نحوه گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۱۰


لوگوی ویندوز 10
مایکروسافت

با گرفتن اسکرین شات، می توانید تصویری از کل صفحه نمایش خود یا فقط بخشی از آن بگیرید. ویندوز ۱۰ دارای ابزارهای داخلی متنوعی برای گرفتن آسان اسکرین شات است، و ما همچنین ابزارهای شخص ثالث قدرتمندتری را برای توصیه داریم.

به روز رسانی: به ویندوز ۱۱ آپدیت کردی؟ نگران نباشید، گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۱۱ آسان است.

مربوط: نحوه گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۱۱

گرفتن اسکرین شات با چاپ صفحه (PrtScn)

کلید Print Screen روی صفحه کلید شما می تواند اسکرین شات بگیرد. بسته به میانبر صفحه کلیدی که استفاده می کنید، می توانید اسکرین شات را به عنوان یک فایل تصویری PNG ذخیره کنید یا آن را در کلیپ بورد خود کپی کنید تا بتوانید آن را در هر برنامه ای جایگذاری کنید.

کلید prtscn معمولاً بین کلید F12 و کلید Scroll Lock در ردیف بالای صفحه کلید شما یافت می شود. ممکن است به جای آن چیزی مانند “PrtScn”، “PrntScrn” یا “Print Scr” برچسب گذاری شود. در صفحه کلیدهای با اندازه کامل، به بالای کلید Insert نگاه کنید.

در صفحه‌کلید لپ‌تاپ، کلید Print Screen ممکن است با کلید دیگری ترکیب شود، اما در آن قسمت کلی صفحه‌کلید قرار خواهد گرفت. هنگام استفاده از میانبرهای اینجا، ممکن است مجبور شوید کلید “Function” یا “Fn” لپ تاپ خود را فشار دهید.

انگشتی که کلید PrtSc را در ردیف بالای صفحه کلید رایانه شخصی فشار می دهد.
hafizi/Shutterstock.com

اسکرین شات خود را به صورت فایل ذخیره کنید

Windows+Print Screen را فشار دهید تا اسکرین شات به عنوان فایل ذخیره شود. به عبارت دیگر، کلید لوگوی ویندوز را فشار داده و نگه دارید و روی کلید Print Screen ضربه بزنید، که ممکن است چیزی مانند PrtScrn یا PrtScn باشد. (در صفحه کلید لپ تاپ، ممکن است مجبور باشید از Windows+Fn+PrtScn استفاده کنید.)

نکته: اگر از تبلت ویندوز ۱۰ یا رایانه شخصی قابل تبدیل ۲ در ۱ بدون صفحه کلید استفاده می کنید، Power+Volume Down را فشار دهید تا اسکرین شات بگیرید. اگر دکمه لوگوی ویندوز را روی صفحه نمایش رایانه لوحی خود می بینید، به جای آن Windows+Volume Down را فشار دهید.

Windows + Print Screen را روی صفحه کلید خود فشار دهید.
ojovago/Shutterstock.com

صفحه نمایش برای لحظه ای کم نور می شود و تأیید بصری را ارائه می دهد. اسکرین شات به صورت فایل PNG در پوشه ای به نام «Screenshots» در داخل پوشه «Pictures» حساب کاربری شما ظاهر می شود. اگر چندین اسکرین شات بگیرید، هر کدام به طور خودکار با یک عدد برچسب گذاری می شوند.

به عبارت دیگر، احتمالاً اسکرین شات خود را در مکان زیر پیدا خواهید کرد: C:UsersNAMEPicturesScreenshots

توجه داشته باشید: تنها در صورتی که تنظیمات «پنجره‌ها هنگام کوچک‌سازی و حداکثر کردن» را متحرک کنید، هنگام گرفتن اسکرین‌شات چشمک می‌زند. برای کنترل اینکه آیا صفحه نمایش شما چشمک می زند یا خیر، این گزینه را تغییر دهید.

یک اسکرین شات را در کلیپ بورد خود ذخیره کنید

برای کپی کردن تصویری از صفحه نمایش خود در کلیپ بورد، کافی است کلید Print Screen (یا Fn+Print Screen در برخی از لپ تاپ ها) را فشار دهید.

