چرا باید نگران دیر روشن شدن موتور خودرو خود باشیم؟


گاهی عواملی دست به دست هم می دهند تا صبح ها ماشین شما روشن نشود. زمانی که ماشین روشن نمی‌شود علت دیر روشن شدن ماشین هر چیزی ممکن است باشد. در این حالت حتما دیر رسیدن به مقصد خود نگران خواهید شد و نمی‌دانید که آیا ماشین شما سریع درست می شود یا سرگردان خواهید شد. شما باید با در نظر گرفتن همه ی احتمالات چنین موقعیتی را مدیریت کنید.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، علت دیر روشن شدن ماشین را می توان در اکثر خودروها در چند مورد خلاصه کرد. برخی از این موارد ساده هستند در حالی که برخی از دلایل بد روشن شدن موتور خودرو می تواند کمی پیچیده تر باشند. در این مقاله، ما شش علت احتمالی بد روشن شدن خودرو را مورد بحث قرار خواهیم داد. اما در در وهله اول ، مراحل مورد نیاز برای استارت خوب وسیله نقلیه را بررسی می کنیم. همراه ما باشید.

 

استارت خودرو چگونه عمل می کند؟

برای اینکه علت بد روشن شدن خودرو را پیدا کنیم باید مراحل یک استارت درست را بدانیم. هنگامی که کلید خودرو خود را در بخش استارت ماشین می‌چرخانید یا دکمه استارت خودرو را فشار می‌دهید، موتور الکتریکی خودرو به وسیله باتری فعال می‌شود. این بخش سبب چرخش موتور خودرو می شود که هوا و سوخت را به درون سیلندرهای خود می کشد تا با هم مخلوط شوند. سپس این مخلوط به داخل محفظه‌های احتراق موتور کشیده می‌شود و سیستم احتراق جرقه ایجاد می‌کند. این جرقه مخلوط سوخت و هوا را مشتعل می کند و باعث انفجار کوچکی می شود که پیستون را در سیلندر موتور به سمت پایین می راند و با حرکت پیستون ها به موتور نیرو برای حرکت می دهد .

 

علت دیر روشن شدن ماشین، علت بد روشن شدن خودرو، دلایل بد روشن شدن موتور خودرو

 

کل این پروسه با اولین سیگنال از کلید ماشین شروع می شود، که جریان الکتریکی را از باتری به یک شیر برقی که از طریق سیم های سنگین تغذیه می کند انتقال می دهد. پس ممکن است یک علت دیر روشن شدن ماشین شیر برقی خودرو باشد که یک کلید کوچک است برای تکمیل مدار استارت. این قطعه به یک آهنربای الکتریکی متصل می شود و موتور استارت را روشن می کند. موتور استارت برقی به شفتی متصل است که به چرخ دنده ای به نام پینیون منتهی می شود. پینیون به یک حلقه دنده بزرگتر روی فلایویل یا صفحه فلکس موتور متصل می شود که چرخش موتور را شروع می کند. ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد اما هر کدام از قطعات نام برده ممکن است علت بد روشن شدن خودرو باشند و عملکرد آن را مختل کنند.

 

به طور کلی سیستم استارت شامل اجزای متعددی است که با هم کار می کنند تا سیگنال ها را از مرحله ایجاد احتراق تا پایان آن ارسال کنند. پیکربندی و طراحی این قطعات بسته به سن و ساخت وسیله نقلیه شما می تواند متفاوت باشد. یک تکنسین خودروی مجرب با پیچیدگی های انواع مختلف وسایل نقلیه آشنا است. اگر نمی توانید علت دیر روشن شدن خودرو در صبح یا عوامل مختلفی مانند سرما و گرما را تشخیص دهید حتما به یک تعمیرکار با تجربه مراجعه کنید.

 

شناسایی دلایل بد روشن شدن موتور خودرو

دلایل بد روشن شدن موتور خودرو یا طولانی تر شدن زمان روشن شدن خودرو می تواند به شرایط مختلفی از جمله آب و هوا، سلامت باتری، سلامت استارت، سلامت پمپ بنزین و عوامل دیگر بستگی داشته باشد. علاوه بر این باید اشاره کرد که  تشخیص عامل یا عوامل دیر روشن شدن وسیله نقلیه به سادگی و توسط افراد غیر متخصص کار دشواری است. اما اگر در حال بررسی این هستید که چه چیزی برای خودروی شما مشکل ایجاد کرده است، در اینجا چند مورد که احتمال دارد مشکل خودروی شما  باشد توضیح داده شده است.

 

علت دیر روشن شدن ماشین، علت بد روشن شدن خودرو، دلایل بد روشن شدن موتور خودرو

 

۵ عامل مهم و اصلی استارت کند و غیرعادی وسیله نقلیه

 

– ممکن است ماشین شما کند باشد و به یاد نیاورید که چه زمانی برای آخرین بار باک خودرو را با بنزین پر کرده باشید. پس در این حالت ممکن است به سادگی کمبود سوخت عامل کند شدن استارت باشد، یا ممکن است فشار سوخت شما مشکلی داشته باشد. برای رفع این مشکل، مقداری بنزین جمع کنید و آن را به باک بنزین خود اضافه کنید تا ببینید آیا مشکل را برطرف می کند یا خیر. اگر اینطور نبود به سراغ دیگر دلایل بد روشن شدن موتور خودرو بروید.

 

– در حالت دوم ممکن استارت شما اصلا کار نکند یا صداهای عجیبی تولید کند. در این حالت وقتی ماشین را استارت می‌زنید، چراغ‌های داشبورد یا چراغ‌های جلو ممکن است کمرنگ شوند. علت احتمالی این مورد ممکن است باتری از بین رفته یا نیمه سوخته خودرو باشد. تغییرات آب و هوایی و همینطور استفاده از باتری با موتور خاموش می تواند به طور موقت شارژ باتری شما را تخلیه کنند. در این حالت باید یک تکنسین خودرو شارژ باتری را آزمایش کند و پایانه‌ها، کابل‌ها و اتصالات الکتریکی سیستم استارت را نیز مورد بررسی قرار دهد. در صورت لزوم می توان باتری را تعویض کرد.

 

 علت دیر روشن شدن ماشین، علت بد روشن شدن خودرو، دلایل بد روشن شدن موتور خودرو

 

– مورد سوم می تواند سخت روشن شدن ماشین در هنگام صبح باشد. این اتفاق جزء بیشترین مواردی است که به وقوع می پیوندد. از دلیل بد روشن شدن ماشین در اول صبح ممکن است سیستم الکتریکی یا باتری ضعیف خودرو باشد. برای حل این مشکل باید دقت داشت که ممکن است یک تخلیه پنهانی در سیستم الکتریکی رخ داده باشد که این مشکل را به بار آورده است.

 

– در مورد چهارم ماشین شما به سختی استارت می خورد اما مطمئن هستید که مشکل باتری نیست. در چنین حالتی علت بد روشن شدن خودرو می تواند مشکل حسگر و زمان بندی جرقه باشد. همچنین می تواند شمع های شما مشکل داشته باشد. مکانیک خودرو می تواند عیب یابی کرده تا مطمئن شود حسگر خودروی شما به درستی کار می کند و همچنین می توانند به سیم پیچ های احتراق و شمع های جرقه شما نگاه کند تا مشکل را برطرف کند.

 

– سرما نیز می تواند علتی شود برای اینکه ماشین شما زمان بیشتری برای استارت زدن نیاز داشته باشد. علت دیر روشن شدن ماشین در سرما این است که دمای خنک روغن موتور شما را غلیظ کرده و پمپاژ آن را سخت تر می کند و باعث می شود موتور شما سخت تر نیز کار کند. دلایل بد روشن شدن موتور خودرو در هوای سرد می تواند بر قدرت جریان باتری موتور شما نیز تاثیر بگذارد. همچنین ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا انژکتورها سوخت کافی برای احتراق را به موتور برسانند. برای حل این مشکل در روز های سرد کمی بیشتر صبر کنید تا موتور شما وقت کافی برای گرم شدن داشته باشد. همچنین می توانید برای جلوگیری از چنین مشکلی اتومبیل خود را در گاراژ نگه دارید.

 

علت دیر روشن شدن ماشین، علت بد روشن شدن خودرو، دلایل بد روشن شدن موتور خودرو

 

بررسی دلایل بد روشن شدن ماشین پراید

اگر بخواهیم تخصصی تر به علت بد روشن شدن خودرو بپردازیم باید به مدل ماشین نیز دقت کنیم. یکی از عمومی ترین مشکلات پراید دیر روشن شدن و همینطور گرم شدن این خودرو است. اما علت آن چیست؟ مواردی که تا کنون گفته شد شکل عمومی از دلایل بد روشن شدن موتور خودرو به ما دادند. اما در خودروهای داخلی مخصوصا پراید از علت های بد روشن شدن خودرو در هوای سرد و گرم سنسور دمای آب این خودرو است. مقاومت یک موتور معمولی در دمای عادی ۲۵۰۰ اهم است و در دمای بالا به ۳۰۰ اهم می رسد. هر چه دما پایین رود مقاومت زیاد می شود و باعث ارسال ولتاژ به ECU شده و مقدار پاشش سوخت تغییر می کند. به همین دلیل در هوای سرد باید به محض روشن شدن خودرو پدال گاز را فشار دهیم تا خودرو خاموش نشود.

 

از دیگر دلایل بد روشن شدن ماشین پراید در سرما گرفتگی دریچه انژکتور است. همانطور که گفته شد در دمای پایین سوخت بیشتر وارد موتور می شود تا راحت تر روشن شود. در صورتی که این سوخت رسانی ضعیف باشد موتور خاموش می شود. برای حل این مشکل معمولا انژکتور ها را شستشو می دهند.

 

بررسی دلایل بد روشن شدن ماشین پیکان انژکتور و کاربراتور

در سال های گذشته خودرو ها اکثرا دیگر به جای کاربراتور از انژکتور استفاده می کنند و انژکتور همان سیستم سوخت رسان است. مشکلات مربوط به دما در پیکان نیز اتفاق می افتد و موارد گفته شده از دلایل بد روشن شدن ماشین در سرما در پیکان نیز صدق می کند. علاوه بر آن، در پیکان اختلال کار استپر موتور نیز بخشی است که در دیر روشن شدن خودرو موثر است. زمانی که دریچه گاز بسته باشد تامین هوای موتور بر عهده‌ی استپر موتور است و در زمان سرما اگر استپر دچار انقباض و انبساط شود از ورود هوا به داخل موتور جلوگیری کرده و موتور سخت روشن می شود.

 

بررسی دلایل بد روشن شدن ماشین سمند و پژو ۲۰۶

این دو خودرو از نظر سیستم بندی موتور در درجه استانداردی قرار دارند. بیشترین عاملی که در این خودرو ها مشکل ایجاد می کند علاوه بر مواردی که پیش از این گفتیم عوامل خارجی چون روغن موتور ها هستند. روغن موتور نامناسب علت بد روشن شدن ماشین در گرما و سرما هستند. روغن موتورها دارای ضریب گرانروی متفاوتی هستند که با عدد در روی جعبه آنها نمایش داده می شوند. ضریب گرانروی روی روغن ها عبارتی به شکل مثلا ۱۰W40نوشته شده که عدد پشت حرف دبلیو این مقدار را در دمای پایین و جلوی آن در دمای بالا نشان می دهد. در دمای پایین باید از روغن موتورهایی با ضریب گرانروی کمتر و در دمای بالا از روغن هایی با ضریب بیشتر استفاده کرد. که معمولا چون گران هستند کمتر به آنها دقت می شود.

 

علت دیر روشن شدن ماشین، علت بد روشن شدن خودرو، دلایل بد روشن شدن موتور خودرو

 

سخن پایانی

برای جمع بندی، در این مقاله عوامل مختلفی که می تواند باعث کندی استارت خودرو شوند را مورد بررسی قرار دادیم. عوامل مهمی چون سوخت، باتری، انژکتور، سیستم الکتریکی، حسگرها، شمع و هوای سرد مهمترین دلایل بد روشن شدن موتور خودرو هستند که در هر کدام از این موارد با تشخیص درست و به موقع از ایجاد خسارت جلوگیری می شود.