نحوه تغییر مکان ذخیره اسکرین شات ها در ویندوز ۱۰ و ۱۱


اگر در ویندوز ۱۰ یا ویندوز ۱۱ با استفاده از میانبر داخلی مشترک اسکرین شات گرفته اید، می توانید پوشه Screenshots را به مکان دلخواه خود منتقل کنید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است.

در ویندوز ۱۰ یا ویندوز ۱۱، می توانید با استفاده از Windows + Print Screen از یک فایل اسکرین شات بگیرید. وقتی این کار را انجام می‌دهید، ویندوز به‌طور خودکار اسکرین‌شات‌های شما را در پوشه «Screenshots» که به‌طور پیش‌فرض مرتبط است، ذخیره می‌کند. C:\Users\[User Name]\Pictures\Screenshots . با این حال، تغییر این پیوند آسان است تا این اسکرین شات ها در مکان دیگری ذخیره شوند (مثلاً در درایو دیگری یا در پوشه Dropbox).

برای شروع، ابتدا File Explorer را با فشار دادن Windows + E روی صفحه کلید خود باز کنید. یا می توانید روی دکمه Start کلیک راست کرده و File Explorer را انتخاب کنید.

روی دکمه راست کلیک کنید

وقتی پنجره File Explorer باز شد، به This PC > Pictures بروید. سپس روی پوشه Screenshots کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده گزینه Properties را انتخاب کنید.

در پنجره Screenshot Properties، تب Location را انتخاب کنید.

با استفاده از کادر متنی در تب Location، می‌توانید مسیر فایلی را که می‌خواهید ویندوز اسکرین‌شات‌های خود را در آن ذخیره کند، تایپ کنید. یا روی دکمه انتقال کلیک کنید و می توانید با استفاده از پنجره انتخاب مقصد به مکان جدید بروید.

توصیه: می‌توانید اسکرین‌شات‌ها را در هر کجا ذخیره کنید، از جمله درایو دیگر، سرویس ابری یا اشتراک‌گذاری شبکه. اما توصیه می کنیم از پوشه سیستمی خاص دیگری مانند Desktop استفاده نکنید، زیرا ویندوز تغییر را دائمی می کند و حتی به شما هشدار می دهد که نمی توان آن را لغو کرد. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید دسترسی به اسکرین‌شات‌ها از دسک‌تاپ شما آسان باشد، ممکن است بخواهید آنها را به‌جای خود دسک‌تاپ در پوشه‌ای به نام «Screenshots» روی دسک‌تاپ خود ذخیره کنید.

وقتی مکانی را که می خواهید استفاده کنید پیدا کردید، روی دکمه Select Folder کلیک کنید، سپس با کلیک روی OK در پنجره ویژگی های اسکرین شات، تغییرات را تأیید کنید. اگر ویندوز از شما می‌پرسد که آیا می‌خواهید فایل‌های اسکرین‌شات فعلی را به مکان جدید منتقل کنید، بسته به اولویت خود بر روی Yes یا No کلیک کنید.

دفعه بعد که با استفاده از Windows + Print Screen اسکرین شات می گیرید، فایل به طور خودکار در مکان جدید ذخیره می شود. اگر می خواهید مکان اسکرین شات را دوباره تغییر دهید، به پوشه اسکرین شات جدید در File Explorer بروید، راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید، روی زبانه Location کلیک کنید و سپس Restore Default را انتخاب کنید.

گرفتن مبارک!

مربوط: نحوه گرفتن اسکرین شات در ویندوز ۱۱