نحوه مرور فایل ها در مک


اگر نیاز به یافتن، جابجایی، کپی یا حذف فایل‌ها در مک دارید، باید از Finder استفاده کنید که مشابه File Explorer در ویندوز است. ما برخی از اصول اولیه نحوه مرور و مدیریت فایل ها را به شما نشان خواهیم داد.

با Finder فایل ها را جستجو کنید

Finder یک برنامه ویژه در مک شما است که به شما امکان می دهد فایل ها را مدیریت کنید. ساده ترین راه برای باز کردن آن این است که روی نماد آن در پایگاه داده macOS کلیک کنید. این نماد شبیه یک صورتک آبی است.

با کلیک بر روی آن، پنجره Finder باز می شود. همچنین می توانید چندین پنجره Finder را به طور همزمان باز کنید. برای انجام این کار، File > New Finder Window را در نوار منو انتخاب کنید (یا Command + N را روی صفحه کلید خود فشار دهید).

با استفاده از پنجره Finder، می‌توانید با دوبار کلیک کردن روی پوشه‌ها، فایل‌ها را در مک خود جستجو کنید، سپس با استفاده از فلش عقب در گوشه سمت چپ بالا (“<") به پوشه قبلی برگردید.

در Finder در مک، از منوی Go استفاده کنید و کلیک کنید "محل سکونت"

همانطور که مرور می کنید، متوجه “ژست های ناوبری” (لیستی از مکان های پوشه) در نوار مسیر در پایین پنجره Finder خواهید شد. این مکان فعلی شما را در مسیر فایل نشان می دهد. (اگر نوار مسیر را نمی بینید، View > Show Path Bar را در نوار منو انتخاب کنید.)

در Finder، از نوار مسیر برای دیدن مکان مسیر فعلی خود استفاده کنید.

همچنین می توانید به سرعت به مکان های موجود در Finder پیمایش کنید. یکی از راه‌ها استفاده از منوی «Go» در نوار منو است که به شما امکان می‌دهد به سرعت به مکان‌های پوشه‌های مختلف در مک خود بروید، مانند پوشه Home.

در Finder در مک، از منوی Go استفاده کنید و کلیک کنید "محل سکونت"

همچنین می توانید با استفاده از نوار کناری در هر پنجره Finder به سرعت پیمایش کنید. این نوار کناری معمولاً با میانبرهایی برای سایت های مهم مانند تصاویر، دانلودها و اسناد پر می شود.

برای استفاده از آن، روی یکی از موارد موجود در منوی نوار کناری کلیک کنید و پنجره Finder بلافاصله محتویات آن سایت را نمایش می دهد. (اگر نوار کناری را نمی بینید، View > Show Sidebar را در نوار منو انتخاب کنید یا Ctrl + Command + S را فشار دهید.)

در Finder، از نوار کناری برای پیمایش سریع استفاده کنید.

اگر ترجیح می‌دهید فایل‌های خود را به روشی متفاوت نمایش دهید (مانند فهرست به جای نمادها و تصاویر کوچک)، روی نمادهایی که شبیه گروه‌های کوچکی از کادرها در بالای هر پنجره Finder هستند، کلیک کنید. همچنین می‌توانید از آن برای تغییر نحوه مرتب‌سازی فایل‌ها، به عنوان مثال بر اساس حروف الفبا یا بر اساس نوع فایل، استفاده کنید.

در نهایت، اگر نیاز به یافتن یک فایل خاص در مک خود دارید، می‌توانید به سرعت با کلیک کردن روی نماد ذره بین در گوشه سمت راست بالای هر پنجره Finder جستجو را انجام دهید. پس از تایپ عبارت جستجو، نتایج زیر را مشاهده خواهید کرد.

در Finder، از نوار جستجو برای جستجوی فایل ها و پوشه ها استفاده کنید.

یکی دیگر از راه های عالی برای یافتن اسناد یا برنامه ها در مک خود استفاده از Spotlight است که می توانید با کلیک کردن روی نماد ذره بین در نوار منو (یا فشار دادن Command + Space) به آن دسترسی پیدا کنید.

مربوط: چگونه به سرعت یک برنامه مک را با Spotlight راه اندازی کنیم

فایل ها را کپی و حذف کنید

انتقال، کپی یا حذف فایل‌ها در Finder با استفاده از تکنیک‌های کلیک و کشیدن آسان است. برای انتقال یک فایل بین دو پوشه، نماد فایل را از یک پنجره Finder به پنجره دیگر بکشید. اگر آیتمی را بین پنجره های Finder در درایوهای مختلف بکشید (مانند موردی که در نوار کناری قرار دارد)، یک کپی جدید از فایل یا پوشه ساخته می شود و مورد اصلی در محل اصلی خود باقی می ماند.

فایل ها را به نام درایو فلش USB در نوار کناری Finder بکشید.

همچنین می‌توانید فایل‌ها را با کلیک راست روی یک فایل و انتخاب Copy در پوشه مبدا کپی کنید، سپس روی پوشه مقصد کلیک راست کرده و Paste را انتخاب کنید.

روی فایل کلیک راست کرده و انتخاب کنید "برنده"

برای حذف یک فایل در Finder، نماد فایل را از پنجره Finder به نماد Trash در داک بکشید. یا می توانید آن را انتخاب کنید و File > Move to Trash را در نوار منو انتخاب کنید.

شما اصول اولیه مرور و مدیریت فایل‌ها را در مک خود با استفاده از Finder دیده‌اید، اما چیزهای بیشتری برای بررسی وجود دارد. برای مثال، در هر زمانی، می‌توانید تنظیمات برگزیده Finder را با انتخاب Finder > Preferences در نوار منو (یا با فشار دادن Command + Comma) تغییر دهید. موج سواری شاد!

مربوط: نحوه برش و چسباندن فایل ها در مک