نحوه مصرف کمتر بنزین و افزایش مسافت پیموده شده – به گیک مراجعه کنید


قیمت بالای بنزین که روی تابلوی خیابان دیده می شود
لورا گنجی باند / Shutterstock.com

با افزایش سرسام آور قیمت بنزین و تغییر روز به روز، بسیاری از مردم به فکر تغییر به خودروهای برقی یا هیبریدی هستند. با این حال، این گزینه برای بسیاری نیست، بنابراین بهترین گزینه بعدی شما این است که سعی کنید بنزین کمتری مصرف کنید و مسافت پیموده شده سوخت خود را افزایش دهید.

این روزها همه سعی می کنند در هزینه بنزین صرفه جویی کنند. و در حالی که قیمت بنزین خارج از کنترل ما است، چند تغییر کوچک می تواند به کاهش شیب کیف پول شما کمک کند. بنابراین، نکات ارزشمندی را در زیر برای رانندگی کم مصرف بررسی کنید و یاد بگیرید که چگونه بنزین کمتری مصرف کنید.

تو پای سنگین نداری

کفش های چرمی پدال گاز را به سمت فلز فشار می دهند
JimAK_Photo / Shutterstock.com

ممکن است کلیشه ای به نظر برسد، و احتمالاً قبلاً این را شنیده اید، اما من می بینم که مردم بدون توجه به اینکه کجا می روم به سختی رانندگی می کنند. پدال را روی فلز قرار ندهید. ترک این عادت سخت است، اما این روزها، احتمالاً باید آن را امتحان کنید و پاها و کیف پول خود را روی لبه قرار دهید.

عادات رانندگی تهاجمی شامل راه اندازی موتور در چراغ سبز، سرعت، دور زدن پیچ ها و افزایش سرعت با حداکثر سرعت ممکن است. تمام این فعالیت‌ها باعث هدر رفتن گاز می‌شوند، در طول زمان تجمع می‌یابند و باعث می‌شوند که مخزن را زودتر از زمان لازم پر کنید. طبق گفته وزارت انرژی، عادات رانندگی تهاجمی می تواند ۲۰ تا ۳۳ درصد سوخت بیشتری مصرف کند.

شما را نمی دانم، اما من همیشه در چراغ قرمز بعدی یکی را کنارم می گیرم که پایش سنگین بود. به ندرت شما را سریعتر به جایی می رساند، بنزین بیشتری مصرف می کند، و آنقدرها هم ایمن نیست. شتاب سریع به ندرت مورد نیاز است، بنابراین مهارتی که کمی خفه می شود. این قانون برای کسانی که ماشین برقی دارند نیز صدق می کند. با منطقی بودن می توانید برد بیشتری داشته باشید.

تعمیر و نگهداری انجام دهد

فیلتر روغن جلوی موتور خودرو قرار می گیرد
کوری گانتر

اولین چیزی که هر مکانیکی از شما می پرسد که اگر از مسافت پیموده شده ضعیف بنزین شکایت دارید این است که آیا تعمیر و نگهداری را انجام داده اید یا خیر. اگر می خواهید ماشین شما مانند یک ماشین خوب روغن کاری شود، روغن را عوض کنید. و در حالی که این وظیفه ای است که تقریباً همه از آن آگاه هستند، بسیاری از کارهای تعمیر و نگهداری آسان وجود دارد که می توانید به تنهایی انجام دهید یا برای انجام آن هزینه کمی بپردازید که تأثیر زیادی خواهد داشت.

حتما روغن موتور و فیلترها را در فواصل زمانی توصیه شده در دفترچه راهنمای کاربر یا زمانی که کامپیوتر و وسیله نقلیه می گویند تعویض کنید. فیلتر هوای موتور کثیف می تواند مصرف سوخت را تا بیش از ۱۰ درصد در خودروهای قدیمی افزایش دهد، بنابراین شما نیز می خواهید این کار را انجام دهید. در اینجا برخی از وظایف معمول تعمیر و نگهداری وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

  • روغن و فیلتر روغن را عوض کنید
  • فیلترهای هوای موتور را تعویض کنید
  • فیلترهای هوای کابین را تعویض کنید (بله، این می تواند مسافت پیموده شده بنزین را بهبود بخشد)
  • در مورد تعمیر و نگهداری ترمز به روز باشید
  • شمع ها را در زمان توصیه شده تعویض کنید
  • و بیشتر

شایع ترین دلایل چراغ چک موتور (CEL) مشکل در سیستم EVAP یا نقص در عملکرد سنسور O2/سوخت است. آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) تخمین می زند که یک حسگر O2 بد یا کثیف می تواند نسبت سوخت به هوا را مختل کند و بازده گاز را ۲۰ تا ۴۰ درصد کاهش دهد. این تفاوت بزرگی است و باعث می شود بیشتر از آنچه باید به پمپ بنزین سفر کنید.

دلیلی وجود دارد که سازندگان توصیه های تعمیر و نگهداری را در دفترچه راهنما قرار می دهند، و دلیل آن این نیست که خودرو برای مدت طولانی تری کار کند. کدهای خطا را بررسی کنید و با اسکنر OBD2 با وسیله نقلیه خود در تماس باشید.

استفاده آسان از اسکنر بلوتوث

بررسی فشار باد لاستیک

اضافه کردن هوا به لاستیک خودرو
کوری گانتر

در مورد تعمیر و نگهداری، آخرین باری که باد لاستیک خود را چک کردید کی بود؟ متأسفانه، برای بسیاری، این تنها زمانی است که متوجه یک قاب پایین‌تر می‌شوند. در واقع فشار باد لاستیک ها می تواند بر مصرف سوخت تاثیر بگذارد.

زمانی که لاستیک های شما به طور کامل باد نمی شوند، مصرف سوخت می تواند ۵-۷٪ افزایش یابد. و در حالی که این مقدار زیادی نیست، هر ذره آن مهم است. علاوه بر این، لاستیک های زیر هوا باعث سایش ناهموار می شوند و در درازمدت هزینه بیشتری را برای شما به همراه خواهند داشت.

فشار باد لاستیک‌ها در حین رانندگی به دلیل گرما افزایش می‌یابد، البته در تابستان گرم هم ذکر نمی‌شود. فشار صحیح لاستیک باعث می شود تا لاستیک شما تماس مناسبی با زمین برای مصرف سوخت بهینه داشته باشد. دفترچه راهنمای مالک یا برچسب داخل در یا دیوار لاستیک را برای PSI صحیح لاستیک‌های خود بررسی کنید.

علاوه بر این، باید اطمینان حاصل کنید که لاستیک‌هایتان گهگاهی می‌چرخند و ترازبندی لاستیک‌ها برای بهترین تجربه رانندگی درست است.

حفظ سرعت ثابت (و فاصله از دیگران)

رانندگی با ماشین در یک روز آفتابی
ambrozinio / Shutterstock.com

اگر تا به حال فکر کرده اید که چرا مسافت پیموده شده بین رانندگی در بزرگراه و شهر متفاوت است، به این دلیل است که خودروها در سرعت های خاص کارآمدتر هستند. علاوه بر این، حفظ سرعت ثابت بدون فشردن مداوم گاز یا شکستن باعث بهره وری بهتر سوخت می شود.

بیشتر وسایل نقلیه دارای فاصله بهینه بنزین در حدود ۵۰ مایل در ساعت هستند و اگر قوانین منطقه شما این اجازه را می دهد، ماندن معمولی در این محدوده می تواند به رانندگان کمک کند سوخت کمتری مصرف کنند.

همان مطالعه DOE مرتبط در بالا، حفظ فاصله ثابت با سایر رانندگان، به ویژه هنگام رانندگی در شهر را پیشنهاد می کند. شتاب گیری سریع، ترمز زدن یا رانندگی سخت در شهر می تواند در برخی موارد تا ۴۰ درصد مسافت پیموده شده بنزین را کاهش دهد. البته، هر شرایطی متفاوت است، اما حفظ سرعت ثابت و فاصله ایمن با دیگران به شما این امکان را می دهد که به آرامی در چراغ راهنمایی بچرخید یا به آرامی سرعت خود را افزایش دهید. این می تواند و باعث بهبود مسافت پیموده شده بنزین می شود.

کاهش بیکاری و سفر

جاش هندریکسون

یکی دیگر از مواردی که بسیاری از رانندگان به آن فکر نمی کنند، اجازه دادن به موتور در حالت آرام است، که مصرف سوخت بیشتری نسبت به راه اندازی مجدد خودرو در زمانی که شما آماده حرکت هستید، است. برای خنک کردن ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می توانید تقریباً نیم گالن گاز مصرف کنید. بسیاری از وسایل نقلیه مدرن دارای سیستم توقف و حرکت هستند که به طور خودکار موتور را هنگام توقف حتی در ترافیک خاموش می کند و در عین حال باعث صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش آلودگی می شود.

بنابراین، دفعه بعد که در فروشگاه نشستید و منتظر بودید تا یکی از دوستان یا اعضای خانواده شما بدود یا زود به سر کار بیاید و می‌خواهید زمان خود را با پیمایش در رسانه‌های اجتماعی تلف کنید، به جای هدر دادن بنزین در حالت بیکار، ماشین را خاموش کنید.

این مرحله بعدی باید بدون گفتن باشد، اما همانطور که می‌خواهید رانندگی پرخاشگرانه، بی‌حرکتی غیرضروری یا ترافیک متلاطم را محدود کنید، باید سفرهای خود را نیز محدود کنید. سعی کنید همه توقف ها را یکجا انجام دهید، نه اینکه مدام در شهر به این طرف و آن طرف بروید.

کاهش وزن و کشیدن

ماشین نصب شده با قفسه بار و دوچرخه
Ksenia Shcherbakova / Shutterstock

وقتی صحبت از وسایل نقلیه می شود، آیرودینامیک مهم است. هرچه درگ کمتری داشته باشید، موتور کمتر باید برای رسیدن و حفظ سرعت کار کند که باعث صرفه جویی در مصرف بنزین می شود.

وزن عامل دیگری است که باید در نظر داشته باشید. وقتی به مسافرت می‌روید یا به تعطیلات می‌روید، وزن بیشتری در ماشین خواهید داشت، اما هر زمان که چیزهای غیرضروری مانند قفسه بار، سطل زباله در صندوق عقب یا وزن اضافی را کاهش دادید، این کار را انجام دهید. همه این موارد می تواند به مصرف سوخت کمک کند.

به راحتی روی کولر یا بخاری بروید

کولر را در ماشین گرم روشن کنید
گرگ مک گیل / Shutterstock.com

دمای گرمتر تابستان به موتور ماشین شما کمک می کند تا سریعتر گرم شود و مسافت پیموده شده سوخت شما را بهبود بخشد. با این حال، هنگامی که کولر گازی روشن است، هر یک از این دستاوردها را از دست خواهید داد. در واقع، استفاده از کولر، موتور را خسته می کند و بیش از هر چیز دیگری سوخت مصرف می کند.

آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) تخمین می زند که روشن کردن کولر می تواند تا ۲۵ درصد سوخت بیشتری در حین رانندگی مصرف کند، به خصوص در سفرهای کوتاه روزانه در اطراف شهر. بله ۲۵ درصد و این خیلی است. اگر فیلتر هوای کابین کثیف یا گرفتگی داشته باشید، این اعداد بدتر می شوند، بنابراین همانطور که قبلاً گفتیم، اغلب آن را تعویض کنید.

پایین انداختن شیشه‌های خودرو می‌تواند نیروی کشش را افزایش دهد، که مسافت پیموده شده سوخت را کاهش می‌دهد، اما در سرعت‌های پایین، شما را خنک نگه می‌دارد و از هدر رفتن گاز کولر گازی جلوگیری می‌کند.

بهترین گزینه این است که در روزهای گرم تابستان، زمانی که برای اولین بار رانندگی می کنید، شیشه ها را بچرخانید. تمام آن هوای گرم را بیرون بیاورید، خود را با جریان طبیعی هوا و باد خنک کنید، و بعد از شروع به بالا رفتن از کولر گازی استفاده کنید. به این ترتیب، ماشین شما برای رسیدن به دمای ایده آل نیازی به کار سختی ندارد و شما تصمیم می گیرید که چقدر طول می کشد تا با سرعت کامل بچرخد. در زمستان تا حد امکان از بخاری کمتری استفاده کنید، زیرا تأثیر مشابهی در مصرف سوخت دارد.


هر نکته صرفه جویی در مصرف بنزین به تنهایی می تواند مسافت پیموده شده خودروی شما را افزایش دهد و به شما در کاهش مصرف بنزین کمک کند. اما پس از آن، هنگامی که عادات رانندگی معقول خود را تمرین می کنید، تعمیر و نگهداری را ادامه می دهید و همه آن را با هم ترکیب می کنید، کاملاً متوجه تفاوت در پمپ خواهید شد.