ویکی چیست؟


لوگوی ویکی پدیا روی صفحه نمایش لپ تاپ.
nitpicker / Shutterstock.com

کلمه “ویکی” از زبان هاوایی آمده است و می تواند یک فعل به معنای “سرعت دادن” یا یک صفت به معنای “سریع” یا “سریع” باشد. اما در دنیا چه ارتباطی با ویکی پدیا دارد؟

ریشه نام “ویکی”

اولین ویکی، WikiWikiWeb، توسط شخصی به نام وارد کانینگهام ایجاد شد تا تبادل نظر، اطلاعات و تجربیات بین برنامه نویسان را تسهیل کند. نام WikiWikiWeb از خدمات شاتل در فرودگاه بین‌المللی Daniel K. Inouye در هونولولو الهام گرفته شده است. از آن زمان، این ایده به طور انفجاری رشد کرد و به یکی از جنبه های تعیین کننده اینترنت تبدیل شد.

توجه: بسیاری از بحث‌ها و مثال‌ها در اینجا حول ویکی‌پدیا و سایر سایت‌هایی که توسط بنیاد ویکی‌مدیا اداره می‌شوند، می‌چرخد، زیرا آنها با اختلاف بزرگترین ویکی‌های موجود هستند. همه ویکی‌ها دقیقاً یکسان کار نمی‌کنند، اگرچه اکثر ویکی‌ها مشابه خواهند بود.

ویکی چیست؟

اینترنت پر از سایت های رسانه ای است به طور گسترده ای کیفیت نامناسب برخی از آنها با محتوایی که به دقت تنظیم شده اند، توسط افرادی با آموزش یا تجربه تخصصی نوشته و ویرایش شده اند. اکثر منابعی که قابل اعتماد در نظر گرفته می شوند، به این ترتیب اجرا می شوند، و دلیل خوبی دارد – انتخاب محتوای شما برای دقت، راه طولانی را به سمت افزایش اعتبار می برد.

ویکی ها دقیقا در جهت مخالف کار می کنند. محتوای ویکی ها تقریباً منحصراً توسط داوطلبان ناشناس نوشته و ویرایش می شود. اگر متوجه نادرستی یا مشکلی در مقاله ای شدید، می توانید اصلاحات لازم را انجام دهید. در صورتی که اصلا مقاله ای وجود ندارد، می توانید آن را اضافه کنید. اگر شخصی با برنامه های افزودنی شما مشکل دارد، می تواند به آنها اعتراض کند یا آنها را حذف کند. همچنین در صورت تمایل می‌توانید ویکی خود را میزبانی کنید، یا با استفاده از نرم‌افزار موجود از بنیاد ویکی‌مدیا، یا با استفاده از راه‌حل خانگی خود. هدف یک ویکی همیشه این بوده است که تا حد امکان باز باشد.

تاریخچه کامل مقاله – زمان ایجاد، تغییرات و زمان انجام آن، و هرگونه بحث یا بحث در مورد محتوا – برای عموم قابل مشاهده است. اگر بخواهید تاریخچه ویرایش صفحه را در ویکی‌پدیا بررسی کنید، نمونه‌ای از مواردی است که ممکن است ببینید.

تاریخ بازبینی در مقاله ویکی پدیا درباره آب سنگین.

ویکی تخصصی

بیشتر ویکی ها سعی نمی کنند به اندازه ویکی پدیا گسترده باشند. تقریباً برای هر موضوعی که می توانید تصور کنید ویکی وجود دارد. Fandom.com (ویکیا سابق) به تنهایی میزبان هزاران ویکی مرتبط با فیلم، تلویزیون، کتاب، بازی های ویدیویی و موارد دیگر است.

به عنوان مثال، ویکی جنگ ستارگان – به نام «ووکی پدیا»، مجموعه‌ای از «ووکی» و «دایره‌المعارف» – حاوی ۱۷۵۰۰۰ مقاله خجالتی است.

برترین ویکی هواداران جنگ ستارگان.

ویکی‌پدیا فهرستی غیر جامع از سایر ویکی‌هایی که می‌توانید در اینترنت پیدا کنید، دارد که می‌توانید آن‌ها را بررسی کنید.

استفاده از یک مدل همکاری باز به ویکی‌ها اجازه داده است تا موضوعات متنوعی را پوشش دهند و با سرعتی شگفت‌انگیز با نظارت مرکزی، اگر وجود داشته باشد، رشد کنند. اطلاعات جدید را می توان در عرض چند ثانیه در مقالات موجود گنجاند. اما عدم کنترل متمرکز دقت به چه معناست؟

آیا باید به ویکی اعتماد کرد؟

بحث های گسترده ای در مورد دقت و قابلیت اطمینان منابع جمع سپاری مانند ویکی پدیا وجود داشته است. منتقدان سریعاً به این نکته اشاره می‌کنند که «هر کسی می‌تواند آن را ویرایش کند و هرچه می‌خواهد بگوید» و این تا حد زیادی درست است. گاهی اطلاعات نادرست اضافه می شود و به عنوان واقعیت، یا به عمد به عنوان یک اقدام خرابکارانه، یا ناخواسته، از روی ناآگاهی صادقانه منتقل می شود. در موارد دیگر، اطلاعات مغرضانه یا ناقص بدون زمینه کافی اضافه می شود.

ویکی ها برای حل این مسائل بر «خرد عمومی» تکیه می کنند. یک فرض ذاتی در مدل ویکی وجود دارد که افراد سعی می‌کنند حقیقت را به بهترین شکل ممکن بیان کنند، و زمانی که شما گروه بزرگی از افراد مشارکت داشته باشید، مواردی مانند سوگیری فردی باطل می‌شوند و خطاهای واقعی فاحش خواهند بود. . محرومیت ویکی‌پدیا و سایت‌های مرتبط با آن صراحتاً از مردم می‌خواهند که دیدگاهی بی‌طرفانه داشته باشند و فقط ادعاهای قابل تأیید داشته باشند. اما آیا این رویکرد جواب می دهد؟

همانطور که معلوم است، بیشتر این کار را انجام می دهد. زمانی که ویکی‌پدیا بر اساس حقایق کاملاً تجربی اندازه‌گیری شود، نتایج مناسبی کسب می‌کند. یک مطالعه نشان داد که ویکی‌پدیا در ۸۰ درصد مواقع دقیق است، در حالی که دایره‌المعارف‌های سنتی در ۹۶ درصد مواقع دقیق هستند. ویکی‌پدیا با مقالات بسیار فنی یا تخصصی بهترین کار را انجام می‌دهد، زیرا در مطالعه‌ای که توسط نیچر انجام شد، مشخص شد که ویکی‌پدیا با بریتانیکا قابل مقایسه است، و یک مطالعه جداگانه نشان داد که کارشناسان به مقالات ویکی‌پدیا مرتبط با حوزه خود، بالاتر از مقالاتی که توسط افراد غیرمتخصص انجام می‌شود، رتبه‌بندی می‌کنند. در همین مطالعه، تنها ۵.۷ درصد از کارشناسان در مقالاتی که بررسی کردند، اشتباهات واقعی پیدا کردند.

ویکی‌پدیا معمولاً از نظر واقعیات صحیح است، اما در مورد سوگیری چطور؟ یک مطالعه توسط محققان در دانشکده بازرگانی هاروارد نشان داد که هر چه یک مقاله بیشتر بررسی شود، احتمال ناپدید شدن کلماتی که سوگیری را نشان می‌دهند در مقایسه با کارهای کارشناسی شده بیشتر می‌شود – به عبارت دیگر، مقالات ویکی‌پدیا هر چه بیشتر روی آن‌ها کار کنند تمایل کمتری دارند. .

پس دنیا را به مکانی کمتر مغرضانه تبدیل کنید – مقاله ویکی پدیا را ویرایش کنید.