نحوه برجسته کردن خودکار متن خاص در Google Sheets


اغلب اوقات، متن در صفحه گسترده به اندازه اعداد مهم است، یا شاید حتی بیشتر به داده های شما وابسته باشد. اگر می خواهید متن خاصی را برجسته کنید، می توانید آن را به طور خودکار در Google Sheets برجسته کنید.

ممکن است یک برگه با نام مشتری، جزئیات محصول، نمرات دانش‌آموز یا محل کار داشته باشید. با قالب بندی شرطی، می توانید به طور خودکار متن مورد نظر خود را برجسته کنید تا بتوانید به سرعت آن را انتخاب کنید.

قالب بندی مشروط را برای متن در Google Sheets تنظیم کنید

Google Sheets چندین راه برای برجسته کردن خودکار متن مورد نظر ارائه می دهد. گزینه های شما عبارتند از:

  • حاوی متن است
  • متن شامل نمی شود
  • متن با شروع می شود
  • متن به پایان می رسد
  • متن دقیقا همینطوره

شما می توانید گزینه ای را انتخاب کنید که به بهترین وجه با داده های شما مطابقت دارد.

برای اعمال قالب بندی شرطی، سلول هایی را که می خواهید قالب بندی کنید، انتخاب کنید، به تب Format بروید و Conditional Formatting را انتخاب کنید.

Conditional Formatting را انتخاب کنید

از تب Single Color در بالای نوار کناری ظاهر شده استفاده کنید. محدوده سلول ها را در کادر Apply to range تأیید کنید یا در صورت تمایل محدوده دیگری اضافه کنید.

سلول های داخل را تایید کنید

در بخش قوانین قالب‌بندی، از کادر کشویی Formatcell if برای انتخاب یکی از گزینه‌های متن بالا استفاده کنید. در سلول بعدی متنی را که می خواهید جستجو کنید وارد کنید.

یک پایه متنی را انتخاب کنید

برجسته کردن خط یا سلول را در بخش سبک قالب‌بندی تنظیم کنید و روی Done کلیک کنید تا قانون قالب‌بندی شرطی اعمال شود.

سبک قالب بندی را انتخاب کنید

بیایید به چند نمونه نگاه کنیم.

متن حاوی یا ندارد

ممکن است داده‌هایی وارد کرده باشید که حاوی نویسه‌های تصادفی مانند علائم درصد هستند. شما می خواهید سلول ها را برجسته کنید تا بتوانید آن داده ها را تصحیح کنید. در این حالت می توانید از Text حاوی قانون استفاده کنید.

مراحل بالا را برای انتخاب سلول ها دنبال کنید و نوار کناری Conditional Formatting را باز کنید. Contains Text را در کادر کشویی Format Cells If انتخاب کنید و علامت درصد را در کادر زیر وارد کنید.

قالبی را که می خواهید استفاده کنید انتخاب کنید، سپس روی Done کلیک کنید و تمام سلول های برجسته شده حاوی کاراکتری را که می خواهید تصحیح کنید، مشاهده خواهید کرد.

متن حاوی قانون قالب‌بندی شرطی در Google Sheets است

از طرف دیگر، ممکن است بخواهید یک مقاله را برای آدرس‌های ایمیل بررسی کنید و آنهایی را که علامت @ (at) ندارند علامت بزنید تا بتوانید آنها را اصلاح کنید. برای این سناریو، می توانید از متن حاوی قانون استفاده نکنید.

مربوط: چگونه داده ها را به آدرس های ایمیل در Google Sheets محدود کنیم

سلول ها را انتخاب کنید و نوار کناری را باز کنید. در کادر کشویی Format Cells If گزینه Does Not Contain Text را انتخاب کنید و علامت @ (at) را در کادر زیر وارد کنید.

وقتی قالب را تنظیم می‌کنید و روی Done کلیک می‌کنید، باید سلول‌های برجسته‌شده را ببینید که نماد مورد نیاز برای آدرس ایمیل را ندارند.

متن دارای قانون قالب‌بندی مشروط در Google Sheets نیست

متن با شروع یا پایان می یابد

می توانید از کلمات کامل، مجموعه ای از کاراکترها یا حتی یک حرف واحد برای یافتن متن مورد نظر خود استفاده کنید. در اینجا، ما لیستی از وسایل نقلیه داریم و می خواهیم تمام مدل های هوندا و هیوندای را برجسته کنیم. برای این قانون می توانید از گزینه Text Start With استفاده کنید.

سلول ها را انتخاب کنید و نوار کناری را باز کنید تا قانون ایجاد شود. Text Begins With را در کادر کشویی Format Cells If انتخاب کنید و حرف H را در کادر زیر وارد کنید.

سلول ها یا قالب متن را انتخاب کنید و روی Done کلیک کنید تا همه خودروهای هوندا و هیوندای در لیست برجسته شوند.

متن با یک قانون قالب بندی شرطی در Google Sheets شروع می شود

برای مثال با استفاده از آرایه‌ای از حروف، تمام کلاس‌های علوم که به «ology» ختم می‌شوند را با استفاده از گزینه Text Ends With برجسته می‌کنیم.

سلول ها را انتخاب کنید و نوار کناری را باز کنید تا قانون ایجاد شود. “Text Ends With” را در کادر فهرست کشویی Format Cells If انتخاب کنید و “ology” را در کادر زیر وارد کنید.

یک سلول یا قالب متن را انتخاب کنید و روی Done کلیک کنید تا همه دسته‌های علمی در لیست برجسته شوند.

متن با قانون قالب‌بندی شرطی در Google Sheets به پایان می‌رسد

متن دقیقا همینطوره

در آخرین مثال خود، یک برگه کاغذ با نام و نمرات دانش آموزان داریم. ما می خواهیم قالب بندی شرطی را اعمال کنیم تا زمانی که دانش آموز F می گیرد این نمره علامت گذاری شود. در اینجا می توانید از گزینه Text Is Exactly برای قانون استفاده کنید.

سلول ها را انتخاب کنید و نوار کناری را باز کنید. “Text Is Exactly” را در کادر لیست کشویی Format Cells If انتخاب کنید و حرف F را در کادر زیر وارد کنید.

قالب را انتخاب کنید و روی Done کلیک کنید تا تمام درجات حرف F برجسته شوند.

متن یک قانون قالب بندی کاملاً مشروط در Google Sheets است

وقتی می‌خواهید متن خاصی را در یک برگه Google برجسته کنید، قالب‌بندی شرطی گزینه‌های مختلفی را در اختیار شما قرار می‌دهد تا متن دقیق مورد نیاز خود را پیدا کنید.

برای روش‌های بیشتر برای استفاده از قالب‌بندی شرطی در Google Sheets، نگاهی به نحوه علامت‌گذاری شکاف‌ها یا خطاها یا نحوه اعمال مقیاس رنگ بر اساس مقدار بیندازید.رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر