنی بر ابر این است که برای دسترسی به آن به اینترنت نیاز دارید. اگرچه این مشکل در ۹۹٪ مواقع نیست، اما بسیاری از چیزها ممکن است بین رایانه شما و محل ذخیره داده های شما اشتباه پیش برود.

به احتمال زیاد ممکن است سرویس اینترنت شما قطع باشد. اکثر مردم این احساس را خواهند دانست. سالی دوبار برای من اتفاق می افتد. بدون اتصال به اینترنت، بدون دسترسی ابری، بدون دسترسی به داده ها. به همین ترتیب، هر سرویس ابری که استفاده می کنید می تواند مشکلات سرور داشته باشد، که دوباره منجر به قطع اطلاعات شما می شود.

به طور کلی، اینترنت مدرن و خدمات ابری در اکثر مواقع برای اکثر کاربران خود قابل اعتماد هستند. اما تعجبی ندارد که بگوییم ممکن است نتوانید به بخشی از داده های ذخیره شده خود در زمانی که واقعاً به آن نیاز دارید دسترسی پیدا کنید. اگر لپ‌تاپی دارید که باتری آن مقداری شارژ دارد، می‌توانید هر زمان که بخواهید – حتی در زمان قطع برق – به هر چیزی در درایو SSD خارجی دسترسی داشته باشید.

بنابراین، آیا واقعاً به یک SSD خارجی نیاز دارید؟

می توانید یک SSD خارجی ۱ ترابایتی خوب را با قیمتی بیش از ۱۰۰ دلار انتخاب کنید و از آن برای ذخیره هر چیزی که واقعاً نمی خواهید از دست بدهید یا ممکن است نیاز به دسترسی ایمن در هر زمانی داشته باشید، استفاده کنید. شما می توانید ۲ ترابایت فضای ذخیره سازی ابری را تقریباً با همان قیمت دریافت کنید، اما به طور مکرر هزینه آن را می پردازید – و هزینه ذخیره سازی ابری ممکن است همیشه بالا برود.

نوشتن و بازنویسی داده‌ها تنها چیزی است که واقعاً بر عمر یک SSD تأثیر می‌گذارد، بنابراین اگر یک SSD را خریداری می‌کنید، از همه چیزهایی که دوست دارید نسخه پشتیبان تهیه کنید و آن را در یک قفسه بگذارید – باید برای مدت نامحدودی دوام بیاورد.

یک درایو SSD خارجی و یک کامپیوتر روی پس‌زمینه چوبی.  تمرکز انتخابی
دیگو تومازینی / Shutterstock.com

یک SSD خارجی همچنین با لپ تاپ، دسکتاپ، پلی استیشن، تبلت و اکثر گوشی های شما کار می کند. اگر نوع مناسبی از آداپتور USB دارید، حتی می‌توانید اطلاعات را بین چندین دستگاه خود ذخیره یا تعویض کنید.

به همین ترتیب، اگر می خواهید یک لایه امنیتی اضافی برای مواردی مانند اسناد مالی، اسکن شناسه و موارد مشابه داشته باشید – دستگاهی دارید که می توانید به طور کامل از شبکه خود جدا شوید. این امر دسترسی از راه دور را غیرممکن می کند و شما را از شر بازیگران بد در وب بزرگ بد در امان نگه می دارد. برای پول، یک SSD خارجی قطعا ارزش خریدن دارد. برای انتخاب یکی آماده اید؟ راهنمای ما در مورد بهترین هارد دیسک های اکسترنال را بررسی کنید – ما برای همه نیازها و بودجه ها گزینه هایی داریم.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر