پلی اورتان ترموپلاستیک (TPU) چیست؟


یک چاپگر سه بعدی یک شی مارپیچ آبی ایجاد می کند.
asharkyu / Shutterstock.com

اگر در حال خرید یک قاب گوشی هوشمند هستید، مواد انتخابی شما اغلب سیلیکون، پلی کربنات، پلاستیک سخت و پلی اورتان ترموپلاستیک (TPU) است. اگر تعجب می کنید که TPU چیست، ما (به صورت مجازی) آن را تجزیه می کنیم.

ترموپلاستیک چیست؟

همانطور که احتمالاً می دانید پلاستیک (معمولاً) یک ماده مصنوعی است که از پلیمرهای مصنوعی ساخته شده است. پلیمرها موادی هستند که از مونومرها تشکیل شده اند. مولکول های مونومر با همسایگان خود زنجیره های طولانی تشکیل می دهند که منجر به تشکیل درشت مولکول ها می شود.

نرمی این ویژگی است که نام پلاستیک را به آن داده است. پلاستیکی بودن به سادگی به این معنی است که مواد سخت می توانند به طور دائم تغییر شکل دهند. پلاستیک ها را می توان با قالب گیری، اکستروژن یا فشار دادن تغییر شکل داد.

ترموپلاستیک ها نام خود را از نحوه واکنش آنها با گرما گرفته اند. ترموپلاستیک ها در دماهای معینی به پلاستیک تبدیل می شوند، زمانی که بر حسب نیاز شکل می گیرند. هنگامی که سرد می شود، شکل جدید آنها تا زمانی که دوباره گرم شود، دائمی است.

دمای مورد نیاز برای انعطاف پذیری ترموپلاستیک ها بسیار بیشتر از دمایی است که تلفن شما در معرض آن قرار می گیرد. بنابراین احتمال کمی وجود دارد که محصول ترموپلاستیک در طول استفاده معمولی شکل خود را از دست بدهد.

پرینترهای سه بعدی مدل سازی رسوب ذوب شده، که در حال حاضر محبوب ترین پرینترهای سه بعدی موجود در بازار هستند، از ترموپلاستیک استفاده می کنند. فیلامنت پلاستیکی از طریق یک اکسترودر تغذیه می شود و چاپگر محصول خود را در لایه هایی تولید می کند که به سرعت سرد و سخت می شود.

پلی اورتان چطور؟

پلی اورتان (PU) به دسته ای از پلیمرهای آلی اطلاق می شود که توسط پیوندهای یورتان به هم متصل می شوند. “آلی” در این مورد به شیمی آلی با محوریت ترکیبات کربن اشاره دارد. کربن اساس زندگی است که ما آن را می شناسیم، از این رو نام آن است.

یکی از مواردی که پلی اورتان را خاص می کند این است که یک ترکیب شیمیایی خاص نیست. پلی اورتان می تواند از تعدادی مونومر مختلف ساخته شود. به همین دلیل است که آنها یک “کلاس” از پلیمرها هستند.

رول فوم در رنگ ها و سایه های مختلف.
اندرو سافونوف / Shutterstock.com

از آنجایی که شما می توانید پلی یورتان را از مواد مختلف بسازید، به این معنی است که پلی اورتان های مختلف خواص متفاوتی دارند. بیشتر پلی یورتان ها مانند اسفنج های آشپزخانه به صورت فوم در می آیند.

چرا TPU برای محافظت از دستگاه ها عالی است

اگرچه TPU از مواد مختلفی ساخته شده است، محصولات TPU به طور کلی با انعطاف پذیری، شفافیت و وزن کم مشخص می شوند. TPU می تواند بسیار نازک باشد و قدرت خود را حفظ کند. ترکیب انعطاف‌پذیری و استحکام TPU را به گزینه‌ای مناسب برای قاب‌های محافظ تبدیل می‌کند، زیرا مواد تحت تأثیر انواع نیروهایی که معمولاً دستگاه سقوط می‌کند، ترک نمی‌خورد، پاره نمی‌شود یا نمی‌شکند.

یکی دیگر از مزایای TPU مقاومت قوی آن در برابر روغن ها و مایعات است. بنابراین روغن طبیعی و عرق انگشتان شما نباید آن را لکه دار کند!

TPU در همه جا

TPU دارای مجموعه وسیعی از برنامه های کاربردی است که تقریباً مطمئناً چیزهای زیادی در اطراف شما وجود دارد. پانل های داشبورد خودرو، محفظه ابزار الکتریکی، شیلنگ، لوله، آستین کابل، چکمه و غیره از TPU ساخته یا استفاده می شوند.

همچنین انتخاب خوبی از جنس قاب گوشی هوشمند است، اما گوشی شما در واقع از مواد عالی مانند پلی کربنات و شیشه گوریلا ساخته شده است. بنابراین احتمالاً اصلاً نیازی به تصمیم گیری ندارید و می توانید یکی از شجاع ترین افراد بدون بهانه باشید. از طرف دیگر، اگر واقعاً دوست دارید ظاهر گوشی خود را شخصی سازی کنید، باید بحث کرد زیرا قاب های تلفن بسیار زیاد است.

مربوط: چرا باید از چند قاب گوشی استفاده کنید؟