ویندوز تصویری از صفحه نمایش شما را در کلیپ بورد ذخیره می کند. می‌توانید آن را تقریباً در هر برنامه‌ای جای‌گذاری کنید: ویرایشگر تصویر، پردازشگر کلمه یا هر چیز دیگری که از تصاویر پشتیبانی می‌کند. فقط Edit > Paste را انتخاب کنید یا Ctrl+V را فشار دهید تا همانطور که معمولاً می‌خواهید جای‌گذاری کنید.

نکته: اگر سابقه کلیپ بورد ویندوز ۱۰ را فعال کرده باشید، ویندوز آخرین مواردی را که در کلیپ بورد خود کپی کرده اید – از جمله اسکرین شات ها – به خاطر می آورد.

یک اسکرین شات از یک پنجره واحد را در کلیپ بورد خود ذخیره کنید

برای گرفتن اسکرین شات فقط از یک پنجره به جای کل صفحه، Alt+Print Screen را فشار دهید. (در برخی از لپ‌تاپ‌ها، ممکن است لازم باشد Alt+Fn+Print Screen را فشار دهید.)

ویندوز تصویری از پنجره فعلی را در کلیپ بورد شما ذخیره می کند، بنابراین ابتدا پنجره ای را که می خواهید ضبط کنید انتخاب کنید. می‌توانید جایی در داخل پنجره کلیک کنید یا از Alt+Tab برای فوکوس کردن آن استفاده کنید.

از Snip & Sketch برای گرفتن اسکرین شات استفاده کنید

ویندوز ۱۰ دارای ابزار Snip & Sketch داخلی است که گزینه‌های اسکرین شات قدرتمندتری را ارائه می‌کند. می توانید از آن برای گرفتن اسکرین شات از یک منطقه خاص از صفحه نمایش خود، گرفتن اسکرین شات با تاخیر یا حاشیه نویسی اسکرین شات استفاده کنید.

توجه داشته باشید: ویندوز ۱۰ همچنان حاوی ابزار کلاسیک Snipping است که در ویندوز ویستا معرفی شده است. اگر با ابزار Snipping Tool آشنایی دارید، همچنان می توانید از آن استفاده کنید. با این حال، به نفع ابزار مدرن Snip & Sketch حذف شده است. Snip & Sketch همه گزینه‌های مشابه Snipping Tool و موارد دیگر را دارد.

از بخشی از صفحه نمایش خود اسکرین شات بگیرید

برای گرفتن سریع اسکرین شات با Snip & Sketch، Windows+Shift+S را فشار دهید. صفحه نمایش شما خاکستری به نظر می رسد و ماوس شما به یک خط تیره تبدیل می شود.

دکمه های Snip & Sketch در بالای صفحه نمایش.

نواری از چندین دکمه را در نزدیکی بالای صفحه خود خواهید دید. تابع مورد نظر خود را انتخاب کنید. از چپ به راست، کاری که دکمه ها انجام می دهند:

  • برش مستطیلی: شما می توانید با نشانگر خود یک مستطیل روی صفحه خود بکشید. ویندوز یک اسکرین شات از ناحیه داخل مستطیل ذخیره می کند.
  • فری فرم اسنیپ: می توانید با مکان نما (یا قلم یا انگشت روی صفحه لمسی) یک شکل دلخواه را روی صفحه نمایش خود ترسیم کنید. ویندوز یک اسکرین شات از ناحیه ای که در اطراف ترسیم می کنید ذخیره می کند.
  • برش پنجره: مکان نما به عنوان یک متقاطع عمل می کند. می توانید آن را روی یک پنجره قرار دهید و برای گرفتن اسکرین شات از آن پنجره کلیک کنید.
  • برش تمام صفحه: این دکمه از کل صفحه نمایش شما اسکرین شات می گیرد.
  • بستن Snipping: روکش را بدون گرفتن اسکرین شات ببندید. (برای این کار می توانید Esc را روی صفحه کلید خود فشار دهید.)

وقتی از میانبر صفحه کلید برای باز کردن آن استفاده می کنید، Snip & Sketch آخرین گزینه استفاده شده شما را به خاطر می آورد.

