نحوه محاسبه بازپرداخت، سود یا مدت وام در اکسل


لوگوی مایکروسافت اکسل در پس زمینه سبز

اکسل با توجه به عملکرد و ویژگی های خود، یک برنامه بودجه بندی عالی در کنار مدیریت پول شما است. اگر قبلاً از آن برای امور مالی استفاده می‌کنید، با محاسبه موارد وام مانند پرداخت‌ها، بهره یا شرایط، صفحه‌گسترده را کارآمدتر کنید.

شاید به فکر گرفتن وام خودروی جدید هستید و می خواهید از پیش پرداخت آن مطلع شوید. می توانید از Excel برای تنظیم نرخ بهره و مدت بازپرداخت استفاده کنید تا ببینید چه چیزی می توانید بپردازید. در همان زمان، ممکن است اطلاعات پرداختی برای وام موجود داشته باشید و بخواهید از نرخ بهره یا مدت بازپرداخت آن مطلع شوید.

با برخی از توابع ساده و داده های خود، می توانید به راحتی محاسبات اولیه وام را در Microsoft Excel دریافت کنید.

محاسبه پرداخت وام در اکسل

برای بسیاری از افراد، دادن یک ماشین جدید مستلزم دانستن میزان پرداخت ماهانه است. برای پیدا کردن این موضوع در اکسل، به اطلاعات اولیه وام و یک عملکرد آسان برای استفاده نیاز دارید.

مربوط: ۷ کارکرد ضروری مایکروسافت اکسل برای بودجه بندی

نرخ بهره سالانه، تعداد پرداخت های مورد نظر و کل مبلغ وام را دریافت کنید و آنها را در صفحه گسترده خود وارد کنید. سلولی را که می خواهید پرداخت ماهانه را در آن محاسبه کنید انتخاب کنید. این جایی است که عملکرد PMT (پرداخت) را درج خواهید کرد.

فرمول تابع است PMT(rate, number_payments, loan_amount, future_value, type). تنها استدلال مورد نیاز سه مورد اول برای نرخ بهره، تعداد پرداخت‌ها و مبلغ وام است.

برای دریافت مبلغ پرداختی ماهانه برای چهار درصد، ۴۸ پرداخت و وام ۲۰۰۰۰ دلاری، می توانید از این فرمول استفاده کنید:

=PMT(B2/12,B3,B4)

همانطور که در اینجا می بینید، نرخ بهره در سلول B2 است و ما بر ۱۲ تقسیم می کنیم تا سود ماهانه را بدست آوریم. بعد، تعداد پرداخت ها در سلول B3 و مبلغ وام در سلول B4 است.

تابع PMT در اکسل

با ایجاد تغییرات جزئی در ثابت ها، می توانید ببینید که اگر نرخ بهره متفاوتی داشته باشید، پرداخت های کم و بیش انجام دهید یا مبلغ وام را تغییر دهید، پرداخت شما چقدر خواهد بود. وقتی این اعداد را تنظیم می کنید، فرمول به طور خودکار به روز می شود.

به عنوان مثال، پرداخت ماهانه احتمالاً بیش از توانایی شماست. با افزایش تعداد پرداخت ها می توانید متوجه شوید که پرداخت های ماهانه شما چقدر کاهش یافته است.

شرایط را برای تغییر مبلغ پرداخت تنظیم کنید

مربوط: نحوه محاسبه درصد افزایش در اکسل

فرمول محاسبه نرخ بهره در اکسل

شاید شما یک وام موجود دارید و می خواهید به سرعت نرخ بهره سالانه ای را که می پردازید ببینید. به سادگی محاسبه پیش پرداخت با جزئیات اولیه وام، می توانید همین کار را برای تعیین نرخ بهره انجام دهید.

مدت وام، پرداخت ماهانه و مبلغ وام را دریافت کرده و در جدول خود وارد کنید. سلولی را که می خواهید نرخ بهره را در آن ببینید انتخاب کنید. سپس فرمول تابع RATE را وارد خواهید کرد.

فرمول تابع است RATE(term, payment, loan_balance, future_value, type) در مواردی که سه آرگومان اول برای مدت (در ماهها یا سالها همانطور که در زیر نشان داده شده است)، مبلغ بازپرداخت و مانده وام مورد نیاز است.

با استفاده از مثال بالا، یک دوره ۴۸ ماهه با پرداخت ماهانه ۴۵۱.۵۸ دلار و مبلغ وام ۲۰۰۰۰ دلاری داریم. می توانید از این فرمول استفاده کنید:

=RATE(E2,E3,E4)*12

در اینجا، جزئیات به ترتیب در سلول های مربوطه در فرمول هستند. اضافه کردن *۱۲ در نهایت چون ما می خواهیم سالانه نرخ بهره (۱۲ ماه).

تابع RATE در اکسل با استفاده از ماه

همچنین می توانید مدت وام را به جای ماه وارد کنید و فرمول را به صورت زیر تغییر دهید:

=RATE(E2*12,E3,E4)*12

را E2*12 این قسمت تعداد سالهای سلول E2 را در ۱۲ برای تعداد ماههای عبارت ضرب می کند.

تابع RATE در اکسل با استفاده از سال

نحوه محاسبه مدت بازپرداخت در اکسل

روش دیگری برای محاسبه وام وجود دارد که می تواند به شما در تعیین مدت بازپرداخت کمک کند. بسته به جزئیات می توانید ببینید چند ماه وام دریافت کنید.

نرخ بهره سالانه، پرداخت ماهانه و مبلغ وام را جمع آوری کرده و در صفحه گسترده خود قرار دهید. سلولی را که می‌خواهید عبارت را ببینید انتخاب کنید و سپس از تابع NPER برای یافتن دوره پرداخت استفاده کنید.

فرمول تابع است NPER(rate, payment, loan_amount, future_value, type) جایی که سه آرگومان اول برای نرخ، پرداخت و مبلغ وام مورد نیاز است.

برای استفاده از همین مثال، نرخ بهره سالانه چهار درصد، پرداخت ۴۵۱.۵۸ دلار و مبلغ وام ۲۰۰۰۰ دلاری داریم. سپس از این فرمول استفاده کنید:

=NPER(H2/12,H3,H4)

سلول H2 حاوی نرخ بهره ما است و چون نرخ سالانه است، آن را بر ۱۲ تقسیم می کنیم. سپس سلول های H3 و H4 حاوی جزئیات دیگر هستند.

تابع NPER در اکسل

استدلال های اختیاری برای حساب های وام

همانطور که در هر پست بالا ذکر شد، future_value و type آرگومان ها اختیاری هستند. در زیر توضیح مختصری در مورد هر کدام آورده شده است اگر مایلید آنها را در فرمول خود بگنجانید.

ارزش آتی: مبلغ مورد نظر شما پس از پرداخت نهایی. از آنجایی که قرار است این مقدار صفر باشد زیرا شما مبلغی را که بدهکار هستید پرداخت می کنید، استدلال را حذف کردیم. این ممکن است یک استدلال مفید برای استفاده در فرمولی برای محاسبه سرمایه گذاری به جای وام باشد.

او می نویسد: این نشان دهنده زمان سررسید پرداخت ها است و یا برای پایان دوره ۰ یا برای ابتدای دوره ۱ است. اگر آرگومان حذف شود، تابع به طور پیش فرض از ۰ استفاده می کند.

احتمالاً می توانید یک ماشین حساب وام را از طریق جستجوی گوگل یا حتی در وب سایت وام دهنده پیدا کنید. اما اگر می خواهید در کتاب کار مالی یا صفحه گسترده بودجه خود مقداری ریاضی انجام دهید، این توابع و فرمول ها کار را آسان می کند.

مربوط: پول در اکسل چیست و چگونه شروع می کنید؟