هنرهای دستی ایرانی | دانوتک


هنرهای دستی ایرانی

هنرهای دستی ایرانی در واقع فرهنگ و هویت بومی مردم ایران زمین می‌باشد که ریشه در تمدن‌های چند هزار ساله دارد. بهترین قسمت آن‌ها را می‌توان به دوران ایران باستان تخمین زد. هنرهای دستی ایرانی سهم قابل توجهی از بازار صنایع دستی ایران و صنایع دستی اصفهان را تشکیل داده است. اولین ابزار تعامل انسانی با هم نوع خود هنرهای دستی هستند که بدلیل پیشینه‌ی تاریخی بالایی که دارند و به دلیل سبک و سیاق جذاب و چشم نواز شان به راحتی به سراسر جهان معرفی شده‌اند.

این هنر دستی ایرانی توانسته برای خودمان شان خاصی را در این خصوص ثبت کند.

به جرئت می‌توان گفت بخش عظیمی از صادرات به کشورهای دیگر را صنایع و هنرهای دستی ایرانی، مخصوصا از صنایع دستی اصفهان تشکیل داده است.

در بین تمامی هنرهای دستی ایرانی می‌توان هنر خاتم کاری، هنر تشعیر، هنر فیروزه کوبی، هنر قلمزنی، هنر حکاکی الماس تراش، فرش بافی، گلیم بافی مینا کاری و غیره را از محبوب‌ترین صنایع دستی اصفهان و ایران محسوب کرد.

تمامی هنرهای دستی ایرانی زیر نظر اساتید هنرمند و خبره ایرانی در نقطه نقطه ایران زمین می‌باشد.

در اینجا ما به شما به معرفی بخش عظیمی از هنرهای دستی ایرانی از جمله: هنر خاتم کاری، تشعیر، فیروزه کوبی، قلمزنی و به طور کلی هنرهای پرطرفدار خواهیم پرداخت.

شما در واقع در اینجا آشنایی کاملی با هنر بومی ایرانی از جمله سوغاتی‌های شهر اصفهان آشنا خواهید شد.

آشنایی با هنرهای دستی ایرانی

پیشینه قوی فرهنگ و تمدن ایرانی در واقع یکی از برجسته‌ترین هنرهای دستی و آثار زیبای هنرمندان این مرز و بوم می‌باشد که معرف قومیت‌های مختلف می‌باشد. بگونه‌ای که در بناهای تاریخی و دیار در جای‌جای گوشه و کنار کشور شما به راحتی می‌توانید از دیدن هنرهای دستی ایرانی لذت ببرید.

حس و حال فضاهای قدیمی را درک کنید و به راحتی هویت و فرهنگ مردم خود را به دیگران نشان دهید.

اهمیت صنایع دستی ایران با رونق گردشگری و افزایش جذب گردشگر دارای یک ارتباط مستقیم می‌باشد.

چرا که یکی از ویژگی‌های مهم کشور ما استفاده از صنایع دستی در بخش‌های مختلف شهرها و روستاهای ما می‌باشد تا بتواند چشم‌نوازی خاصی را در برابر گردشگران داخلی و خارجی داشته باشد. اهمیت این موضوع به حدی است که در تقویم ایرانی روز بیستم خرداد ماه را روز جهانی صنایع دستی نامگذاری کردند.

تنوع هنرهای دستی

صنایع دستی از تنوع بالایی برخوردار می‌باشد هر کدام یک از شهر های ایران بر اساس موقعیت جغرافیایی متفاوتی که دارند قابلیت تولید صنایع دستی متفاوت را داراست. علی الخصوص که در سال های اخیر تنوع در هنرهای دستی ایران و با آن هنر های اولیه فاصله گرفته است.

اما صنایع دستی و هنرمندان ایران زمین به طور کلی در دسته‌بندی‌ها و آیتم‌های مختلفی طبقه‌بندی شده است در اینجا به معرفی بخش مهمی از این هنرهای دستی می‌پردازیم

هنر خاتم کاری

هنر خاتم کاری

از جمله هنرهای بسیار زیبا و پرکاربرد که با استقبال خوبی هم روی چوب اجرا می‌شود از جمله ظروف خاتم کاری پرکاربرد می‌توان به گلدان خاتم کاری شیرینی خوری شکلات‌خوری تخته نرد خاتم کاری شده جعبه‌های خاتم کاری جاقلمی قاب عکس و غیره اشاره کرد معمولاً جنس این اشکال هندسی را از استخوان چوب و فلزات در نظر می‌گیرند.

چوب‌های به کار رفته در خاتم کاری چوب آبنوس

  • چوب عناب
  • چوب شمشاد
  • چوب افرا
  • استفاده از استخوان هایی مانند:
  • استخوان عاج فیل
  • استخوان شتر
  • استخوان گاو
  • و… می‌باشد.

خاتم کاری معمولاً روی فلزاتی مانند آلیاژهای برنج ،نقره و گاهی طلایی درست می کنند.

پیشینه این هنر زیبا معمولاً به شهر اصفهان و شیراز برمی‌گردد در واقع می‌توان آن را یکی از سوغاتی‌های شهر اصفهان به شمار آورد.

هنر تشعیر

هنر تشعیر 

هنر تشعیر در واقع هنر نگارگری و نقاشی اصیل ایرانی می‌باشد.

بیشتر کاربرد هنر تشعیر را در حاشیه های کتاب‌ها، پرده‌ها و یا نقاشی‌های ایرانی دیده‌اید.

هنر تشعیر انواع مختلفی دارد.

  • تشعیر گیاه
  • تشعیر وحوش

و تشعیر که در تشکیل گیاه به بررسی نقوش برگ‌ها و گل‌ها پرداخته می‌شود. که رنگ‌های طلایی، سفید، آبی، لاجوردی یا گل ماشی در آنها به کار برده می‌شود.

در تشکیل وحوش که بر دو نوع نخجیری و گرفت و گیر نزاع حیوانات می‌باشد معمولاً نماد حیواناتی که در این هنر به عنوان نقش و نگار حاکمیت دارد نقوش سیمرغ و ققنوس اژدها و این دست از از طرح ها می‌باشد

تشعیر روغنی که در اصل که از نقش‌های فوق‌العاده ریز با رنگ طلایی بر روی جلدها معمولاً خودنمایی می‌کند. این سبک نیز به سبک میرکی معروف می‌باشد.

هنر قلمزنی

هنر قلمزنی را می‌توان برجسته‌ترین هنرهای دستی ایرانی و از جمله صنایع دستی اصفهان به شمار آورد در قلمزنی از فرآیند چاپ قلمی برای حفظ و نگهداری جوهر در یک صفحه فلز که بریده می‌شود استفاده می‌شود.

بهتر است برای تابلوهای قلمزنی از از جنس طلا، برنج و یا آلیاژ های فلزی استفاده می‌شود.

چرا که با فشار بر روی لایه نازک فلز تو رفتگی در آنها ایجاد نخواهد شد و از مقاومت خوبی برخوردار خواهد بود. ضمن اینکه قلم زنی مهارتی است که باید استاد کار به خوبی به طراحی و سبک و سیاق‌های مختلف نقاشی آگاهی داشته باشد. در هنر قلمزنی پرفروش‌ترین نقشه‌های تابلوهای قلمزنی را می‌توان نقشهای تجریدی سرزمین‌ها و طبیعت‌گردی حساب کرد. بهترین سبک‌های قلمزنی نیز جز سبک‌های اصفهان، شیرازی و تبریزی می‌باشد.

صنایع دستی نورمهر از جمله مراکز معتبر فروش هنرهای دستی ایرانی مخصوصاً هنر قلمزنی خاتم کاری تشکیل و فیروزه کوبی می‌باشد جهت اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانید از طریق شماره‌های درج شده در صفحه اقدام به سفارش و استعلام قیمت نمایید.

پرطرفدارترین هنرهای دستی ایرانی

از جمله هنرهای دستی ایرانی که طرفداران ویژه و خاص خودش را دارد می‌توان به هنر فیروزه کوبی و خاتم کاری و فرشبافی اشاره مستقیم داشته باشیم.

از آنجایی که قالی‌بافی نقش‌های منحصر به فردی دارد همیشه مورد استقبال صنعتگران حوزه فرش بوده است. ضمن اینکه در ایران بخش‌های مختلفی از کشور تولیدکننده فرش‌های دستباف نفیس می‌باشند. از جمله شهرهای اصفهان کاشان کرمان تبریز و نایین می‌توان به صورت تقریبی حدود ۳۰ درصد از فرش دستباف دنیا بر عهده این شهرها می‌باشد. بگونه‌ای که تنوع طرح و رنگ و سبز و سیاه در ترش و توانست در اکثر صندوق‌ها را جوابگو باشد. پس از قالی‌بافی می‌توان صنایع مسی، نمد کاری، قلم کاری و میناکاری اشاره کرد. سال‌های اخیر بستر مناسبی برای گسترش برنامه آثار دستی فراهم شده است. به گونه‌‎ای که در سال ۹۶ ایران توانسته در زمینه صادرات غیر نفتی رتبه دوم را به دست آورد و در این خصوص صنایع دستی اصفهان نسبت به سایر بخش‌ها پیشتاز بوده است. مجموعه صنایع دستی نور مهر ایران از جمله مراکز معتبر فروش انواع صنایع دستی در اصفهان می‌باشد توانست سهم عظیمی از بازارهای سنتی را پوشش دهد جهت تهیه و ثبت سفارش می‌توانید به وب‌سایت این شرکت مراجعه کنید. Noormehrcrafts.ir