حاشیه نویسی یا برش یک عکس از صفحه نمایش

وقتی اسکرین شات می گیرید، اعلانی دریافت می کنید که می گوید اسکرین شات در کلیپ بورد شما کپی شده است. می توانید آن را در هر برنامه دیگری که از فایل های تصویری پشتیبانی می کند جایگذاری کنید. (از Edit > Paste یا Ctrl+V برای چسباندن استفاده کنید.)

اگر اعلان قبل از اینکه بتوانید روی آن کلیک کنید از بین برود، اعلان را در Action Center ویندوز ۱۰ پیدا خواهید کرد.

برای گزینه های بیشتر، روی اعلان کلیک کنید. با این کار پنجره Snip & Sketch با گزینه هایی برای نوشتن، برجسته کردن، پاک کردن و برش قسمت های تصویر باز می شود.

همچنین یک دکمه “ذخیره” وجود دارد که به شما امکان می دهد اسکرین شات خود را به عنوان یک فایل تصویری از اینجا ذخیره کنید.

(اینترفیس بسته به اندازه پنجره متفاوت خواهد بود. با یک پنجره Snip & Sketch بزرگتر، همه گزینه ها در نوار ابزار بالا قرار دارند. اگر اندازه پنجره را تغییر دهید و آن را کوچکتر کنید، برخی از گزینه ها به نوار ابزار پایین منتقل می شوند.)

ویرایشگر Snip & Sketch.

یک اسکرین شات با تاخیر بگیرید

در برخی موارد، گرفتن اسکرین شات در زمان تاخیر می تواند به شما کمک کند تا از منو یا عنصر رابط دیگری که ظاهر نمی شود، بگیرید مگر اینکه در حال تعامل با آن باشید. Snip & Sketch می تواند با تاخیر سه یا ده ثانیه ای اسکرین شات بگیرد.

برای یافتن این گزینه، باید مستقیماً پنجره برنامه Snip & Sketch را باز کنید. روی دکمه Start کلیک کنید (یا کلید Windows را فشار دهید)، “Snip” را جستجو کنید و میانبر برنامه “Snip & Sketch” را اجرا کنید.

در "Snip & Sketch" میانبر برنامه در منوی استارت ویندوز 10.

در سمت راست دکمه «جدید» در پنجره Snip & Sketch، روی فلش رو به پایین کلیک کنید و «Snip in 3 seconds» یا «Snip in 10 seconds» را انتخاب کنید.

نکته: اگر روی منو > گزینه‌ها در پنجره Snip & Sketch کلیک کنید، گزینه‌هایی برای باز کردن Snip & Sketch با فشار دادن Print Screen پیدا می‌کنید، انتخاب می‌کنید که Snip & Sketch به‌طور خودکار عکس‌های صفحه را در کلیپ‌بورد شما کپی کند یا نه، و یک طرح کلی در اطراف برش‌های خود اضافه کنید ( اسکرین شات ها).

با نوار بازی یک اسکرین شات (یا ویدیو) بگیرید

ویندوز ۱۰ دارای ویژگی به نام نوار بازی ایکس باکس است. علیرغم نام، در واقع بیشتر یک پوشش متمرکز بر بازی با ویژگی های مختلف است. این به ویژه برای گرفتن اسکرین شات از بازی های رایانه شخصی مفید است.

به‌طور پیش‌فرض، Windows+Alt+Print Screen یک اسکرین شات از بازی فعلی یا برنامه دسکتاپ با نوار بازی می‌گیرد. (در برخی از لپ‌تاپ‌ها، ممکن است مجبور شوید Windows+Alt+Fn+Print Screen را فشار دهید.)

یک اعلان «Screenshot saved» را خواهید دید و می‌توانید روی آن اعلان کلیک کنید تا اسکرین‌شات‌های نوار بازی خود را ببینید. همچنین می توانید Windows+G را فشار دهید تا نوار بازی باز شود.

برای پیکربندی نوار بازی، به تنظیمات > بازی > نوار بازی ایکس باکس بروید. از اینجا می‌توانید ویژگی Game Bar را فعال یا غیرفعال کنید و میانبرهای صفحه‌کلید را که این اقدامات را انجام می‌دهند سفارشی کنید. بنابراین، اگر با فشار دادن این کلیدها هیچ اتفاقی نیفتاد، بررسی کنید که آیا این ویژگی در تنظیمات فعال است یا خیر.

