واکنش بازار خودرو به قانون پنج ساله واردات خودرو + قیمت روز خودرو


/ ویژه / سایه سنگین رکود بازار خودرو را غافلگیر کرد.

بسیاری از متقاضیان خودرو با وعده وزارت صمت مبنی بر واردات خودروهای اقتصادی و ارزان قیمت و از سوی دیگر با اعلام قانون ۵ ساله واردات و پیش بینی ورود محصولات مورد پسند همه اقشار جامعه از خرید منصرف شدند. سیاستگذاران با ادامه رکود در بازار، قیمت اکثر خودروها ثابت و قیمت برخی خودروها با شیب اندکی اندکی کاهش یافت.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، با وجود بی ثباتی در بازار ارز، هفته هاست که بازار خودرو روند نزولی را طی می کند و حتی افزایش های گاه و بی گاه با احتساب کاهش روزهای بعد، باعث ثبات کلی قیمت ها شد.

در چنین شرایطی و با وجود تورم مورد انتظار در کنار توقف مذاکرات برگام و روند صعودی نرخ ارز که بسیاری از بازارها را در بر گرفت، در روزهای اخیر بازار خودرو با شیب اندکی در کاهش قیمت مواجه شده است.

از نگاه فعالان بازار این روزها اخباری مبنی بر آزادسازی واردات خودروهای خارجی مانع رشد قیمت خودروهای داخلی و خارجی شده است. این در شرایطی است که طی سه سال گذشته خودرو با نبض بازار ارز حرکت کرده و تغییر جهت داده است.

در این بین ارزیابی بازار خودرو نشان می دهد که این بازار همچنان در رکود شدیدی به سر می برد و عملا حجم معاملات در هفته گذشته به صفر رسیده است، بنابراین در صورت تداوم بلاتکلیفی و تاخیر در تصمیم گیری های خودرویی، در هفته جاری نیز پیش بینی می شود. . زمانی که شرایط واردات اعلام شد، همچنان شاهد تغییر قابل توجهی در قیمت مدل های پرفروش بازار نبودیم.

به گفته یکی از فعالان بازار، در هفته های اخیر خریداران به امید کاهش بیشتر قیمت ها دست از معامله برداشته اند که این امر منجر به رکود شدید بازار می شود.

به گفته وی، قیمت ها در بازار هفته گذشته به دلیل تعطیلی ابتدای هفته نوسان چندانی نداشتند و با اندک تغییر قیمت یا ثبات قیمت، روی اکثر مدل های پرفروش ادامه یافتند. در ابتدای سال جدید به دلیل انتشار اخبار مختلف از جمله عدم واردات خودرو، بازار با افزایش قیمت حدود ۱۵ درصدی نسبت به اسفند ۱۴۰۰ مواجه شد.

دیدگاه خریداران نسبت به گشایش ها و کاهش بیشتر قیمت ها

به گفته این فعال بازار خودرو، با وجود رشد قیمت در اولین ماه سال، از اواسط اردیبهشت ماه و پس از انتشار اخباری همچون آزادسازی واردات، کاهش قیمت ها در بازار خودرو آغاز شد که این روند همچنان ادامه دارد. روند نزولی اندک و این روند دلیلی برای انتظار اکثر خریداران برای گشایش بیشتر و کاهش قیمت است که باعث رکود شدید بازار شد و عملا خرید و فروش در بازار را به صفر رساند.

تنظیم بازار با ورود خودروهای باکیفیت و اقتصادی به کشور

وی همچنین با اعلام قانون ساماندهی صنعت خودرو و موضوع واردات خودرو به بازار پاسخ داد و خاطرنشان کرد: «از سرگیری واردات محصولات اقتصادی و ارزان قیمت» مانع از خرید محصولات داخلی و رونق معاملات این خودروها شد.

این فعال بازار همچنین تاکید می کند: با توجه به اینکه همچنان عرضه خودرو با تقاضای بازار تناسب ندارد، اختلاف قیمت خودرو در بازار با کارخانه همچنان حدود ۱۰۰ درصد است.

بر همین اساس وی بر لزوم واردات خودرو برای تنظیم بازار تاکید کرد و به الفارسی خودرو گفت: برای تنظیم بازار خودرو باید خودروهای اقتصادی و باکیفیت وارد شود زیرا واردات خودروهای گران قیمت تاثیری در تنظیم بازار نخواهد داشت.

جدیدترین تغییرات قیمت در بازار خودرو

وی درباره آخرین وضعیت بازار و قیمت خودروهای داخلی گفت: بازار خودرو در حال حاضر آرام است و طی دو هفته گذشته تغییر قیمت قابل توجهی در این بازار نداشته ایم، گفت: در حال حاضر پژو ۲۰۶ بدون تغییر ۳۰۵ میلیونی مانده است. «تومان در حال معامله است. هر چند ۲۰۶ تیپ ۵ فول مدل ۹۹ باز هم با افزایش همراه شد و با افزایش ۵ میلیونی با قیمت ۳۵۷ میلیون تومان معامله شد.

همچنین پژو ۴۰۵ در نسخه بنزینی همچنان بدون تغییر ۲۹۰ میلیون تومان معامله می شود.

همچنین پژو پارس مدل LX 1401 بدون تغییر ۳۸۰ میلیون تومان معامله می شود و سمند LX در مدل ۱۴۰۱ با کاهش ۲ میلیونی دیگر ۳۰۱ میلیون تومان قیمت دارد.

در بازار سایر محصولات ایران خودرو، محصول دنا نیز امروز بدون تغییر قیمت آغاز شد، در صورتی که دنا مدل ۱۴۰۱ معمولی امروز بدون تغییر ۴۰۱ میلیون تومان معامله می شود و نسخه اتوماتیک توربوشارژ آن همچنان با قیمت ۵۱۰ میلیون تومان معامله می شود. اما در بازار امروز تارا اتوماتیک با تخفیف ۵ میلیونی باز هم ۵۹۰ میلیون تومان معامله می شود در حالی که نسخه دنده ای بدون تغییر ۴۵۵ میلیون تومان معامله می شود.

در خانواده محصولات سایپا، پراید ۱۱۱ همچنان ۲۰۳ میلیون تومان، ۱۳۱ با قیمت ۱۸۲ میلیون تومان و پراید سایپا یا کامیون ۱۵۱ بدون تغییر در بازار ۱۸۵ میلیون تومان قیمت دارند.

همچنین در خانواده کوئیک نسخه ساده و دنده ای این خودرو با کاهش ۲۱۵ میلیون تومانی ۳ میلیونی و پلاس اتوماتیک در مدل ۱۴۰۱ با کاهش ۵ میلیون و ۳۳۵ میلیون تومانی معامله می شود.

در میان سایر محصولات، تجهیزات سایپا ساینا EX با کاهش ۲ میلیون و ۲۱۶ میلیون تومانی و تیبا هاچ بک با کاهش یک میلیون و ۲۰۴ میلیون تومانی به فروش می رسد.

در نهایت قیمت شاهین مدل ۱۴۰۰ با افزایش ۵ میلیونی در حال حاضر ۳۷۵ میلیون تومان و مدل ۱۴۰۱ این خودرو با افزایش ۵ میلیونی ۳۸۵ میلیون تومانی معامله می شود.