پرهیز از رژیم غذایی در داروهای کم کاری تیروئید پورعبت گستر


غذای مصرفی بر غده تیروئید و همچنین توانایی بدن در استفاده از هورمون تیروئید تأثیر می گذارد. بنابراین ، اگر می خواهید کم کاری تیروئید خود را کنترل کنید ، از مصرف غذاهای زیر خودداری کنید.
برخی از غذاها ، مانند گوشت های پرچرب و سبزیجات کلم ، می توانند در تولید هورمون تیروئید اختلال ایجاد کنند. کم کاری تیروئید (کم کاری تیروئید) می تواند به یک بیماری پیچیده تبدیل شود که درمان و کنترل آن دشوار است. غذایی که می خوریم می تواند در درمان بیماری اختلال ایجاد کند. برخی از غذاها بر عملکرد تیروئید تأثیر زیادی می گذارد و برخی از غذاها می توانند توانایی بدن در جذب هورمون های جایگزین مورد استفاده در درمان تیروئید را کاهش دهند.
به گفته انجمن تیروئید آمریکا ، بیش از 12 درصد از جمعیت آمریکا ممکن است در برهه ای از زندگی خود به بیماری تیروئید مبتلا شوند.

مواد مضر برای کم کاری تیروئید

مانند سایر بیماریها ، عوامل خاصی از جمله سابقه خانوادگی و محیط نمی توانند تحت تأثیر قرار گیرند. اما رژیم غذایی نقش مهمی ایفا می کند و از آنجا که شما مسئول بشقاب هستید ، می توانید تصمیم بگیرید که کدام غذاها را برای عملکرد تیروئید بخورید.
برخی از غذاهای موجود در لیست ممکن است عجیب به نظر برسند ، مانند فیبر و قهوه ، زیرا در برخی رژیم ها ، این غذاها غذاهای سالم و بی ضرر محسوب می شوند. شما ممکن است از مصرف این گروه های غذایی لذت ببرید ، اما متعادل کردن مصرف غذا در درمان و درمان اختلال تیروئید بسیار مهم است. برخی از غذاهایی که به هیچ گروه غذایی تعلق ندارند باید دور ریخته شوند یا کمتر مصرف شوند. این غذاها شامل فست فود و غذاهای سرخ شده آماده مصرف ، غذاهای فرآوری شده حاوی نمک ، غذاهای شیرین مانند کیک ، شیرینی و بستنی و مصرف زیاد الکل است.
بنابراین در حالی که هیچ چیز نمی تواند در رژیم غذایی به جز کم کاری تیروئید احساس خوبی داشته باشد ، خوردن غذاهای مناسب با وجود بیماری می تواند رفاه شما را بهبود بخشد. در اینجا برخی از غذاهایی که باید در درمان و درمان اختلال تیروئید از آنها اجتناب کنید یا کاهش دهید ، آمده است:

کم کاری تیروئید

غذاهای سویا مانند توفو و میسو

تأثیر منفی ترکیب سویا به نام ایزوفلاوین بر غده تیروئید باعث نگرانی است. برخی از محققان معتقدند که مصرف زیاد سویا ممکن است خطر کم کاری تیروئید را افزایش دهد. مطالعه ای که در مجله علمی Scientific Reports در مارس 2019 منتشر شد نشان داد که سویا هیچ تاثیری بر هورمون های تیروئید ندارد و حتی سطح هورمون های تحریک کننده تیروئید را افزایش می دهد.
بنابراین هیچ دستورالعمل تغذیه ای خاصی وجود ندارد ، اما برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف سویا می تواند جذب داروهای تیروئید در بدن را مختل کند. بنابراین ، 4 ساعت پس از خوردن سویا منتظر بمانید و سپس دارو را مصرف کنید. بهتر است در مورد مصرف سویا با پزشک خود مشورت کنید.

سبزیجات کلم مانند کلم بروکلی و گل کلم

کلم ها ، مانند کلم بروکلی و کلم پیچ ، سرشار از فیبر و سایر مواد مغذی هستند که می توانند در تولید هورمون تیروئید ، به ویژه در موارد کمبود ید ، اختلال ایجاد کنند. بنابراین اگر از این سبزیجات استفاده می کنید ، بهتر است مصرف کلم بروکسل ، کلم پیچ ، گل کلم ، کلم پیچ و شلغم را کاهش دهید ، زیرا تحقیقات نشان می دهد که مصرف این سبزیجات می تواند توانایی تیروئید در استفاده از ید را در عمل افزایش دهد. به با این حال ، طبق گفته کلینیک مایو ، مقدار قابل توجهی سبزیجات کلم باید مصرف شود تا بر جذب ید تأثیر بگذارد.
اگر کم کاری تیروئید و کمبود ید دارید ، چند کار انجام دهید تا این سبزیجات را به درستی مصرف کنید تا کمتر برای شما مضر باشد. پختن این نوع سبزیجات می تواند تأثیر آن را بر غده تیروئید کاهش دهد و مصرف 150 گرم از این نوع سبزیجات پخته شده در روز می تواند مفید باشد زیرا این مقدار هیچ عارضه جانبی بر عملکرد تیروئید ندارد.

با کپسول اسید فولیک + خیس شدن ید آشنا شوید

گلوتن در نان ، ماکارونی و برنج یافت می شود

افراد مبتلا به کم کاری تیروئید می توانند مصرف گلوتن خود را به حداقل برسانند (این پروتئین در غذاهای فرآوری شده تهیه شده از گندم ، جو و سایر غلات وجود دارد). اگر حساسیت به گلوتن دارید ، گلوتن می تواند روده کوچک را تحریک کند و جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید را متوقف کند.
مقاله ای در سال 2017 نشان داد که کم کاری تیروئید و حساسیت به گلوتن اغلب دست به دست هم می دهند. اگرچه هیچ تحقیقی نشان نداده است که رژیم غذایی بدون گلوتن می تواند بیماری تیروئید را درمان کند ، اما می توانید در مورد حذف گلوتن یا آزمایش حساسیت به گلوتن با پزشک خود مشورت کنید.
اگر می خواهید غذاهای حاوی گلوتن بخورید ، غذاهایی را که حاوی غلات کامل هستند ، مانند نان ، ماکارونی و برنج ، غنی از فیبر و سایر مواد مغذی انتخاب کنید که می تواند اختلالات روده ای را درمان کند (یکی از علائم رایج کم کاری تیروئید). به حتماً چند ساعت قبل یا بعد از خوردن غذاهای حاوی فیبر بالا ، داروهای کم کاری تیروئید مصرف کنید تا از جذب هورمون های تیروئید جلوگیری شود.

غذاهای چرب مانند کره ، گوشت های پرچرب و غذاهای سرخ شده

چربی ها جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید را در بدن مختل می کنند. چربی ها همچنین می توانند بر توانایی تیروئید در تولید هورمون تیروئید تأثیر بگذارند. برخی از متخصصان بهداشت توصیه می کنند از غذاهای سرخ کرده پرهیز کنید و میزان مصرف چربی هایی مانند کره ، سس مایونز ، مارگارین و گوشت بدون چربی را کاهش دهید.

غذاهای شیرین مانند شکلات و کیک

کم کاری تیروئید متابولیسم بدن را کند می کند. این بدان معناست که اگر مراقب نباشید ، به راحتی وزن خود را افزایش می دهید و چندین پوند اضافه وزن اضافه می کنید. می توانید از غذاهای شیرین خودداری کنید زیرا کالری بالایی دارند و فاقد مواد مغذی هستند. بنابراین بهتر است میزان مصرف شکر را کاهش دهید یا سعی کنید این نوع غذاها را از رژیم غذایی خود حذف کرده و حذف کنید.

غذاهای فرآوری شده و منجمد

غذاهای فرآوری شده دارای مقدار زیادی سدیم هستند و افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید از سدیم خودداری کنند. کم کاری تیروئید خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش می دهد و مصرف زیاد سدیم ممکن است این خطر را افزایش دهد.
برچسب “تغذیه” روی بسته بندی غذاهای فرآوری شده را بخوانید تا غذاهایی را که دارای کمترین سدیم هستند پیدا کنید. به گفته انجمن قلب آمریکا ، افرادی که در معرض خطر بالای فشار خون هستند باید مصرف سدیم خود را به 1500 میلی گرم در روز کاهش دهند.

فیبر زیاد در لوبیا ، حبوبات و سبزیجات یافت می شود

دریافت فیبر کافی برای شما مفید است ، اما مصرف زیاد آن می تواند درمان کم کاری تیروئید را پیچیده کند. طبق دستورالعمل تغذیه دولت ایالات متحده ، افراد 50 سال به بالا باید 25 تا 38 گرم فیبر در روز مصرف کنند. مقدار فیبر موجود در غلات سبوس دار ، سبزیجات ، میوه ها ، لوبیا و حبوبات که بیش از این میزان باشد می تواند بر سیستم گوارش تأثیر بگذارد و در جذب داروهای جایگزین هورمون تیروئید اختلال ایجاد کند.

قهوه: هنگام خوردن اولین قهوه خود مراقب باشید

مطالعه ای در مجله تیروئید نشان داد که کافئین از جذب داروی جایگزین هورمون تیروئید جلوگیری می کند. برای برخی از افرادی که داروهای تیروئید را به همراه قهوه برای صبحانه مصرف می کنند ، سطح تیروئید آنها غیرقابل کنترل است. حالا باید به این افراد بگویم “فقط داروی تیروئید را با آب مصرف کنید”. حداقل 30 دقیقه پس از مصرف این دارو صبر کنید و سپس یک فنجان قهوه بنوشید.

مصرف الکل عملکرد تیروئید را مختل می کند

مصرف الکل می تواند سطح هورمون تیروئید و توانایی هورمون تیروئید در تولید هورمون تیروئید را مختل کند. الکل برای غده تیروئید مضر است و توانایی بدن در استفاده از هورمون تیروئید را سرکوب می کند. در حقیقت ، افراد مبتلا به کم کاری تیروئید باید از الکل به طور کامل اجتناب کنند یا مصرف آن را به حداقل برسانند.

کارگردان: زهرا محبی
نسخه: سلامت روزمره

دیدگاهتان را بنویسید