گزینه های نوار بازی ایکس باکس در برنامه تنظیمات ویندوز 10.

اسکرین شات هایی که با این ابزار می گیرید در C:UsersNAMEVideosCaptures ذخیره می شوند. (بله، حتی اسکرین شات ها در پوشه فیلم ها به اشتراک گذاشته می شوند.)

نوار بازی همچنین به شما امکان می دهد از صفحه نمایش ویندوز ۱۰ خود فیلم برداری کنید. شما حتی می توانید از آن برای ضبط ویدیو از دسکتاپ یا هر برنامه دیگری استفاده کنید. شما می توانید خیلی بیشتر از بازی ها ضبط کنید. فایل ویدیویی در پوشه C:UsersNAMEVideosCaptures با فرمت H.264 MP4 ذخیره خواهد شد.

پوشه ای که نوار بازی ایکس باکس فیلم های ضبط شده و فیلم های ضبط شده را در آن قرار می دهد.

با Greenshot، یک برنامه رایگان، اسکرین شات بگیرید

ابزار اسکرین شات رایگان مورد علاقه ما برای ویندوز – به غیر از ابزارهای تعبیه شده در خود ویندوز ۱۰ که بسیار توانمند هستند – Greenshot است. این رایگان و منبع باز است و دارای ویژگی های اضافی مانند میانبرهای صفحه کلید قابل تنظیم است.

Greenshot در سینی سیستم شما اجرا می شود، جایی که گزینه های مفیدی مانند “Capture Window From List” را ارائه می دهد، که به شما امکان می دهد به سرعت از هر پنجره در حال اجرا از منوی زمینه عکس بگیرید.

منوی سینی سیستم Greenshot.

با SnagIt، یک ابزار قدرتمند، به روشی آسان از صفحه اسکرین شات بگیرید

ویندوز ۱۰ مملو از ویژگی های مفید اسکرین شات است و Greenshot ابزار قدرتمندی است، اما هر یک از روش های فوق محدودیت های خاص خود را دارد. اگر اسکرین‌شات‌های زیادی می‌گیرید و انعطاف‌پذیری و گزینه‌های بیشتری می‌خواهید، ممکن است چیزی حتی قدرتمندتر بخواهید.

اگر برایتان مهم نیست که چند دلار برای یک ابزار اسکرین شات خرج کنید، SnagIt by Techsmith یک برنامه اسکرین شات فوق العاده قدرتمند است. گرفتن اسکرین شات را آسان می کند و دارای ویژگی هایی برای هدف قرار دادن پنجره های خاص و گرفتن متن کامل اسکرول پنجره ها مانند صفحات وب در مرورگر شما است.

رابط اصلی ضبط تصویر SnagIs.

SnagIt همچنین می‌تواند ویدیوهای صفحه نمایش شما را ضبط کند، آن‌ها را به گیف‌های متحرک تبدیل کند (در صورت تمایل)، ویدیو را از وب‌کم و صدا را از میکروفون خود اضافه کند، و به شما کمک کند آن کلیپ‌های ویدیویی را به راحتی کوتاه کنید تا بتوانید فقط موارد مهم را در آن قرار دهید.

فراتر از آن، SnagI می‌تواند متن را از اسکرین‌شات‌ها استخراج کند، آن‌ها را حاشیه‌نویسی کند، متن را در اسکرین‌شات‌ها جایگزین کند، و کارهای دیگری را که تصور می‌کنید یک ابزار اسکرین‌شات می‌تواند انجام دهد، انجام دهد. این یک برنامه عالی است که ما آن را توصیه می کنیم، به خصوص اگر نیاز به گرفتن اسکرین شات های زیادی دارید.

TechSmith یک آزمایش رایگان از SnagIt ارائه می دهد تا بتوانید قبل از خرید ببینید که آیا نیازهای شما را برآورده می کند یا خیر. اگر اسکرین شات های زیادی می گیرید، فکر می کنیم برای بازگشت به ابزارهای barebones بیشتر که در ویندوز تعبیه شده است، کار سختی خواهید داشت.


به تغییر به رایانه دیگری فکر می کنید؟ گرفتن اسکرین شات در مک یا گرفتن چیزی در کروم بوک شما تفاوت چندانی با گرفتن تصویر در دستگاه ویندوز ۱۰ شما ندارد.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر