نحوه چاپ در دو طرف در مایکروسافت ورد


شخصی که از چاپگر همه کاره در دفتر استفاده می کند.
آفریقای جدید / Shutterstock.com

ممکن است مجبور باشید یک بروشور را در هر دو طرف چاپ کنید یا صرفاً بخواهید با چاپ در هر دو طرف کاغذ را ذخیره کنید. می‌توانید در مایکروسافت ورد در ویندوز و مک چاپ دو طرفه داشته باشید، چه چاپگر دورو داشته باشید یا نه.

اگر یک چاپگر دورو دارید، چاپ در هر دو طرف را می توان به سرعت و به راحتی انجام داد. اما اگر چاپگری دارید که فقط از یک طرف از چاپ پشتیبانی می کند، باید به اندازه کافی به چاپگر نزدیک باشید تا در زمان مناسب کاغذ را برگردانید. بیایید هر دو گزینه را در Word در ویندوز و مک بررسی کنیم.

مربوط: دوبلکس چیست و چرا آن را می خواهید؟

چاپ دو طرفه در Word در ویندوز

اگر چاپگر شما از چاپ دورو پشتیبانی می کند، فقط چند مرحله طول می کشد تا چاپ دو طرفه در ویندوز از یک سند Word انجام شود. در غیر این صورت از روش دستی استفاده کنید.

با دوبلکس چاپ کنید

سند Word خود را باز کنید، تب File را انتخاب کنید و سپس Print را انتخاب کنید.

در صورت لزوم چاپگر را در بالا انتخاب کنید. در قسمت تنظیمات، کادر کشویی دوم را باز کنید و یکی از گزینه های “Duplexing” را انتخاب کنید. گزینه اول صفحات را در لبه بلند و گزینه دوم صفحات را در لبه کوتاه ورق میزند.

هر دو طرف را در Word در ویندوز چاپ کنید

هر تغییر دیگری را که می خواهید انجام دهید و وقتی آماده شدید روی «چاپ» کلیک کنید.

اگر گزینه چاپ را در هر دو طرف نمی بینید، چاپگر شما از چاپ دورو پشتیبانی نمی کند. برای دوبلکس دستی به بخش زیر بروید.

چاپ دو طرفه دستی

اگر چاپگر شما فقط از یک طرف چاپ می‌کند، می‌توانید مجموعه‌ای از صفحات را چاپ کنید، آنها را برگردانید و سپس صفحات باقیمانده را چاپ کنید. Word در ویندوز دو راه برای انجام این کار در اختیار شما قرار می دهد.

مربوط: نحوه چاپ مجموعه ای از صفحات در یک سند Word چند بخش

پس از باز کردن سند Word، تب “File” را انتخاب کرده و “Print” را انتخاب کنید.

در دومین کادر کشویی زیر تنظیمات، «چاپ دستی دو طرفه» را انتخاب کنید. با استفاده از این گزینه، Word از شما درخواست می کند که چه زمانی باید صفحات چاپگر خود را ورق بزنید.

در Word در ویندوز به صورت دستی از هر دو طرف چاپ کنید

همچنین، از اولین کادر کشویی زیر تنظیمات استفاده کنید و «فقط صفحات فرد را چاپ کنید» یا «فقط صفحات زوج را چاپ کنید». سایر تنظیمات مورد نیاز را انجام دهید و روی “چاپ” کلیک کنید.

فقط صفحات تکی را در Word در ویندوز چاپ کنید

پس از اتمام چاپ مجموعه صفحاتی که انتخاب کردید، صفحات را ورق بزنید و دوباره وارد کنید. بسته به چاپگرتان، ممکن است لازم باشد صفحات را بچرخانید. برای این کار اسناد چاپگر خود را بررسی کنید.

به سند Word خود بازگردید و از اولین کادر کشویی زیر تنظیمات برای انتخاب گروه دیگر، فرد یا زوج استفاده کنید و به چاپ ادامه دهید.

مربوط: چاپگر همه کاره (AIO) چیست و آیا باید آن را بخرید؟

چاپ دو طرفه در Word در مک

در حالی که گزینه های چاپ دو طرفه در Word در Mac مشابه گزینه های ویندوز است، تفاوت های جزئی وجود دارد.

با دوبلکس چاپ کنید

سند Word خود را باز کنید و File > Print را از نوار منو انتخاب کنید. در پنجره بازشو، چاپگر خود را انتخاب کنید و در صورت نیاز از تنظیمات از پیش تنظیم شده در بالا استفاده کنید. در کادر کشویی بعدی، Format را انتخاب کنید.

در قسمت پایین، بسته به اینکه می‌خواهید صفحات را در سمت بلند یا کوتاه کاغذ ورق بزنید، کنار دو طرفه، Long-or-Edge Binding را انتخاب کنید. سایر تنظیمات لازم را انجام دهید و هنگامی که آماده شدید روی “چاپ” کلیک کنید.

با صحافی لبه بلند در Word در Mac چاپ کنید

اگر گزینه دو طرفه را در دسترس نمی بینید، چاپگر شما از چاپ دورو پشتیبانی نمی کند. همچنان می توانید با دنبال کردن مراحل در بخش بعدی، از هر دو طرف چاپ کنید.

چاپ دو طرفه دستی

اگر چاپگر دوطرفه ندارید، می توانید به صورت دستی از هر دو طرف در Word در Mac چاپ کنید. مانند ویندوز، صفحات فرد یا زوج را چاپ کنید، آنها را برگردانید و سپس مجموعه دیگر صفحات را چاپ کنید.

مربوط: نحوه کار با شماره صفحات در Microsoft Word

با باز بودن سند Word، File > Print را از نوار منو انتخاب کنید.

در پنجره بازشو، چاپگر خود را انتخاب کنید و در صورت نیاز از تنظیمات از پیش تنظیم شده در بالا استفاده کنید. در کادر کشویی بعدی، “Microsoft Word” را انتخاب کنید.

در کنار Print، بسته به اینکه ابتدا چه چیزی را می‌خواهید چاپ کنید، گزینه Odd Pages Only یا Even Pages Only را انتخاب کنید. تنظیمات دیگری را که می خواهید انجام دهید و وقتی آماده شدید روی “چاپ” کلیک کنید.

چاپ صفحات تک در Word در مک

هنگامی که چاپگر چاپ مجموعه صفحاتی را که انتخاب کرده اید به پایان رساند، صفحات را برگردانید و دوباره آنها را در تغذیه کاغذ قرار دهید. بسته به چاپگرتان، ممکن است لازم باشد صفحات را بچرخانید. برای این کار اسناد چاپگر خود را بررسی کنید.

به سند Word خود بازگردید، File > Print > Microsoft Word را انتخاب کنید و مجموعه دیگری از صفحات فرد یا زوج را انتخاب کنید. روی “چاپ” کلیک کنید.

صفحات زوج را در Word در مک چاپ کنید

وقتی یک سند Word دارید که می‌خواهید در دو طرف آن چاپ کنید، گزینه‌هایی دارید که آیا چاپگر شما از چاپ دورو پشتیبانی می‌کند یا نه.

برای دستورالعمل های اضافی برای چاپ در Word، نگاهی به نحوه ایجاد و چاپ برچسب یا نحوه ساخت و چاپ پاکت بیندازید.